UWAGA!

Dzieciom potrzeba wiatru w żagle

 Elbląg, Tomasz Januszewski i Jacek Nowak, zdobywcy czwartego miejsca w mistrzostwach świata w klasie 49er odwiedzili dzisiaj SP nr 4
Tomasz Januszewski i Jacek Nowak, zdobywcy czwartego miejsca w mistrzostwach świata w klasie 49er odwiedzili dzisiaj SP nr 4 (fot. Michał Skroboszewski)

W ostatnich latach w Elblągu nie działała ani jedna szkółka żeglarska. Próbują to zmienić nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 4, którzy przy pomocy żeglarzy stworzyli specjalny program szkoleniowy. Do uprawiania tego sportu dzisiaj w naszym mieście zachęcali Tomasz Januszewski i Jacek Nowak, zdobywcy czwartego miejsca w mistrzostwach świata w klasie 49er. Zobacz zdjęcia.

Optymist to mała łódka z jednym stosunkowo niewielkim żaglem, o powierzchni około 3 metrów kwadratowych. Płaskie dno czyni ją na tyle bezpieczną, że sztuką jest się na niej wywrócić, jest więc idealna do nauki żeglarstwa.
       - W zeszłym roku w naszej szkole ruszył program żeglarski „Optymistyczna Czwórka” - mówiła Hanna Szuszkiewicz, dyrektor SP nr 4 na dzisiejszej konferencji dotyczącej programu „Energa Sailing”. 20 uczniów szkoły od marca do końca czerwca poznawało tajniki żeglarstwa. Swoje pierwsze rejsy na optymistach odbywali w Nadbrzeżu.
       Za tydzień treningi rozpocznie druga 15-osobowa grupa – na początku na basenie, potem zajęcia będą odbywać się w ośrodku Bryza. A kiedy uczniowie nabiorą doświadczenia, wypłyną na Zalew Wiślany. - Spotkaliśmy się tutaj, aby motywować lokalne kluby żeglarskie i inne podmioty zainteresowane tą formą rekreacji i sportu dzieci i młodzieży do działań – mówił Jerzy Sukow, trener żeglarstwa i bojerów.

  Elbląg, Konferencja na temat systemu żeglarskiego szkolenia odbyła się w Ratuszu Staromiejskim
Konferencja na temat systemu żeglarskiego szkolenia odbyła się w Ratuszu Staromiejskim (fot. SM)


       Akcję wsparli dwaj znani polscy żeglarze - Tomasz Januszewski i Jacek Nowak, zdobywcy czwartego miejsca w mistrzostwach świata w klasie 49er – którzy dzisiaj spotkali się z uczniami SP nr 4.
       Tymczasem na konferencji na temat rozwoju żeglarstwa w Elblągu, która odbyła się w Ratuszu Staromiejskim, nie było nikogo z przedstawicieli władz miasta. Czas znalazł za to wiceburmistrz Tolkmicka Józef Zamojcin. - Zaczynaliśmy od spotkań w magazynie rybnym. Dziś mamy duży żeglarski hangar o powierzchni 400 metrów kwadratowych – mówił Józef Zamojcin.
       Tolkmicko jest regionalnym centrum żeglarstwa na Zalewie Wiślanym. Odbywają się tam regaty, na których młodzi żeglarze mogą zweryfikować swoje umiejętności na tle kolegów z Pucka, Iławy, Giżycka, ale także rosyjskiego Bałtijska. Tolkmiccy żeglarze wyjeżdżają także do innych miast na zawody i stają tam na podium. Prężne środowisko zostało docenione i w ubiegłym roku z programu „Energa Sailing” otrzymało między innymi 100 żagli do optymistów.
       Kiedy zobaczymy optymisty na rzece Elbląg? - W tym roku planujemy przewieźć optymisty z Nadbrzeża do elbląskiej Bryzy – mówiła Hanna Szuszkiewicz.
      

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Świetna akcja, gratuluję pomysłu życzę powodzenia :)
 • Wreszcie, czy można zapisać dzieci do szkółki???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  Rakret(2016-04-18)
 • na rzece elbląg jest zakaz żeglugi pod żaglami, radze pomysłodawcom sprawdzić przepisy zanim sprowadzą optymisty do Elbląga, bo może wydarzyć się tragedia i kto wtedy za to odpowie?
 • Na optymistach pływaliśmy za dzieciaka w basenach jachtowych. Tak się stawiało pierwsze kroki. Później "rejsy" Kanałem Jagiellońskim na Nogat. Po drodze mijało się barki i wodoloty. To był początek lat 90.A teraz nic się nie dzieje, bo "nasze" przystanie to grupa leśnych dziadków w zamkniętym kręgu wzajemnej adoracji, którzy już zapomnieli co to znaczy kultura żeglarska. A miasto za nasze pieniądze buduje im infrastrukturę. Na Bryzie to już inkubator firm się zrobił. Wstyd i hańba. Na Wodniku też brak słów. Wstyd, że Urząd Miasta na to pozwala. Pan Wcisła też mógłby się tym zająć. Pamiętajcie o młodych, zwłaszcza w tych czasach gdzie wartości wpajane przy takim sporcie są zapomniane coraz bardziej.
 • Wydaje mi się, że w obecnych przepisach nie ma zakazu żeglowania... www.giz.uzs.gov.pl
 • żeglowanie po basenie portowym w bryzie nie jest zabronione
 • na spotkaniu z władzami miasta i przedstawicielami PZŻ oraz Energa Sailing nie pojawił się nikt z Jachtklubu Elbląg i Bryzy. Po prostu nie są zainteresowani dziećmi i młodzieżą w swoich klubach. Są za to mocno zainteresowani wydojeniem 300 000 zł z miasta na hangar.
 • Pan Wróblewski jeszcze do tej pory nie wytłumaczył, dlaczego i po co zatrudnił "menedżera" z Ełku na stanowisku kierownika sportu i turystyki? A już kilkanaście pensji zostało wypłacone, za co?
Reklama