UWAGA!

Gotowi do Startu: Antoni Parecki

 
Elbląg, Antoni Parecki podczas meczu
Antoni Parecki podczas meczu (fot. AD)

Świetne wyniki w sparingach, doskonała atmosfera w zespole i ogromny zapał do pracy. Czy przełoży się to na sukces sportowy? Niebawem ruszają rozgrywki PGNiG Superligi kobiet. W związku z tym postanowiliśmy przedstawić naszym czytelnikom drużynę EKS Start Elbląg.

Codziennie będziemy publikować odpowiedzi, jakie udzieliły nam zawodniczki oraz sztab szkoleniowy EKS Start Elbląg na zadane im pytania. Zapraszamy do śledzenia naszego cyklu.
       Prezentacje elbląskiej drużyny rozpoczynamy od pierwszego trenera Antoniego Pareckiego.
      
       53-letni szkoleniowiec rozpoczął pracę z elbląskim Startem w lipcu br. Wcześniej przez wiele lat pracował w Danii, a od 2010 roku jest asystentem trenera kobiecej reprezentacji Polski Kima Rasmussena. Jako trener miał już okazję współpracować z naszymi zawodniczkami, m.in. z Agnieszką Wolską, Eweliną Kędzierską, Katarzyną Koniuszaniec, Kingą Grzyb, czy Hanną Sądej.
      
