UWAGA!

IV Elbląg CUP

Elbląg, Gospodarzem turnieju był zespół Ataku Elbląg
Gospodarzem turnieju był zespół Ataku Elbląg

Z udziałem sześciu zespołów odbył się w Elblągu IV Międzynarodowy Turniej w Piłce Siatkowej na Siedząco Niepełnosprawnych Elbląg CUP 2001. Zawody rozegrano w ramach obchodów Dni Elbląga.

Po raz pierwszy Elbląg CUP, czyli turniej siatkówki na siedząco, odbył się w międzynarodowej obsadzie. Do naszego miasta zjechały ekipy z Litwy, Łotwy i Ukrainy. Doborową stawkę uzupełniły dwie reprezentacje Polski A i B oraz gospodarze turnieju - zespół Ataku Elbląg.
     - Cieszę się, że po raz pierwszy udało nam się zorganizować w Elblągu międzynarodowy turniej siatkówki na siedząco - mówi Tomasz Woźny, trener i kapitan elbląskiego zespołu. - Wszystkie zagraniczne zespoły to europejska czołówka i dlatego też walka z nimi była bardzo zacięta i wyrównana.
     Jest to już czwarty turniej siatkówki na siedząco zorganizowany w naszym mieście. Przypomnijmy, że w pierwszej i drugiej edycji triumfowała drużyna z Poznania, w trzeciej natomiast najlepsi byli gospodarze, zespół Ataku Elbląg. Niestety tym razem elblążanom było bardzo trudno obronić zdobyty przed rokiem tytuł, ponieważ w ich szeregach zabrakło trzech podstawowych zawodników. Tomasz Woźny, Jacek Czyżewski i Janusz Maliszak, którzy na co dzień występują w Ataku, zostali powołani do reprezentacji i w turnieju reprezentowali barwy Polski A.
     W piątek w pierwszym dniu zawodów zespoły zostały podzielone na dwie grupy i rozgrywały mecze eliminacyjne.
     I tak w grupie A wystąpiły: Litwa, Polska B i Atak Elbląg. Natomiast w grupie B zmierzyły się ze sobą: Łotwa, Ukraina i Polska A.
     W pierwszym meczu grupy A reprezentacja Litwy niespodziewanie gładko pokonała elbląski Atak 3:0. W drugim spotkaniu ponownie lepsza okazała się drużyna Litwy pokonując Polskę B 3:1 i zapewniając sobie tym samym pierwsze miejsce w grupie. O drugą lokatę walczyły ze sobą drużyny Polski B i Ataku. Ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem gości 3:1.
     W grupie B pierwsze spotkanie rozegrały ze sobą Łotwa i Ukraina. Lepszy tego dnia zespół Ukrainy pokonał rywali 3:1. W drugim trwającym pięć setów meczu Polska A pokonała Ukrainę 3:2. Był to najładniejszy i najbardziej emocjonujący pojedynek tego dnia. Pierwsze dwa sety gładko wygrali goście i wydawało się, że Polacy nie są już w stanie odrobić strat. Jednak wola walki i doping elbląskiej publiczności sprawiły, że dwa kolejne sety Polacy rozstrzygnęli na swoją korzyść. Piąty set to już znaczna przewaga naszych reprezentantów, którzy ostatecznie wygrali całe spotkanie. W ostatnim meczu tej grupy Polska A pokonała Łotwę 3:1.
     W drugim dniu zawodów zespoły rywalizowały ze sobą o awans do finałów: A (o miejsca 1-3) i B (o miejsca 4-6).
     W pierwszym meczu półfinałowym Litwa pokonała Łotwę 3:1 w setach (25:21), 15:25, 25:20, 25:16), awansując tym samym do finału A. Drugi mecz rozegrały między sobą Polska B i Ukraina. Faworyci tego turnieju, ekipa Ukrainy po bardzo wyrównanym meczu pokonała swoich rywali 3:0 (26:24, 25:21, 26:24). O tym, który z zespołów jako trzeci awansuje do finału A decydowało spotkanie pomiędzy elbląskim Atakiem i Polską A. Rywalizacja tych drużyn zakończyła się pewnym zwycięstwem reprezentacji Polski 3:0 (25:11, 25:13, 25:22).
     Tak więc w finale A o miejsca 1-3 rywalizowały ze sobą: Ukraina, Litwa i Polska A, natomiast w finale B o miejsca 4-6 zagrały: Polska B, Łotwa i Atak Elbląg.
     W walce o pierwsze miejsce bezkonkurencyjna okazała się drużyna Ukrainy. W pierwszym meczu nasi wschodni sąsiedzi gładko, bo 3:0 pokonali Litwę. W drugim spotkaniu zmierzyli się z zespołem Polski A. Po pierwszych dwóch setach nasi reprezentanci prowadzili 2:0. Później do głosu doszli Ukraińcy wygrywając dwa kolejne sety i zrobiło się 2:2. W piątym secie decydującym o zwycięstwie w całym turnieju, ponownie górą okazali się Ukraińcy wygrywając 17:15 i cały mecz 3:2.
     W finale B zwycięstwo odniosła reprezentacja Polski B pokonując 3:2 zespół Łotwy i 3:0 elbląski Atak.
     W pierwszym międzynarodowym turnieju w siatkówce na siedząco triumfowała drużyna Ukrainy wyprzedzając Reprezentację Polski A i zespół Litwy.
     
     Końcowa klasyfikacja turnieju: 1. Ukraina, 2. Polska A, 3. Litwa, 4. Polska B, 5. Łotwa, 6. Atak Elbląg.
MP
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama