UWAGA!

Elblążanie najlepsi w regatach trzech marszałków

 
Elbląg, Na najlepszych żeglarzy czekały puchary i nagrody
Na najlepszych żeglarzy czekały puchary i nagrody (fot. RG)

25 jachtów wystartowało w piątych Regatach o Puchar Trzech Marszałków. Przez dwa dni żeglarze pokonali trasę z Kątów Rybackich przez Frombork do Bałtijska, gdzie w sobotę wieczorem wręczono nagrody dla najlepszych załóg. Wśród nich byli elblążanie z jachtów „Strefa Ciszy 2” i „Berbeć II”. Zobacz zdjęcia. 

W tegorocznych regatach po Zalewie Wiślanym i Kaliningradzkim wzięło udział 14 jachtów rosyjskich i 11 polskich. Pogoda była wymarzona, nic więc dziwnego, że najlepsi po dwóch dniach żeglowania przypłynęli na metę w Bałtijsku trzy godziny przed ceremonią zakończenia regat.
       – W ubiegłorocznych regatach wiał bardzo silny wiatr, przeciwny na dodatek. Wiele jachtów nie ukończyło regat, niektóre połamały maszty. Dzisiaj wszyscy, którzy rozpoczęli, zameldowali się na mecie w Bałtijsku i o to nam chodzi, by właśnie tak te imprezy wyglądały – mówi Bogdan Justyński, sternik „Strefy Ciszy 2”, która zwyciężyła w grupie trzeciej regat.
       Wśród żeglarzy nie brakowało doświadczonych wilków morskich. - Pływam od 1967 roku, tak długo to ludzie nie żyją – śmieje się Stefan Politański, kapitan jachtu „Facil” z Elbląskiego Ośrodka Harcerskiego Bryza, który w swojej kategorii zajął trzecie miejsce. - Warunki podczas regat były fantastyczne, pogoda dopisała, ubyło sieci rybackich - to też ma wpływ na komfort pływania. Jesteśmy zmęczeni, ale zadowoleni.
       - Pogoda na bardzo duży wpływ na powodzenie regat, dlatego już teraz rozmawiamy z Rosjanami, by od przyszłego roku zmienić formułę Regat Trzech Marszałków – mówi Jerzy Wcisła, dyrektor elbląskiego biura Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. - Chcemy niekoniecznie ścigać się po całym Zalewie, bo to trudny wyścig wymagający sporych umiejętności i zaparcia, ale w zamian organizować regaty w formie zlotu, co roku w innym regionie Zalewu, w innej miejscowości. Na przykład my jako Warmia i Mazury możemy zorganizować regaty w Elblągu, Tolkmicku czy Fromborku, w ramach tego dwudniowego święta odbyłby się cykl zawodów, które byłyby atrakcją nie tylko dla żeglarzy, ale także dla publiczności, która mogłaby podziwiać regaty z brzegu. To ma być święto nie tylko żeglarzy, ale i motorowodniaków, windskaterów, wszystkich którzy kochają Zalew Wiślany i chcą tutaj spędzać czas.

  Elbląg, Elblążanie najlepsi w regatach trzech marszałków
(fot. RG)


       Regatom Trzech Marszałków towarzyszyły zawody dzieci i młodzieży, które zostały rozegrane w Bałtijsku. Wystartowało kilkudziesięciu młodych żeglarzy, wśród nich cztery osoby z UKS Tolkmicko: Wiktor Kaczorowski, Sylwester Sosnowski-Kessler, Joanna Stankiewicz i Agnieszka Sawczenko, która zdobyła na jachcie optymist trzecie miejsce wśród dziewcząt.
       - Mamy profesjonalną bazę szkoleniową, dzięki funduszom unijnym kupiliśmy jachty, na których młodzież uczy się żeglowania – mówi Józef Zamojcin, zastępca burmistrza Tolkmicka. – Od soboty mamy nowego trenera, w klubie obecnie trenują 22 osoby.
       Uroczyste zakończenie regat odbyło się na placu w porcie w Bałtijsku. Na żeglarzy spoglądał z cokołu car Piotr I Wielki, któremu mieszkańcy Bałtijska wystawili pomnik.
      
       Wyniki regat:
      
Grupa 1
       1. „Julia” – sternik Valery Soszkin; 2. „Vera” – sternik Michaił Muleris, 3. “Baltika” – sternik Sergiej Ewczenko; … 7. “Trzy Em” – sternik Ryszard Doda; 8. „Arka-El II” – sternik Krzysztof Kleniewski.
       Grupa 2
       1. „Berbeć II” – sternik Ryszard Seroka; 2. „Vega” – sternik Sergiej Zhadobko; 3. „Papago” – sternik Łukasz Politański; … 5.”Litwinka” – sternik Marian Drabiński, 6. „Souvenir” – sternik Tomasz Szczepański.
       Grupa 3
       1. „Strefa Ciszy 2” – sternik Bogdan Justyński; 2. „Volga” – sternik Andriej Nicziporenko; 3. „Facil” – sternik Stefan Politański; … 7. „Nasza Jutrzenka” – sternik Wiesław Jutrzenka; 8. „Nicolaus” – sternik Tadeusz Karpowicz; 9. „Campari” – sternik Grzegorz Hejber.
      

RG, Bałtijsk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama