Mistrzostwa dywizji w biegach na orientację

Elbląg, Mistrzostwa dywizji w biegach na orientację
(fot. nadesłana)

W dniach 11-13 kwietnia w Elblągu odbyły się Mistrzostwa 16. Dywizji Zmechanizowanej (Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych 3) w Biegu na Orientację. Wzięło w nich udział 15 reprezentacji, w sumie 165 żołnierzy.

Rywalizacja była bardzo zacięta, o czołowych miejscach decydowały niewielkie różnice czasowe, a każdy błąd kosztował miejsce na podium. Klasą dla siebie był st. chor. sztab. Krzysztof Banach, który zdobył dwa złote medale; w kategorii M-40 oraz w sztafecie seniorskiej.
       Mimo że gospodarze znają dobrze ten teren, to w klasyfikacji zespołowej zwyciężył ekipa 2. Pułku Saperów z Kazunia koło Modlina, na drugim miejscu znalazła się ekipa z 9. Brygady Wsparcia Dowodzenia z Białobrzegów, a trzecie miejsce zajęła ekipa z 9. Pułku Rozpoznawczego z niedalekiego Lidzbarka Warmińskiego. Do klasyfikacji indywidualnej liczyły się dwa biegi.
       Orientowanie się w terenie według mapy jest podstawowym obowiązkiem każdego żołnierza, a ponieważ teren Wysoczyzny Elbląskiej jest bardzo urozmaicony, uczestnicy zdobyli kolejne, cenne doświadczenie. Najlepsi pojadą na Mistrzostwa Wojska Polskiego.
       Trasy zaprojektował i przygotował niezawodny Kazimierz Szulżycki z Eko Gryf Elbląg, który był głównym organizatorem mistrzostw. Wspomagali go inni członkowie Klubu oraz żołnierze 16. Batalionu Dowodzenia z Elbląga. Sędzia głównym był pan Jan Szepelak z Polskiego Związku Orientacji Sportowej. Protestów nie zanotowano. Zawody zostały przeprowadzone za pomocą elektronicznego systemu pomiaru czasu Sport Ident.
       Puchary, medale, okolicznościowe statuetki oraz upominki rzeczowe żołnierzom wręczyli: ppłk Mirosław Korotkiewicz –p.o. szefa szkolenia 16 PDZ oraz major Wojciech Turowski, szef sportu 16 PDZ.