UWAGA!

Morderczy wyścig ludzi z żelaza

 
Elbląg, W Elblągu rywalizowali trianthloniści
W Elblągu rywalizowali trianthloniści (fot. Michał Skroboszewski)

Najpierw pływanie, potem jazda na rowerze, a na deser bieg. Z takimi konkurencjami zmierzyli się dziś (28 lipca) w Elblągu triathloniści. Na trzech dystansach z własnymi słabościami zmierzyło się kilkuset zawodników. Na uwagę zasługuje wynik elblążanina Piotra Różalskiego, który był drugi na dystansie 1/2 Ironmana. Zobacz więcej zdjęć.

3,86 km pływania, 180,2 km jazdy na rowerze i 42,195 km biegu – to dystans klasycznego Ironmana. W Elblągu sportowcy mogli się zmierzyć z 1/2, 1/4 i 1/8 tego dystansu. Zawody z cyklu Garmin Iron Triathlon odbyły się w naszym mieście po raz czwarty i znów przyciągnęły tłumy sportowców oraz kibiców.
       Jako pierwsi do wody wskoczyli zawodnicy startujący na dystansie 1/2 Ironmana. W tym roku start odbywał się dość nietypowo jak na tę dyscyplinę: zawodnicy parami skakali do rzeki Elbląg z bulwaru Zygmunta Augusta. Pozwoliło to wyeliminować efekt tzw. „pralki” w wodzie, kilkudziesięciu zawodników tuż obok siebie walczy o jak najlepsze miejsce.
       Potem przyszedł czas dla najmłodszych, którzy zmierzyli się w konkurencjach biegowych pn. Garmin Kids.
       Po zawodach dzieci wystartowali zawodnicy na 1/4 i 1/8 Ironmana. Wśród nich sztafeta złożona z czytelników portEl w składzie: Kamil Klimski (pływanie) Ryszard Miszk (rower), Roman Olszewski (bieg). Nasi czytelnicy rywalizowali na dystansie 1/4.

  Elbląg, Drużyna portElu
Drużyna portElu (fot. Michał Skroboszewski)


       - Nigdy nie brałem udziału w tego typu zawodach, chciałem się sprawdzić i zobaczyć „od wewnątrz” jak to wygląda. I dlatego startuje z portElem – mówił Ryszard Miszk, który w portElowej drużynie jechał na rowerze.- Jest fajna ekipa, dużo ludzi, fajna atmosfera i sportowy klimat.
       - Chciałem spróbować tego wyzwania jakie stawia Ironman – dodał Kamil Klimski, „nasz” pływak. - Spodziewam się mnóstwa pozytywnych wrażeń.
       Jakie cele sportowe stawiali sobie nasi reprezentanci?
       - Oczywiście, że człowiek chce mieć jak najlepszy czas, wypaść jak najlepiej. Ale z tym bywa różnie i trzeba być gotowym na wszystko – mówił Ryszard Miszk.
       - Ja będę biegł. Nie jest to dla mnie wyzwanie, bo biegam cały czas, startuję w maratonach i półmaratonach. 10 kilometrów to jest żaden wyczyn. Gdybym startował we wszystkich konkurencjach... Korci mnie i pewnie się w przyszłości zdecyduję – dodał Roman Olszewski.
       Skoki do wody rozpoczęły walkę o czołowe lokaty. Na dystansie 1/2 najlepszemu pływakowi pokonanie dystansu 1,9 km zajęło niecałe 28 minut. I jak się okazało później na tym dystansie nie był to klucz do sukcesu. Paweł Młodzikowski, który okazał się zwycięzcą na tym dystansie z wody wyszedł niemal cztery minuty po prowadzącym po tym etapie Pawle Sieniawie. Ale lepiej od swojego konkurenta jechał na rowerze i biegł. W efekcie wygrał najbardziej morderczy dystans elbląskiego Ironmana. Warto też zwrócić uwagę na Piotra Różalskiego z Elbląga, który zajął drugie miejsce.
       Na dystansie 1/4 Ironmana triumfował Tomasz Marcinek, który jako pierwszy wyszedł z wody. Pozycje lidera utrzymywał po pierwszej pętli kolarskiej, a kiedy prowadził na ostatniej pętli biegowej było już wiadomo, kto wygra w Elblągu w „ćwiartce”. Dziś miejsce na podium gwarantowało „złamanie” 2 godzin na tym dystansie. W takim czasie na mecie uplasowała się pierwsza trójka. Trzeba zauważyć z dużą przewagą nad resztą rywali.
       Niespełna godzinę (bez 4 sekund) zajęło Maciejowi Bruździakowi pokonanie dystansu 1/8 Ironmana.
       - Potraktowałem ten start jako sprawdzian przed zawodami z cyklu Pucharu Europy w sprincie. W Elblągu jest bardzo fajna trasa, przypasował mi najbardziej etap kolarski. Chciałem wykorzystać to, co idzie mi najlepiej, czyli pływanie i próbować to utrzymać na rowerze – mówił Maciej Bruździak.
      
