UWAGA!

Elbląg czekają Mistrzostwa Europy

 
Elbląg, Elbląg czekają Mistrzostwa Europy
fot. AD

Niewiele osób wie, że we wrześniu w naszym mieście odbędzie się wydarzenie na skalę europejską. Elbląg na kilka dni stanie się stolicą piłki siatkowej na siedząco kobiet i mężczyzn. Gospodarzem i organizatorem turnieju będzie Integracyjny Klub Sportowy „ATAK”.

Integracyjny Klub Sportowy „ATAK” zajmuje się sportem i rehabilitacją osób niepełnosprawnych i zdrowych oraz integracją obydwu środowisk. Klub ma już piętnastoletnią historię. Może więc pochwalić się wieloma sukcesami. W latach 1998-2001 zdobył dwa mistrzostwa Polski, wicemistrzostwo Polski oraz brązowy medal Mistrzostw Polski w siatkówce na siedząco niepełnosprawnych. Niedawno w klubie powstała także sekcja siatkówki na stojąco niepełnosprawnych. Powołano także do życia sekcję strzelecką, pływacką i lekkoatletyczną oraz sekcję hokeja dla niepełnosprawnych na specjalnie przygotowanych łyżwach – wózkach. Dziś w klubie trenuje sześciu reprezentantów Polski w siatkówce, trzech w lekkiej atletyce oraz po jednym w strzelectwie i pływaniu. Wśród zawodników klubu znajduje się pięciu medalistów paraolimpijskich, wielu mistrzów świata i Europy oraz zdobywców Pucharu Świata. Od dwunastu już lat klub organizuje Międzynarodowy Turniej w Siatkówce na siedząco „Elbląg CUP”, który jest największym tego typu turniejem w tej części Europy. „ATAK” jest od niedawna członkiem Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START”. We władzach związku zasiada prezes klubu Tomasz Woźny.
       Nasze miasto spotkał ogromny zaszczyt i wyróżnienie. W myśl decyzji międzynarodowego komitetu ECVD (European Comittee Voleyball for Disabled) w dniach 20-27 września „ATAK” będzie gospodarzem i organizatorem Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej na Siedząco Kobiet i Mężczyzn. Z kolei w czerwcu 2014 roku w naszym mieście odbędą się Mistrzostwa Świata w tej samej dziedzinie.
       Zeszły rok okazał się dla klubu bardzo szczęśliwy. Przyniósł bowiem ogromne sukcesy krajowe i zagraniczne takie jak dwukrotnie zdobyte drugie miejsce w Mistrzostwach Polski w Podnoszeniu Ciężarów, pierwsze miejsce w VII Pucharze Śląska w wyciskaniu sztangi leżąc, tytuł mistrza Polski w Piłce Siatkowej na Stojąco, pierwsze miejsce w Międzynarodowym Turnieju w siatkówce na siedząco (XIV Elbląg CUP), wicemistrzostwo Polski w Mistrzostwach Polski w siatkówce na stojąco. Oprócz tego „ATAK” ma wiele sukcesów w lekkiej atletyce, pływaniu, rugby oraz hokeju.
       Na temat działalności klubu, dalszych jego planów oraz czekających go Mistrzostw Europy rozmawiam z dyrektorem IKS „ATAK”, Anetą Rękas – Woźną.
      
       - Nie każdy elblążanin wie, że we wrześniu w naszym mieście odbędą się Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej na Siedząco Kobiet i Mężczyzn. Proszę zdradzić nam, gdzie odbędą się te mistrzostwa i dlaczego to właśnie Elbląg spotkał zaszczyt ich organizowania?
       - Aneta Rękas – Woźna: Mistrzostwa Europy Kobiet i Mężczyzn w Piłce Siatkowej na Siedząco będą odbywały się w hali sportowej w Centrum Sportowo – Biznesowym. Mistrzostwa Europy organizowane są co dwa lata, pomiędzy Igrzyskami Paraolimpijskimi a Mistrzostwami Świata. IKS „ATAK” już po raz drugi wywalczył dla naszego miasta organizację tej imprezy spośród dużej konkurencji silnych związków europejskich. W turnieju zagra co najmniej dwadzieścia drużyn (dwanaście męskich i osiem żeńskich). Wśród nich będą męskie i żeńskie reprezentacje Polski. Będzie to największa impreza sportowa w sporcie osób niepełnosprawnych na przestrzeni ostatnich lat w Polsce i największa w naszym województwie. Pierwsze Mistrzostwa Europy odbyły w naszym mieście w 2009 roku. Przy świetnej współpracy z włodarzami miasta oraz Centrum Sportowo-Biznesowym udało nam się zorganizować wówczas imprezę sportową, która została uznana za sportową imprezę roku 2009 dla osób niepełnosprawnych.
      
       - Podobno również w naszym mieście odbędą się Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej na siedząco? Proszę o tym opowiedzieć.
       - Zostaliśmy uhonorowani możliwością przygotowania Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej na Siedząco Kobiet i Mężczyzn, które obędą się w 2014 roku. Jest to niezwykle prestiżowa impreza sportowa osób niepełnosprawnych. Jesteśmy dumni z tego wyróżnienia, gdyż Polska po raz pierwszy będzie organizatorem tak ogromnego przedsięwzięcia sportowego dla osób niepełnosprawnych. Mistrzostwa Świata odbywają się co 4 lata, a udział w nich bierze około 28 drużyn z całego świata.
      
       - Proszę opowiedzieć więcej o klubie „ATAK”? Ile członków zrzesza? Jakimi sukcesami może się pochwalić?
       - Integracyjny Klub Sportowy „ATAK” jest największym klubem dla osób niepełnosprawnych ruchowo w województwie warmińsko-mazurskim, który powstał w 1998 roku. Podstawowym założeniem działalności klubu jest rehabilitacja poprzez sport wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Obecnie IKS „ATAK” zrzesza 120 członków. Klub jest wielokrotnym organizatorem Mistrzostw Polski, Pucharów Polski oraz Turniejów Międzynarodowych w piłce siatkowej na siedząco, stojąco i hokeja. W 2005 roku organizowaliśmy Puchar Europy w piłce siatkowej mężczyzn, gdzie IKS „ATAK” zajął IX miejsce, w 2009 roku, jak wspomniałam, odbyły się Mistrzostwa Europy, z kolei w 2011 roku ponownie zostaliśmy organizatorem Pucharu Polski i wówczas drużyna mężczyzn IKS „ATAK” zajęła IV miejsce. IKS „ATAK” jest Mistrzem Polski w piłce siatkowej halowej osób niepełnosprawnych na siedząco, Wicemistrzem Polski w piłce siatkowej halowej osób niepełnosprawnych na stojąco oraz Mistrzem Polski w piłce siatkowej plażowej na stojąco i siedząco osób niepełnosprawnych. W szeregach naszego klubu znajduje się wielu reprezentantów Kadry Narodowej, medalistów Pucharów Świata, Mistrzostw Świata i Europy oraz Paraolimpiady.
      
       - Jakie sekcje są w klubie?
       - W IKS „ATAK” są sekcje osób niepełnosprawnych takie jak: siatkówka na siedząco osób niepełnosprawnych halowa i plażowa, siatkówka na stojąco osób niepełnosprawnych halowa i plażowa, pływanie, lekka atletyka, ciężary, rugby na wózkach, hokej na slegach. Posiadamy również sekcje dla dzieci, tj. siatkówkę dla dziewczynek i chłopców w grupie wiekowej I-IV klasa. Jesteśmy klubem posiadającym najwięcej w Polsce sekcji sportu drużynowego.
      
       - Jakie warunki musi spełniać osoba, która chciałaby dołączyć do klubu?
       - Osoby niepełnosprawne, uprawiające sport w naszym klubie, to osoby z dysfunkcją ruchu.
       Zachęcamy wszystkie osoby niepełnosprawne ruchowo do aktywnej i systematycznej rehabilitacji poprzez sport, który w niezwykły sposób integruje środowisko osób niepełnosprawnych. Nabór do wszystkich sekcji trwa cały rok.
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Cieszę się ogromnie, byłam z dziećmi na ostatnich mistrzostwach. Warto zobaczyć zmagania osób niepełnosprawnych na tak wysokim poziomie siatkarskim. POLECAM dla osób uprawiających i lubiących siatkówkę, impreza była darmowa więc tym bardziej.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    kibic siatkówki(2013-02-04)
Reklama