       Początki: Z piłką ręczną zetknąłem się w Puszczykówku, w Liceum Sportowym. Pierwszy klub to Grunwald Poznań, który prowadzili trenerzy Stanisław Paterka i Aleksander Wiecanowski.
       Najważniejsze osiągnięcia jako zawodnik: Dwukrotnie wraz z Pogonią Zabrze zdobyłem Mistrzostwo Polski, raz wywalczyłem Puchar Polski oraz wicemistrzostwo i brązowy medal. Puchar Polski wywalczyłem także z Grunwaldem Poznań.
       Najważniejsze osiągnięcia jako trener: Trenowana przeze mnie młodzieżowa reprezentacja Danii wywalczyła dwukrotnie Mistrzostwo Europy, tytuł Mistrza Świata, dwa razy wicemistrzostwo Świata, dwukrotnie Mistrzostwo Danii. Z FC Midtjylland (klub kobieciej piłki ręcznej ) zdobyłem Pucharu Danii oraz Puchar Europy EHF. Również dwa razy zdobyłem brązowy medal z TTH i brązowego medalu ze Skjernem (męska piłka ręczna).
       Najlepszy mecz w karierze: Mecz o Mistrzostwo Polski Pogoń Zabrze - Wybrzeże Gdańsk w 1990.
       Występy z reprezentacją: Mam na swoim koncie dziewięć występów w reprezentacji Polski.
       Najmocniejsza strona Startu: O sile Startu stanowi cały zespół. Gramy fajnie w obronie, tak samo w kontrze. Jak obrona funkcjonuje to bramkarki bronią fantastycznie, co przekłada się na siłę naszego zespołu.
       Najsłabsza strona Startu: Mamy takie momenty, kiedy wysoko prowadzimy i nie potrafimy utrzymać tej przewagi. Zdarzają się nam przestoje. Przykładem jest mecz z Koszalinem, gdzie sześć minut przed końcem prowadziliśmy dziesięcioma bramkami, a skończyło się na pięciu. Sądzę jednak, że uda nam się to poprawić i będziemy lepiej funkcjonować.
       Szansa reprezentacji Polski na medal w Mistrzostwach Świata: W Mistrzostwach Świata może być taka sytuacja, że przegrywając jeden mecz można wylądować na trzynastym miejscu. Miałem taki przykład podczas młodzieżowych MŚ w Bośni. Może się raz zdarzyć przegrana w nieodpowiednim momencie i już jest po mistrzostwach. Gdy się przegra mecz w grupie zawsze można to nadrobić następnym. Gdy wychodzi się z grupy, to kolejny może być meczem o wszystko. Zatem wychodząc z grupy na pierwszym miejscu można przegrać z czwartą drużyną i mistrzostwa są nieudane, mimo że się wygrało pięć meczów w grupie.
       Kto wygra Mistrzostwa: Norwegia na pewno będzie mocna. Czarnogóra oraz Węgierki również, a Holandia może okazać się czarnym koniem. Do grania o medale może się też włączyć Dania. Czołówka jest bardzo mocna.
       System szkolenia w Polsce: Uważam, że nasze zawodniczki potrafią wiele rzeczy tylko trzeba z nich to wyzwolić i ja to próbuję właśnie zrobić. Próbuję im pokazać, że to, co one trenują jest dobre, tylko np trzeba to wykonać w odpowiednim tempie ido tego trzeba mieć siłę, by wytrzymać całe 60 minut na boisku. Myślę, że w tym może leżeć problem.
       Najlepsza polska zawodniczka: Na tę chwilę zdecydowanie najlepsza jest Alina Wojtas. To też jest trudna ocena, bo parę naszych zawodniczek wyjechało za granicę i nie oglądam ich na co dzień.
       Najlepsza bramkarka: To będę mógł ocenić jak rozpoczniemy sezon i rozegramy parę meczów. Na razie nie ma jako takiej zawodniczki numer jeden. Teraz mogłem przyjrzeć się tylko kilku i np. Izabela Czarna broni na swoim poziomie, tak samo Weronika Gawlik. Teraz okazuje się, że moje bramkarki zaczynają się bardzo ładnie włączać do tej rywalizacji. Jest też Małgorzata Gapska w Vistalu, Monika Maliczkiewicz w Zagłębiu. Mamy dużo dobrych bramkarek. Niektóre grają za granicą (Anna Baranowska, Patrycja Mikszto). Analizując ostatnie trzy lata gry w kadrze można stwierdzić, że każda ma swój okres. Na tym to właśnie polega, żeby wybrać najlepszą na dany moment.
       Zawodniczka, którą podziwiam: Jest to niewątpliwie Bojana Popović. Teraz jest menadżerem drużyny Budućnosti Podgorica, w której od tego sezonu gra Kinga Byzdra.
       Kto zostanie Mistrzem Polski: Poza zasięgiem wydaje się być Zagłębie Lubin. MKS Lublin jak zwykle w czołówce. Do tego dochodzi Vistal. Te trzy zespoły na pewno będą dominowały w lidze, a potem jest droga otwarta.
       Mieszkanie w Elblągu: Elbląg wydaje mi się przytulnym miastem. Na razie nie zderzyłem się z mieszkańcami, bo czas wypełniają mi treningi i inne obowiązki związane z pracą. Troszkę jestem zakręcony, jeśli chodzi o strukturę dróg, bo jednego dnia można przejechać daną trasę, a kilka dni później już nie.
       Plany na przyszłość: Zdobycie medalu na Mistrzostwach Polski.
       Marzenia
: Zdobycie medalu z reprezentacją na zawodach rangi mistrzowskiej.
       Hobby: Piłka ręczna, piłka ręczna, piłka ręczną oraz wędkarstwo i golf.

 


      
       Justyna Stelina o Antonim Pareckim: - To człowiek z charyzmą, który wierzy w to, co robi i dodatkowo przekazuje tę wiarę dziewczynom. Cechuje go pozytywne myślenie, dużo chęci i mobilizacji w działaniu. Jest to taki trener, który po błędzie zrobionym przez zawodniczkę motywuje, daje wskazówki co zrobić, żeby nie popełnić tego samego. Myślę, że dziewczynom bardzo dobrze się z nim współpracuje. Jeśli ktoś od poniedziałku do niedzieli mówi, że ktoś jest w czymś dobry, to zawodniczki zaczynają w to wierzyć. Zresztą wyniki mówią same za siebie. Współpraca układa się wyśmienicie. Panuje znakomita atmosfera, która pozwala przezwyciężyć trudne momenty.
      

Anna Dembińska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama