Elblążanin wicemistrzem świata (kajakarstwo)

Elbląg, Elblążanin wicemistrzem świata  (kajakarstwo)

Na regatowym torze kajakowym "Szegedi Olympic Center" uznawanym przez wielu za mekkę światowego kajakarstwa, rozegrane zostały Mistrzostwa Świata Masters w kajakarstwie klasycznym.

Pierwszego dnia zawodów rywalizowano w konkurencjach C-1, C-2, K-1, K-2 na dystansie 1000m (mężczyźni) oraz na dystansie o połowę krótszym – 500m w konkurencjach K-1i K-2 (kobiety). Drugiego dnia kajakowego czempionatu globu ścigano się w konkurencjach C-1, C-2, K-1, K-2, K-4 (mężczyźni) i K-1, K-2, K-4 (kobiety) oraz K-2 (mixed) na sprinterskim dystansie 200m. W imprezie udział wzięli kajakarze i kanadyjkarze z Europy, Kanady, Australii, Ameryki Południowej i Nowej Zelandii. Uczestnicy mistrzostw, w zależności od wieku, byli podzieleni na pięcioletnie kategorie wiekowe: 35-39, 40-44, 45-49, 50-54, 55-59, 60-64, 65-69, 70+.
       Wśród licznej reprezentacji Polski znaleźli się dwaj elbląscy kajakarze – Ryszard Białkowski i Krzysztof Wojewoda. Spośród elblążan największą satysfakcję z udziału w imprezie miał Ryszard Białkowski, który startując w konkurencji K-4 (men 60-64) na dystansie 200m, wspólnie z Kazimierzem Kubiakiem, Jarosławem Gulakiem i Zbigniewem Sewerynem zajął drugie miejsce i wywalczył tytuł wicemistrza świata w tej konkurencji. Bardzo dobrze wypadł duet K. Wojewoda, R. Białkowski, w konkurencji K-2 (men 55-59). Osada ta startując na dystansie 200m zajęła wysoką 7. lokatę w finale A, a na 1000 m została sklasyfikowana na 9. pozycji. Indywidualnie w konkurencji K-1 (men 55-59) na dystansie 1000m Ryszard Białkowski był 4. w finale B a Krzysztof Wojewoda uplasował się na 21. miejscu. Na dystansie 200m R. Białkowski zajął 7. miejsce w finale B a K. Wojewoda w klasyfikacji ogólnej uplasował się na 19. miejscu. Zawody cieszyły się bardzo wysokim poziomem sportowym, świetną atmosferą i wspaniałą organizacją na najwyższym poziomie.
       Kolejną kajakową imprezą mistrzowskiej rangi będą XXII Mistrzostwa Polski Masters w kajakarstwie klasycznym w Wałczu w dniach 7-8 września z udziałem kajakarzy z klubu ZKS Olimpia Elbląg.