UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Na co może liczyć Olimpia w nowym programie PZPN

Elbląg, (grafika PZPN)
(grafika PZPN)

W świecie piłki nożnej utarło się, że dzieci to faktycznie się szkoli, ale na zachodzie, bo w Polsce daleko do jakiegokolwiek modelu szkolenia. Próbę zmiany wszechobecnej opinii proponuje PZPN wdrażając kolejne programy, ale jednym z najciekawszych wydaje się Program Certyfikacji dla szkółek piłkarskich. Akademia Piłkarska Olimpii Elbląg może wiele zyskać.

To już nie te czasy, że trenuje się w klubie marnym, bez szans na rozwój i ciepłą wodę. Kto pamięta szmaciane piłki z rynku z idiotycznymi ikonami, że przetrwa deszcz, śnieg czy granie na betonie? Obecnie jest inaczej, lepiej i profesjonalniej. Przykładem jest Olimpia, która zdominowała województwo (mistrzostwo w Ekstraklasie juniorów młodszych, trampkarzy i młodzików), ale chcą systematycznie grać w Centralnej Lidze Juniorów i wychowywać zawodników na potrzeby piłki seniorskiej, potrzebny jest kolejny krok w przód. Pomocną dłoń wyciąga PZPN, którego nowy program może poprawić szkolenie w Elblągu.
      
       Na czym polega program?
      
Program Certyfikacji powstał w celu podniesienia poziomu szkolenia i jego kontroli w klubach i akademiach piłkarskich. Szkółki, które po spełnieniu szeregu kryteriów otrzymają certyfikaty na jednym z trzech poziomów (złotym, srebrnym lub brązowym) i będą mogły liczyć na korzyści wynikające ze współpracy z krajową federacją.
      
       Jakie korzyści?
      
Oznaczenie gwiazdką na jednym z trzech poziomów będzie dla szkółki równoznaczne z uzyskaniem przewagi rynkowej wynikającej ze współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej
       Dzięki zaangażowaniu rządu, przez trzy lata projekt zostanie dofinansowany łączną kwotą 130 mln zł (35 mln zł w 2020 roku, 45 mln zł w 2021 roku i 50 mln zł w 2022 roku). Szkółki będą mogły przeznaczyć dofinansowanie (którego wysokość będzie uzależniona od koloru przyznanej gwiazdki oraz liczby certyfikowanych podmiotów) na wynagrodzenia trenerów, podwyższanie ich kwalifikacji oraz wynajem obiektów sportowych. Szkółki będą zatem mogły zadbać o rozwój już zatrudnionych szkoleniowców, a dodatkowa pula środków na pensje da im szansę na łatwiejsze pozyskiwanie najlepszej kadry trenerskiej dostępnej na rynku. To z kolei może przełożyć się na zwiększenie liczby trenerów, a w konsekwencji również szerszy nabór zawodników do szkółki.
      
       Korzyści dla rodziców
      
Wszystkie dzieci szkolące się w certyfikowanych szkółkach muszą być objęte profesjonalną opieką medyczną oraz ubezpieczeniem na wypadek kontuzji. To niezwykle istotne w przypadku poważniejszych urazów, których leczenie oraz późniejsza rehabilitacja młodego sportowca mogą nadszarpnąć domowy budżet. Ubezpieczenie znacznie zmniejsza takie ryzyko.
       Treningi w certyfikowanej szkółce to także gwarancja zajęć pod okiem wykwalifikowanej kadry szkoleniowej, bezpiecznej infrastruktury i zapewnienia dzieciom odpowiedniego sprzętu treningowego.
      
       Czy Olimpia ma szansę na złota odznakę?
      
Żeby otrzymać najwyższą odznakę, Akademia musi spełniać szereg wymogów. Postanowiliśmy przeanalizować szansę Olimpii na przykładzie kilku punktów z wytycznych:
      
       1. Kwalifikacje trenerów:
       Na każdym treningu musi być minimum jeden trener z licencją UEFA B lub wyższą na pierwszą 12 zawodników. Gdy grupa treningowa liczy powyżej 12 zawodników, wymagany jest dodatkowo jeden trener z licencją Grassroots C albo wyższą lub PZPN A dla absolwentów AWF, na każdą kolejną rozpoczętą 12 zawodników.
       W Akademii Olimpii obecnie trzech trenerów posiada dyplom trenerski UEFA B: Tomasz Sambor, Michał Ratajczak i Fabian Uścinowicz. Wyższą kwalifikacje UEFA A posiada obecnie 5 trenerów: Bohdan Konarzewski, Rafał Starzyński, Władysław Obrębski, Adam Albertowicz oraz Tomasz Wiercioch. Jeszcze wyższą licencja trenerską UEFA Elite A może się pochwalić Karol Przybyła i Kamil Syroka. Trener Sebastian Cierlicki posiada dyplom PZPN A, zaś Maciej Rogowski, Tomasz Gapski, Damian Ziemiańczyk, Natalia Ostrowska, Michał Ressel i Konrad Wasielewski dyplom Grassroots C. Zatem spełnienie tego warunku jest możliwe.
      
       2. Infrastruktura.
       Szkółka musi wykazać, iż przez cały okres obowiązywania Certyfikatu, posiada dokument uprawniający do korzystania z boiska przystosowanego do właściwych kategorii wiekowych (min. 50 m x min. 26 m), także boisko pełnowymiarowe lub przystosowane do właściwej kategorii wiekowej (min. 70 m x min. 45m). Obiekty sportowe muszą posiadać zaplecze sanitarne (toaleta, prysznice), szatnie i magazyn sportowy.
       Olimpia korzysta obecnie z obiektów przy ul. Skrzydlatej, Moniuszki i Agrykola. Dodatkowo na spełnienie wymogu o boiskach o wymiarze min. 50 m x min. 26 m wystarczy skorzystać z jakiekolwiek boiska typu Orlik. Zatem spełnienie tego warunku jest możliwe.
      
       3. Wymagana liczba drużyn
       Szkółka musi zgłosić minimum 4 drużyny piłkarskie prowadzone zgodnie z wytycznymi Unifikacji PZPN z kategorii wiekowej Junior G/F/E/D (U6-U13), co najmniej po jednej w każdej z ww. kategorii wiekowych. Dodatkowo ma obowiązek prowadzenia naborów dla obydwu płci w kategoriach wiekowych Junior G/F/E (U6-U11). Olimpia musiałaby zatem tworzyć drużyny również żeńskie.
      
       4. Partycypacja
       Wszyscy zawodnicy uczestniczący w zajęciach treningowych w szkółce muszą być zarejestrowani w elektronicznej bazie zawodników PZPN. Szkółka musi prowadzić listę obecności na każdych zajęciach treningowych oraz na meczach kontrolnych w formie elektronicznej. Olimpia od kilku sezonów posiada program Dziennika Elektronicznego, więc temat jest znany i zdobyła niezbędne doświadczenie.
      
       5. Program treningowy
       Realizowanie programu szkoleniowego Akademii Młodych Orłów albo posiadanie i realizowanie autorskiego programu szkoleniowego zgodnego z założeniami programu szkolenia Akademii Młodych Orłów i Narodowego Modelu Gry, który spełniać będzie odpowiednie wymagania. Program musi zawierać: ogólne cele szkoleniowe dla każdej kategorii wiekowej z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym.
       Nie wiemy, jak wyglądają szczegółowe zagadnienie w programie nauczania w Akademii Olimpii, ale kwestią niepodważalną pozostaje fakt, że żółto-biało-niebiescy zdecydowali, że nie wezmą popłuczyn. Można było iść na skróty i ściągnąć konspekty Ajaxu albo Barcelony. To tak jakby mieć ochotę na borówki, ale kupić jabłko, bo złotówkę kosztuje. Też słodkie i można się najeść. Olimpia wyznaczyła własne cele i podąża według własnego modelu szkolenia. W 2015 roku Olimpia wprowadziła rewolucję. Postawiono na autorski system, wciąż ewoluujący i przynoszący efekty dominacji na Warmii i Mazurach oraz grę w Centralnych Ligach Juniorów.
       Podsumowując nie ma pewności, że Akademia Olimpii otrzyma złotą odznakę, ale można założyć, że warunki w Olimpii zostaną docenione i nagrodzone, w którejś kategorii. Certyfikaty zostaną przyznane we wrześniu 2019 roku i będą obowiązywały przez dwa sezony piłkarskie, czyli do czerwca 2021 roku. Czekamy na ogłoszenie wyników.
      

       Patronem medialnym ZKS Olimpia Elbląg jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl 
qba
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama