UWAGA!

Elbląg w sportowej formie? (komentarz)

 Elbląg, Elbląg w sportowej formie? (komentarz)
fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)

Czy ratusz wspiera elbląski sport w sposób wystarczający? Z elbląskich klubów wypływają informację, że przydałoby się większe wsparcie. Na wczorajszej konferencji prasowej prezydent Elbląga Witold Wróblewski przedstawiał wydatki miasta na szeroko pojęty sport.

Witold Wróblewski zwołał wczoraj konferencję prasową, na której chwalił się wspieraniem elbląskiego sportu. W 2021 r. miasto wydało na sport 28,5 mln zł. Trzeba jednak zauważyć, że prezydent dość szeroko określił wydatki na sport.

Największą kwotą jest utrzymanie bazy sportowej MOSiR - 11,2 mln zł. Drugą pod względem wielkości suma wydana na utrzymanie Zespołu Szkół i Placówek Sportowych (SSP nr 3, IV LO i MOS) - 9,8 mln zł.

- Warto podkreślić remont hali Atletikon, która został przeprowadzony siłami pracowników MOSiR-u. Obecnie w tym samym trybie remontujemy budynek w kompleksie sportowym przy ul. Skrzydlatej oraz budynek na przystani przy ul. Radomskiej - poinformował Marek Kucharczyk, dyrektor elbląskiego MOSiR.

- Elbląg jest jednym z niewielu miast w Polsce, które bezpłatnie użycza infrastrukturę sportową - zaznaczył Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Koszt tej inicjatywy to 4,5 mln zł. Ale... bezpłatnie z miejskiej infrastruktury mogą korzystać elbląskie kluby sportowe (3 mln zł), elbląskie placówki edukacyjne (1,3 mln zł) oraz służby mundurowe (23 tys. zł). 121 tys. zł to koszt bezpłatnego użyczenia na imprezy rekreacyjno-sportowe. Na konferencji nie podano szczegółowego zestawienia, jaki klub i ile skorzystał na bezpłatnym wykorzystaniu miejskiej infrastruktury sportowej. Zapytaliśmy prezydenta o to, czy są kluby, które płacą miastu za wykorzystanie miejskiej infrastruktury i jeżeli tak, to jakie to kluby i ile płacą?

- Pewnie są. Concordia jak była, to płaciła za mecz. Chyba zapłacili 800 zł - wyjaśnił Witold Wróblewski. My wystąpiliśmy o zestawienie na piśmie. Redakcja portElu jest też w posiadaniu pisma Concordii Elbląg skierowanego do dyrektora elbląskiego MOSiR z października ubiegłego roku, w którym władze klubu zwracają uwagę na fakt przygotowania umowy przez MOSiR, w której kwota za wynajęcie stadionu na mecze IV ligi oraz rozgrywek centralnych Pucharu Polski została określona w wysokości 3 tys. zł za mecz.

 

Concordia w niełasce

Przypadek Concordii jest dość poważną rysą na wizerunku Elbląga jako miasta wspierającego sport. W marcu ubiegłego roku Olimpia i Concordia podpisały umowę o współpracy, w wyniku której jeden z elbląskich zespołów miał zniknąć z seniorskiej piłki nożnej. Umowa ostatecznie nie została zrealizowana i w sezonie 2021/22 w Elblągu nadal w seniorskich rozgrywkach grają trzy drużyny (Olimpia w II lidze, rezerwy Olimpii i Concordia w IV lidze). Prezydent sprawia wrażenie jakby nie przyjął tego do wiadomości i można odnieść wrażenie, że miasto robi wszystko, aby Concordię z miasta „wyrzucić“. Przypomnijmy, że klub z ulicy Krakusa nie dostał w w tym roku dotacji z konkursu na szkolenie sportowe w różnych dyscyplinach.

- Nie wiem. niech Pan mnie nie pyta, co planuje Concordia, bo nie jestem odpowiednim adresatem. Odsyłam do podpisanego listu intencyjnego, tam znajdzie pan odpowiedź - odpowiedział Witold Wróblewski na nasze pytanie, gdzie będzie grała Concordia. - List intencyjny podpisany w tamtym roku jest faktem. Sport osób dorosłych czyli tzw. kwalifikowany nie jest zadaniem własnym samorządu. My mamy objąć dzieci i Concordia jako klub sportowy ma dofinansowanie na dzieci. W przypadku seniorów ustaliliśmy propozycję: ma powstać jeden klub i tyle. Concordia się pod tym podpisała. Co dalej i w jaki sposób postępuje, nie będę komentował na konferencji - stwierdził prezydent.

Wiemy też o tym, że zaproponowane przez miasto terminy bezpłatnego wykorzystywania miejskiej infrastruktury sportowej często są zbyt małe jak na potrzeby treningowe klubów. Z tej formy wsparcia korzysta 29 klubów zrzeszających ok. 2800 zawodniczek i zawodników trenujących 23 dyscypliny sportowe.

Kluby sportowe mogą pozyskiwać dotacje z budżetu miejskiego - w 2022 r. ich kwota osiągnęła 2,3 mln zł. Miasto wsparło następujące cele: wspieranie szkolenia sportowego w różnych dyscyplinach (11 klubów), upowszechnianie kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży (32 kluby), popularyzacja sportu w środowisku osób z niepełnosprawnościami (2 kluby), organizacja zajęć dla dzieci i młodzieży w okresie ferii zimowych oraz wakacji letnich, popularyzacja sportu wśród mieszkańców Elbląga, organizacja imprez sportowo-rekreacyjnych.

 

Stypendia: za małe?

Miasto wspiera indywidualnych sportowców poprzez system stypendiów i nagród za wysokie osiągnięcia sportowe. W 2021 r. na ten cel przeznaczono 132 tys. zł. O tym prezydent już nie powiedział, ale są to za małe środki, żeby utrzymać wyróżniających się sportowców w naszych klubach. Żeby rozwijać karierę sportową, muszą oni znaleźć sobie klub w Polsce. Przypomnijmy tylko przypadek Kamili Stormowskiej, uczestniczka igrzysk olimpijskich w Pekinie, wychowanki Orła Elbląg, a od niedawna zawodniczki Stoczniowca Gdańsk. System stypendiów i nagród za wysokie osiągnięcia sportowe najdosadniej skomentował wicemistrz Europy juniorów i szósty na mistrzostwach świata juniorów na dystansie 800 metrów Kacper Lewalski. Wychowanek Truso lepsze warunki znalazł w AZS UWM Olsztyn.

- Miasto Elbląg nie dawało mi większej pomocy. Dostawałem bardzo małe stypendium. Po zdobyciu srebrnego medalu mistrzostw Europy w Tallinie w nagrodę dostałem bon na 300 złotych. Jakiś czas temu była też sytuacja, że zwolniono mojego trenera. Super się wtedy rozwijałem, pobiłem rekord Polski juniorów młodszych na halowe 600 metrów. Z każdych mistrzostw Polski przywoziłem medal. To była dla mnie niezrozumiała sytuacja i brak szacunku - powiedział Kacper Lewalski w wywiadzie dla portalu bieganie.pl tłumacząc swój transfer.

Najważniejsze planowane inwestycje sportowe dotyczą złożenia projektów na dofinansowanie przebudowy stadionu przy ul. Krakusa w obiekt lekkoatletyczny oraz rewitalizacji niecki północnej basenu przy ul. Spacerowej. W toku są inwestycje: budowa hal przy Szkołach Podstawowych nr 18 i 21 oraz mobilnych basenów przy ulicy Spacerowej.

Modernizacja Stadionu Miejskiego przy ul. Agrykola 8 to jak na razie "drobne" inwestycje finansowane z Budżetu Obywatelskiego. Harmonogram „poważniejszych“ inwestycji w tym miejscu na razie nie istnieje.

Sebastian Malicki

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Dyrektor z zawodu dyrektor poprowadzi elbląski sport do sukcesu.
 • Spokojnie, Concordia za darmo korzysta z obiektów Mosir m. in Skrzydlata. Zresztą zdefiniujmy ile liczbowo młodzieży ma zespół Concordii? Seniorsko dostali jasne warunki. Natomiast miasto kompromituje się w wielu kwestiach sportowych.
 • W podsumowaniu sportu w tym mieście najlepiej wypadł Kacper, a zdecydowanie brakuje roboty dziennikarskiej i porównania jak to wygląda w innych miastach o podobnej wielkości i potencjale, powiedzmy wielkość budżetu do środków przeznaczanych na sport. Brakuje również zdania rady sponsorów przy prezydencie i tego, że jak już kluby dostaną to często muszą czekać - przykład zbiórek na wyjazdy juniorów na mistrzostwa Polski. O tym, że Start pisze wnioski na 560 tyś i tyle dostaje, a takie np Kobierzyce na 1,5 mln i tyle dostają tylko napomknę, temat rzeka. Temat Concordii za to jest wszystkim znany i wałkowany do znudzenia. Na koniec tylko zapytam czy jak pan władza mówił o tych ponad 28 milionach to się czasami nie zakrztusił?
 • @krzychu7777 - Marzą Ci się Kobierzyce to się tam przeprowadź. A czemu to niby ktoś miał się zakrztusić ? Bez tych pieniędzy nie ma szkoły sportowej, nie ma lodowiska, nie ma basenów itp itd. Nikt chyba nie zabronił władzom Startu napisać wniosku na 1,5 mln będący odzwierciedleniem realnych potrzeb = kosztów prowadzenia klubu, który coś ugra w lidze. Wtedy dopiero UM dostałby ataku padaczki a tak pasuje wszystkim ogon podkulić i brać 560tys. Zawsze można zaorać ten klub. Nie porównuj Kobierzyc gminy z pudła najbogatszych gmin w Polsce z Elblągiem.
 • @Guma - Warunki pod tytułem skasujcie Concordię albo Was wykurzymy z miasta to tak średnio Ci powiem. Murawa Krakusa stoi pusta i po co to komu, trawa rośnie żyje własnym życiem, obiekt niszczeje a nie musiało tak być. Do realizacji wizji Prezydenta, bo kiedyś może długo długo może w 2024 miasto zbuduje stadion lekkoatletyczny.
 • Cokolwiek byśmy tu nie napisali to jedno jest pewne tak słabego gospodarza antysportowca to chyba 2 w kraju nie ma.
 • Urzędniku zapomniałeś o planach mobilnych sadzawkach. Szkoda, że władza nie słucha mieszkańców i nie zrobi tak jak chcą jeziorka. Do powyższych wyliczeń proponuję dorzucić jeszcze ścieżki rowerowe i huśtawki w parku Dolinka, to też jest sport. A do Kobierzyc się nie wybieram bo tam nie ma Bażantarni, ale jak mi władza ją wytnie to rozważę propozycje.
 • @krzychu7777 - Kto nie z Tobą ten urzednik logika godna pożałowania. Tak 300 kibicow na krzyż vs 30000 wejść na obiekty miejskie Dolinkę, Helenę z całą ofertą np. Schowaj w buty marzenia o finansowaniu na poziomie 1,5 bańki skoro Klub jeat bierny i nie potrafi uzyskać kluczowych sponsorów na w/w kwotę. Wystartujcie w wyborach komitet wyborczy pod nazwą Start Elbląg. Poparcie śladowe jak ten niszowy sport.
 • Urzędniku znowu pudło. Klub pozyskał sponsora, ale ta władza potrafiła go zdeprecjonować i pokazać innym, że nie warto, a kibiców bywało ok 1500,także jest potencjał tylko trzeba zainwestować. Nie bać się, przyjść na halę i kibicować. Emocje niespotykane gdzie indziej i przygoda rodem nie z tej ziemi, a jednak jeszcze z tej. A tak między nami to skoro nie jesteś urzędnikiem to skąd masz dane o 30000 wejść na obiekty? Akurat takimi ta władza się nie chwali, za to potrafi budowniczym sportu, a nie potrafi utrzymać jednej drużyny na przyzwoitym poziomie.
 • @krzychu7777 - Jeżeli klub robi takie ruchy, że dla byłego trenera, który nie może znaleźć posady jako trener w innym klubie, stwarza sztuczne stanowisko dyrektora sportowego, to nie dziw się, że nowi sponsorzy nie chcą w ten klub inwestować.
 • "Miasto Elbląg Mecenasem Sportu", słowa na banerach czy coś znaczyły i znaczą? Czy ta ekipa / z awansu wewnętrznego tancerz, harcerz i dokooptowany dziennikarz / jest w stanie poprowadzić sprawy sportowe w dobrym kierunku? Chciejstwo, chciejstwo a rzetelnego programu brak?
 • Czas na podgrzewaną murawe na stadionie w Elblągu!!!
Reklama