Elblążanie w drugiej lidze!

Elbląg, Elbląski zespół ma co świętować. Tak koszykarze cieszyli się  po awansie do finału baraży
Elbląski zespół ma co świętować. Tak koszykarze cieszyli się po awansie do finału baraży (fot. arch. MS)

Yes, yes, yes – cytując klasyka. Truso theConstruct pokonało w Opolu AZS PŚk Kielce 79: 62 (23:13, 21:14, 19:18, 16:17) i było jedną nogą w II lidze. Drugą nogę postawiło, kiedy KK Gryf Goleniów odprawił z kwitkiem gospodarzy turnieju KU AZS Politechnikę Opolską. W przyszłym sezonie w Elblągu II liga koszykarzy. Yes, yes, yes!

To znowu miał być ciężki mecz, ale innych na tym turnieju nie ma. Ostatni mecz, zawody o być albo nie być. Zwycięstwo zwiększa prawdopodobieństwo awansu do II ligi. Porażka najprawdopodobniej oznacza kolejny sezon w trzeciej. Na dodatek elblążanie muszą sobie radzić bez Jacka Chojnackiego.
       - Zawodnik nabawił się kontuzji kolana. Chodzić może, ale grać już nie – tłumaczy Arkadiusz Majewski, trener Truso theConstruct Elbląg.
       AZS PŚk Kielce to najsłabszy zespół na opolskim turnieju. Najsłabszy nie oznacza jednak słaby.
       Początek meczu jak z marzeń. Pierwsze trzy minuty wygrane przez Truso 10:0. Do tego cztery zbiórki w obronie i dwa przechwyty. Wszystko w trzy minuty. Studenci z Kielc po pierwszym szoku otrząsają się i dochodzą elblążan na cztery punkty. Jednak Paweł Budziński rzutem „za trzy” uspokaja sytuację. Do końca kwarty pozostały cztery minuty. I przez następne dwie i pół minuty elblążanie nie potrafią trafić. Na szczęście zawodnikom ze Świętokrzyskiego ta sztuka też jest obca. Trafia tylko Kowalski z rzutu wolnego. A na 90 sekund do końca Truso znów rozpoczyna bombardowanie kosza rywali. Co ważniejsze piłka raz za razem dziurawi kosz Studentów. 23:13 dla Truso po pierwszej kwarcie.
       Początek drugiej części gry to ciężka walka kosz za kosz. Na rzuty kielczan „za dwa” Kamil Żebrowski i Piotr Prokurat odpowiadają „trójkami”. I dystans pomiędzy obiema drużynami się zwiększa. Od 14 minuty spotkania następuje kolejna faza zgniatania rywala przez elbląskich. Trzy minuty wygrane 6:0. Powoli, pomalutku elbląscy koszykarze budują sobie przewagę. Końcówka kwarty to już tradycyjny „kosz za kosz”. Ale na przerwę Truso schodzi z wynikiem 44:27.
       Trzecią kwartę elblążanie rozpoczęli dwoma „trójkami” autorstwa Pawła Budzińskiegi i Piotra Prokurata. Do 27 minuty elblążanie nadal wykonywali swój plan na dziś – wygrać możliwie jak najwyżej. Na trzy minuty przed końcem było 61:37 i mogło się wydawać, że „przewagi tak zdobytej nie oddamy nigdy”. Mogło... Ale to są finały baraży o II ligę. Sygnał do pogoni dał Łukasz Pawlak z Politechniki Świętokrzyskiej. Jego wykorzystany rzut osobisty na dwie i pół minuty do końca kwarty dał Studentom impuls. I w końcówce studenci rozbili Truso 10:2. Ale na tablicy wciąż tkwił wynik 63:45 dla elblążan.
       Można się było bać tych ostatnich 10 minut. Ale koszykarze Truso po raz kolejny na tym turnieju pokazali, że mają „zimne głowy”. Ostatni kwarta to kontrolowanie wyniku i niepozwalanie Politechnice na utrzymanie jakichkolwiek nadziei na pozytywny wynik. 79:62 i elblążanom pozostało czekać na wynik meczu KK Gryf Goleniów i KU AZS Politechniki Opolskiej.
       W każdym elemencie gry byliśmy lepsi. Funkcjonował szybki atak, funkcjonowała zbiórka – odprężony po meczu Arkadiusz Majewski tłumaczył przyczyny zwycięstwa.
       Warto zwrócić uwagę na skuteczność elbląskich koszykarzy. 59% w rzutach „za dwa”, 54% celnych „osobistych. Do tego 18 zbiorek w ataku i 23 w obronie. W porównaniu z wczorajszym meczem – niebo, a ziemia.
       Koniec meczu nie oznaczał końca emocji. Żeby spokojnie świętować awans KK Gryf Goleniów musiał pokonać KU AZS Politechnikę Opolską. I mimo problemów w pierwszej kwarcie pokonał 79:63 (14:15, 26:12, 20:19, 19:17). Taki wynik oznaczał tylko jedno. Truso theConstruct awansowało do II ligi. Dziękujemy.

Truso theConstruct Elbląg – AZS PŚk Kielce 79: 62 (23:13, 21:14, 19:18, 16:17)

Truso: Matkiewicz 14, Jakubów 6, Prokurat 16 (2), Budziński 12 (2), Pożarycki, Słowiński 1, Jędrzejewicz 5, Żebrowski 10 (2), Pawlak 8, Gałecki, Rychlicki 7 (1).