MKS Truso liderem w II lidze (piłka ręczna)

Elbląg, Jerzy Ringwelski, trener MKS Truso Elbląg
Jerzy Ringwelski, trener MKS Truso Elbląg (fot. M).

Dziewczyny, wygrywając w tak przekonującym stylu mecz na szczycie II ligi, sprawiły mi najmilszy prezent urodzinowy - powiedział Jerzy Ringwelski, trener MKS Truso po ostatnim gwizdku w zwycięskim 43:23 pojedynku jego zespołu z dotychczasowym liderem II ligi, drużyną Lisa z Kościerzyny.

- Plan o skutecznym rewanżu za minimalnie przegrane spotkanie na wyjeździe z tym zespołem został wykonany. O naszej ewentualnej przyszłości w I lidze jeszcze nie rozmawiamy - zastrzegł szkoleniowiec.
     Wielką mobilizację w zespole elblążanek widać było podczas rozgrzewki. Zawodniczki z pasją, w pełnym biegu atakowały bramkę, w której jak w ukropie uwijały się bramkarki. Mocne i przemyślane rzuty piłki sprawiały, że bramkarki nie zawsze popisywały się skutecznymi interwencjami. Rywalki z Kościerzyny rozgrzewające się na drugiej połowie boiska z widocznym niepokojem obserwowały kanonadę rzutową elblążanek. Podczas prezentacji zespołów dziewczyny z MKS Truso obdarowały swego trenera Jerzego Ringwelskiego efektownym bukietem kwiatów i zaśpiewały tradycyjne sto lat, podchwycone przez kibiców, bo szkoleniowiec w dniu meczu obchodził urodziny.
     Pierwsza bramka padła w 3. minucie spotkania, po rzucie Justyny Belter. Wprawdzie w chwilę potem do remisu doprowadziła Ewelina Ocalewicz, ale przewagę na boisku uzyskały przyjezdne, prowadząc w 10. minucie 6:3. Elblążanki zaczęły ten pojedynek zbyt nerwowo, co można tłumaczyć stawką meczu na szczycie, brakowało im precyzji w rzutach na bramkę. W 15. minucie do remisu 8:8 doprowadziła z rzutu karnego Ocalewicz, piłkarki z Kościerzyny jeszcze na chwilę odzyskały prowadzenie, ale gra elblążanek nabrała już właściwego rytmu. W 27. minucie przy prowadzeniu Truso 16:13 Paulina Luksa obroniła rzut karny Karoliny Wikariusz, co jeszcze bardziej zmobilizowało jej koleżanki. Truso wygrało pierwszą odsłonę ważnego meczu 18:14.
     Początek drugiej połowy można porównać do tornado w wykonaniu elblążanek, bowiem w ciągu 7 minut zdobyły one 5 bramek, nie tracąc żadnej, i wyraźnie odebrały ochotę do walki o korzystny wynik w tym meczu kościerskim piłkarkom. Ta przewaga rosła imponująco z minuty na minutę, a zawodniczki dopingowane przez licznie przybyłych na mecz kibiców popisywały się udanymi zagraniami. Na parkiecie od początku drugiej odsłony spotkania istniała tylko jedna drużyna - MKS Truso. Bramkarka Elwira Klettke dwukrotnie w tej części meczu odbiła piłki po rzutach karnych rywalek z Kościerzyny, a jej koleżanki starały się spełnić życzenie kibiców, by zdobyły one 40 bramkę. To życzenie stało się faktem w 58. minucie, kiedy po bramce Adrianny Konefał Truso prowadziło 40:22. Do końca meczu elblążanki zdobyły jeszcze trzy bramki, tracąc tylko jedną, i wygrały mecz 43:23.
     Zapowiedź tego spotkania zatytułowałem „Przechytrzyć Lisa”. Okazało się, że podopieczne trenera Ringwelskiego nie tylko przechytrzyły, ale i zdeklasowały rywalki z Kościerzyny marzące o grze w I lidze kobiecej piłki ręcznej. Podstawą do tak wyraźnego sukcesu w tym pojedynku było bardzo dobre przygotowanie kondycyjne i mentalne elbląskiej drużyny. Elbląskie Truso od soboty samodzielnie przewodzi stawce drużyn w II lidze. Piłkarkom życzymy, by utrzymały taką dyspozycję w kolejnych meczach w rundzie rewanżowej.

Składy i bramki
     Truso: Luksa, Kochańska, Klettke - Karwecka 3, Lurka 2, Narwojsz, Szulc 4, Jesionka 2, Ocalewicz 10, Brojek 2, Dajda 1, Gnidzińska 1, Konefał 4, Litwin 14. Trener Jerzy Ringwelski. Kary 6 min.
     Lis: Perłowska, Lisowska - Niemczyk 1, Kruszewicz 5, Belter 6, Wikariusz 5, Dolna 3, Piłat 1, Bendiuk 2. Trener Bartłomiej Kowalewski. Kary 6 min.