       Wyniki Garmin iron Triathloniści
       1/2 Ironmana

       Mężczyźni: 1) Paweł Młodzikowski (Adamów) 04:17:01, 2) Piotr Różalski (Elbląg) 04:23:17, 3) Piotr Saniawa (Lublin) 04:24:15
       Kobiety: 1) Aleksandra Sypniewska – Lewandowska (Gdynia) 04:46:50, 2) Marta Maksymiuk (Elbląg) 05:34:36, 3) Agnieszka Stanisławska (Poznań) 05:46:22
      
       1/4 Ironmana

       Mężczyźni: 1) Tomasz Marcinek (Racibórz) 01:55:40, 2) Łukasz Kalaszczyński (Płock) 01:57:43, 3) Igor Siódmiak (Szczecinek) 01:58:39
       Kobiety: 1) Joanna Pomorska (Warszawa) 02:28:02, 2) Ewelina Suchomska (Gdańsk) 02:31:26, 3) Aleksandra Kieda (Białystok) 02:32:54
      
       1/8 Ironmana

       Mężczyźni: 1) Maciej Bruździak (Borkowo) 00:59:56, 2) Michał Bednarski (Łódź) 01:01:00, 3) Paweł Miziarski (Reda) 01:01:50
       Kobiety: 1) Aleksandra Marianek (Zalesie Górne) 01:14:25, 2) Wioleta Jarocka (Legionowo) 01:15:10, 3) Anna Giżyńska (Warszawa) 01:15:58
      
      

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym zawodów
SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Szacunek dla każdego zawodnika za podjęta walkę. Gratuluję
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  63
  4
  Wkwk (2019-07-28)
 • Czekam na komentarz o brudnej wodzie w kanale :D
 • Obstawia motocyklowa rowerzystów to kpina - żadnego przeszkolenia w obstawie takich imprez.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  13
  Onnnnn(2019-07-28)
 • Byłem. .. uczestniczyłem. .. rekord o ponad 30 minut poprawiłem. .. mega kibice, mega orgi, mega zawodnicy. .. Brawo!!!! Piekna impreza w Elblągu.
 • Jeden z ratowników w kajaku ewidentnie nie miał pojęcia jak asekurować osoby płynące. Wchodził im w "drogę" pływania, parę razy zaczepił wiosłem a to tylko moje obserwacje z mostu, który był na linii startu.
 • Gratulacje, szacun i podziw dla każdego z zawodników! Jednakże po tekście konferansjera, że "zawodnicy z dalszych miejsc są słabiej pływający i chyba pierwszy raz są w wodzie", powinni mu od razu zabrać mikrofon i wysłać na kurs przyzwoitego zachowania podczas imprez masowych.
 • Portelu! Wspomnieć o elblążaninie a nie wspomnieć o elblążance, która osiągnęla taki sam wynik to duże fo pa!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33
  6
  sebazatorze(2019-07-28)
 • Rzeczywiście, szacunek dla wszystkich uczestników tych zawodów. Wygrał czy przegrał nie ma znaczenia. Podjął walkę a to się liczy najbardziej. Natomiast mam taki zarzut do ludzi organizujących inne imprezy kolidujące z tym wydarzeniem sportowym rangi krajowej. Kto poprowadził EGR trasą wyścigu od skrzyżowania Mazurskiej z Odrodzenia aż do zjazdu na Nowakowo. Niespójna grupa rowerzystów (czasem jadących 3-4 obok siebie) i niebezpiecznie zachowująca się na drodze zawodników jadących o 20-25 km/h szybciej. Na wspomnianym odcinku wyprzedzających tę grupę w kierunku Kamionka Wlk było około 20 zawodników. Nikt nie złożył protestu? Nie wpłynęło to na wyniki? I tak na koniec, pani policjantka na skrzyżowaniu Mazurskiej z Elektryczną kompletnie zdezorientowana w czym uczestniczy a po informacje na temat gdzie co i jak wysyłała do organizatorów na metę a na rondzie Browarna, Brzeska, Trasa Unii policjanci z radiowozu nie potrafili skierować samochodu z innego woj. na ul. Nowodworską. Impreza świetna lecz w zabezpieczeniu niedoróbki koszmarne. Optymistycznie że to się poprawi w przyszłej edycji pozdrawiam fanów tej trudnej dyscypliny.
 • Otóż jak widać takie jest przygotowanie naszych najmłodszych stażem policjantów do służby
 • Ja bym go wysłał do wody na kopach.
 • a ten zieliński czego tam szuka????
 • To nie kanał tylko Rzeka Elbląg.
Reklama