Mistrzostwa Polski młodzików (szachy)

Elbląg, Lidka Czarnecka w pojedynku z Magdaleną Harazinską.
Lidka Czarnecka w pojedynku z Magdaleną Harazinską.

Dla elblążanki Lidki Czarneckiej były to pierwsze zawody tak wysokiej rangi, zmierzyła się w nich z najlepszymi szachistkami w kraju. Zajęła piąte miejsce w mistrzostwach Polski młodzików.

W dniach 4-11 marca w Szczyrku trwały mistrzostwa Polski młodzików (do lat 10) w szachach klasycznych na dystansie dziewięciu rund, tempo gry 90 min. plus 30 sek. na ruch. W zawodach brało udział 57 zawodników w grupie chłopców i 56 zawodniczek w grupie dziewcząt. Zawodnicy do mistrzostw Polski zostali wyłonienie w drodze eliminacji międzywojewódzkich, tak więc w MP grali najlepsi zawodnicy w kraju.
       Dla Lidki Czarneckiej z Elbląga były to pierwsze zawody takiej rangi, gdzie zmierzyła się z najlepszymi szachistkami w kraju. Lidka Czarnecka (lat 9) zaprezentowała się znakomicie – w jednej z partii zremisowała z aktualną mistrzynią Polski Magdaleną Harazinską z Kielc (obie na zdjęciu). W całym turnieju zajęła bardzo wysokie, piąte miejsce na 56 startujących zawodniczek najsilniejszych w kraju, zdobywając 6,5 pkt z 9 możliwych. W kategorii do 9 lat zajęła zaś miejsce drugie.
       Lidia Czarnecka jest zawodniczką Startu Elbląg, jest mistrzynią województwa warmińsko-mazurskiego w swojej grupie wiekowej. Prawie od roku trenujemy z Lidką. Lidia szachom poświęca sporo czasu trenujemy raz do dwóch razy w tygodniu po dwie godziny wspólnie, a w pozostałe dni pracuje sama po dwie-trzy godziny.
       Miejsce, które zdobyła w mistrzostwach Polski młodzików daje możliwość zagrania w mistrzostwach Europy w Czarnogórze, pierwsze dziesięć zawodniczek uzyskało takie uprawnienia. Natomiast pierwsze sześć zawodniczek ma prawo zagrać w mistrzostwach świata w Bahraine w grupie do 10 lat. Lidia zdobyła te uprawnienia. Wyjazd na te imprezy to oczywiście duże koszty, ale trener Lidki Mariusz Ściwiarski jest pewien, że jego zawodniczka dobrze zaprezentuje się na imprezach międzynarodowych i godnie będzie reprezentowała nasz kraj, jak i ewentualnych sponsorów i ich firmy na arenie międzynarodowej.
       Lidkę Czarnecką i jej trenera możecie spotkać w klubie szachowym Start Elbląg przy ul. Kościuszki 77a w hali MOS w każdy czwartek po godz. 17. W każdy czwartek od godz. 16 prowadzone jest tam szkolenie dla każdego, kto chce poprawić swoje umiejętności gry lub też nauczyć się od podstaw królewskiej gry. Kontakt z klubem na klubowej stronie: www.zakrzewo.xaa.pl.