UWAGA!

Kije zmieniają życie

 
Elbląg, Kije zmieniają życie
(fot. nadesłana)

Nordic walking to forma aktywności zyskująca coraz większe grono zwolenników. Chód z kijami wywodzi się z Finlandii, ale to w Polsce najwięcej osób uprawia tą dyscyplinę. W naszym okręgu działają dwie wiodące grupy zrzeszające kijkarzy - Elbląskie Włóczykije i Nordic Walking Pasłęk.

Grupa z Pasłęka istnieje od stycznia 2017 roku. Powstała z inicjatywy sędziego i instruktora nordic walking Marcina Jankowskiego i doświadczonego zawodnika Marcina Bujnickiego. Pasłęczanie spotykają się na wspólnych treningach w każdy poniedziałek o godzinie 18 w miejscowym Parku Ekologicznym. Tego dnia można skorzystać z porad instruktora, podszkolić technikę i rozpocząć przygodę z kijami.
      Ponad dwa lata nordic walking w Pasłęku, to dziesiątki wyszkolonych kijkarzy. 

- Nordic walking odmienił życie wielu z nas – informuje Marcin Jankowski. – W Pasłęku nie było alternatywy dla osób chcących aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Nie każdy może biegać, dźwigać ciężary, czy ćwiczyć na sali gimnastycznej. Dlatego do gustu przypadły energiczne marsze z odciążającymi stawy kijami. Do naszej grupy należą osoby w każdym wieku, od młodzieży po emerytów.
      Grupa bierze udział w  imprezach sportowych, wielokrotnie wywalczając miejsca na podium. Ale jak zauważają, najważniejsza jest koleżeńska atmosfera. 

- Podczas szkolenia staram się podkreślać, ku czemu służy nordic. Jeśli ktoś weźmie kije w ręce z założeniem, że będzie wygrywał zawody, to niestety nie będzie czerpał przyjemności z tego co dają kije. Najważniejsza jest poprawna technika marszu, czerpanie z tego przyjemności i pożytku zdrowotnego oraz wspólne przebywanie wśród pasjonatów nordica. Zawody są gdzieś na końcu, jako dopełnienie wszystkich walorów – mówi Marcin Jankowski. – Żeby nie popaść w rutynę organizujemy rajdy i imprezy integracyjne. Tylko w 2018 roku startowaliśmy w ponad dwudziestu zawodach. Oprócz tego wielokrotnie  przemierzaliśmy szlaki Bażantarni, Mierzei Wiślanej, maszerowaliśmy wzdłuż Zalewu Wiślanego w okolicach Suchacza, Kadyn  i Tolkmicka. Wszystkie wyprawy mają za cel poznanie pomników historii i przyrody naszej małej ojczyzny.
      Oprócz zadań sportowo – rekreacyjnych pasłęczanie starają się promować swoją grupę i nordic walking.
      - Można powiedzieć, że byliśmy jednymi z pierwszych w Polsce zakładając fanpage publikując na nim informacje o naszych poczynaniach. Posiadamy partnera technicznego, to firma z Bydgoszczy, który projektuje i tworzy dla nas oryginalne stroje i wyposażenie sportowe. Dużym wyróżnieniem dla naszego klubu było zaproszenie mojej osoby do sędziowania Mistrzostw Świata w 2018 roku – zakończył  Marcin Jankowski.

Grupa Nordic Walking Pasłęk cały czas jest otwarta na nowe osoby chcące aktywnie spędzić czas na łonie natury.  Zapraszamy do kontaktu poprzez naszego facebooka (www.facebook.com/nwpaslek/) lub e-mail (jankowski.marcin@poczta.fm), tel. 693-33-33-24.
      We wrześniu pasłęczanie wezmą udział w Mistrzostwach Polski w Barlinku. Do końca roku  będą uczestniczyć w wielu imprezach sportowych i zapewne zorganizują rajdy, a o wszystkich poinformujemy na naszych łamach.

inf. nadesłana
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama