UWAGA!

Odeszła rok temu

 Elbląg, Odeszła rok temu

16 lutego 2016 roku będziemy obchodzić pierwszą rocznicę śmierci Marianny Biskup. Ta smutna rocznica jest okazją do przypomnienia, kim była i jak wiele osiągnęła.

Marianna Biskup – z domu Krzemieniewska (ur. 13 sierpnia 1961 w Jerutach, zmarła 16 lutego 2015 w Elblągu) – polska lekkoatletka. Przez wiele lat uprawiała wyczynowo lekką atletykę w elbląskim Klubie Sportowym „Start”. Absolwentka Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego, przez przeszło 30 lat pracowała zawodowo jako nauczyciel wychowania fizycznego w Gimnazjum Nr 5 w Elblągu oraz Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym, była również trenerem lekkoatletów MKS Truso Elbląg. Występowała w zawodach weteranów lekkiej atletyki, specjalizując się przede wszystkim w konkurencji skoku w dal, trójskoku, skoku wzwyż oraz rzucie oszczepem.
       Miała na swoim koncie kilkadziesiąt tytułów Mistrzyni Polski Weteranów w różnych konkurencjach lekkoatletycznych. Reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Europy Weteranów, Mistrzostwach Świata Weteranów oraz Europejskich Igrzyskach Weteranów w hali i na otwartym stadionie, gdzie łącznie zdobyła 15 złotych, 10 srebrnych i 14 brązowych medali.
       W 2009 roku pobiła halowy rekord Europy w skoku w dal wynikiem 5.38m osiągniętym w Anconie (Włochy), w kategorii W45. W 2009 roku po raz pierwszy w karierze została Mistrzynią Świata w skoku wzwyż w Lahti (Finlandia). W 2011 roku po raz drugi została Mistrzynią Świata, tym razem w skoku w dal na Mistrzostwach Świata Weteranów Lekkiej Atletyki w Sacramento (USA). W 2012 roku po raz pierwszy zdobyła dwa tytuły Mistrzyni na Halowych Mistrzostwach Świata w Jyväskylä (Finlandia). W dniu 30.06.2012r. w Białymstoku ustanowiła rekord Europy na otwartym stadionie w skoku w dal w kategorii W50 z wynikiem 5.30 m.
      

 

W 2004 roku została uhonorowana Nagrodą Prezydenta Elbląga w kategorii Sport i Turystyka ponadto w latach 2011-2012 podczas Gali Sportu otrzymała Sportową Nagrodę Prezydenta Elbląga.
       W roku 2011 Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki uhonorował Mariannę Biskup Laurem Królowej Sportu w kategorii Weteran Roku.
       Upamiętniając zmarłą jej mąż ufundował Puchary Pamięci, które zostały wręczone w 2015 roku najlepszym zawodniczkom w skoku w dal w kategorii W50 (tj. tej, w której odeszła Marianna) podczas Halowych Mistrzostwach Polski Weteranów w Toruniu, X Halowych Mistrzostwach Europy Weteranów w Toruniu, Mistrzostwach Polski Weteranów w Toruniu oraz XXI Mistrzostwach Świata Weteranów w Lyon (Francja).
       We wrześniu 2015 roku, czcząc pamięć Marianny Biskup Pomorski Klub Weteranów Lekkiej Atletyki w Sopocie zorganizował „Memoriał Marianny Biskup” w ramach XV Pucharu Bałtyku (Międzynarodowy Mityng Weteranów w Lekkiej Atletyce).
       Odeszła 16 lutego 2015 r. pozostawiając w smutku męża, córki, wnuczkę oraz całą rodzinę i przyjaciół. Spoczywa na cmentarzu przy ulicy Agrykola w Elblągu. Będziemy zawsze o Niej pamiętać.

W imieniu Zarządu Klubu MKS „Truso” w Elblągu
       Prezes Mirosław Puta
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama