UWAGA!

Minister Joanna Mucha o sporcie niepełnosprawnych

 
Elbląg, Minister sportu Joanna Mucha w ogniu pytań dziennikarzy
Minister sportu Joanna Mucha w ogniu pytań dziennikarzy (fot. AD)

Minister Sportu Joanna Mucha przyjechała dziś (19 września)  do Elbląga, by kibicować naszej męskiej kadrze, która walczyła z Rosją o wejście do półfinału. Pani minister przyznała, że wcześniej, podczas paraolimpiady, widziała niepełnosprawnych sportowców, ale koszykarzy.

Trwające właśnie Mistrzostwa Europy w siatkówce na siedzącą są dla Elbląga sprawdzianem przed przyszłorocznymi Mistrzostwami Świata. Póki co, wszystko idzie po myśli organizatorów. Jak będzie na kolejnej, jeszcze większej imprezie? Jak Ministerstwo Sportu i Turystyki zamierza pomóc niepełnosprawnym sportowcom? Na te i inne pytania odpowiadała dziś elbląskim dziennikarzom minister Joanna Mucha.
       Niepełnosprawni sportowcy nadal są traktowani, jak zawodnicy drugiej kategorii, o czym niejednokrotnie mówili sami zainteresowani oraz ich trenerzy:  - Sport osób niepełnosprawnych nie jest traktowany poważnie, a wręcz po macoszemu - powiedziała kapitan polskiej reprezentacji Ewa Warelis.
       W podobnym tonie wypowiedziała się druga kadrowiczka, Joanna Świderska: - Kokosów z uprawiania sportu nie mamy i na pewno z samego uprawiania sportu byśmy nie wyżyli. Utrzymujemy się dzięki pracy i rencie.
       Jak tę kwestię widzi Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha?
       - Poprawa sytuacji sportowców niepełnosprawnych już nastąpiła - stwierdziła. -  Wzrastają środki finansowe, nastąpiły zmiany kadrowe w największych organizacjach zajmujących się tym sportem. Powołałam też Radę ds. Sportu Osób Niepełnosprawnych. Poza tym, w ubiegłym roku zostały zrównane nagrody i stypendia dla osób pełno-  i niepełnosprawnych.
       Jednak, jak przyznała minister Joanna Mucha, jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia.
       - Sport powszechny wśród niepełnosprawnych w Polsce kuleje - mówiła. - Ale tyle, ile można było zrobić przez ostatnie dwa lata, tyle zostało zrobione - podsumowała.
       Elbląg po raz kolejny zajął się organizacją tak dużej imprezy, a przed nim jeszcze większe wyzwanie, jakim jest organizacja Mistrzostw Świata, które odbędą się w czerwcu 2014 r.
       -  W Polsce jest kilka takich miejsc, które są mocne, jeśli chodzi o sport osób niepełnosprawnych. Bardzo się cieszę, że Elbląg również do tych miejsc należy i dzięki temu buduje swoją markę - mówiła minister sportu. -  Myślę, że jet to dobra strategia. Mistrzostwa Świata to impreza dużej rangi i tego typu imprezy zawsze są finansowane przez ministerstwo. Współpracuję z prezesem Łukaszem Szeligą (prezes Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych "Start" - przyp. red.) i z całą pewnością będę starała się pomóc – zakończyła Joanna Mucha.
      
Anna Dembińska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • posłanka Gelertowa w jakiej sprawie tam sport promować?czy za piłke robic :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  4
  Dexter71(2013-09-20)
 • a czego tam szuka przegrana gelert szykuje się do kolejnych wyborów na sportsmenkę ona mi nie wygląda niech lepiej weźmie się za pracę w szpitalu bo bierze za to sporą kasę a nie robi sobie kampanię Partia Obłudy jest PRZEGRANA w Elblągu i każdy o tym WIE !
 • Pani Mucha jest wybitną specjalistką od sportu i najlepszym ministrem od wieków.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  10
  jaruś(2013-09-20)
 • Co wy się tą ministrą zachwycacie ? toć ona nic nie umie i nic nie wie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  3
  sportsmen(2013-09-20)
 • Nie chcemy tu żadnej muchy która zabłysneła kilkoma wpadkami typu "kto zezwolił na grę w finale PP Wisły z Legią " czy dotacje na III lige hokeja której wogóle nie ma. A KYSZ, Paszła. Tak to jest jak Tusk wybiera ministrów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  3
  AmberSilver(2013-09-20)
 • a Gowin z nią nie przyjechał?
 • dla mnie prezydent, premier, minister czy poseł to malutki człowieczek który jest na usługach społeczeństwa ponieważ my utrzymujemy ich z naszych podatków a jak myślą inaczej i biorą swoich chlebodawców za zwykłych debili to ich problem w końcu możemy ich wywalić na zbity ryj jak się nie podoba pamiętajcie nikt nigdy Boga nie złapał za nogi
 • dla mnie prezydent, premier, minister czy poseł to malutki człowieczek który jest na usługach społeczeństwa ponieważ my utrzymujemy ich z naszych podatków a jak myślą inaczej i biorą swoich chlebodawców za zwykłych d. e, b; i. l'i to ich problem w końcu możemy ich wywalić na zbity r, y; j jak się nie podoba pamiętajcie nikt nigdy Boga nie złapał za nogi
 • Wizyta Minister Sportu w Elblągu z pewnością tylko może pomóc sportowcom niepełnosprawnym a za rok Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie. Wykorzystywanie tej wizyty do krytyki politycznej to nieporozumienie. Oddzielajmy sport od polityki bo to przynosi tylko szkody sportowi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  4
  marek23(2013-09-20)
 • a dlaczego prezydent wszystkich elblążan Jerzy Wilk nie spotkał sie z minister Joanną Muchą, czy dlatego, że jest ona członkiem PO ? Takie wybiorcze działanie jest nieprofesjonalne na takim stanowisku. Może niedługo wszyscy będziemy musieli wypełnić ankiety, jakie ugrupowania popieramy, a ci popierający PO nie będą mieli wstępu do Urzędu Miasta i będą płacić wyższe podatki.
 • A ta przegrana Gelertowa do POdawania piłki stoi czy co??? Mucha, to powinna pierwsza wylecieć z tego rządu, mniej kompetentnego ministra nie było w tym kraju.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  1
  rolio(2013-09-20)
 • rolio!Było mnóstwo mniej kompetentnych ministrów w każdym rządzie!!A "Muszka" przynajmniej się fajnie prezentuje. Czasami jest to ważne!Chociaż Ty być może tego nie zrozumiesz!Górą IKS.
Reklama