UWAGA!

Olimpia: Co dalej? (opinia)

 Elbląg, Olimpia: Co dalej? (opinia)
fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)

Wydawać by się mogło, że dobre wyniki sportowe sprzyjają zbudowaniu wokół Olimpii Elbląg dużej i lojalnej społeczności. Tymczasem... Z jednej strony jest sukces związany z Budżetem Obywatelskim, z drugiej kryzys dotyczący walkowera w Pucharze Polski.

Po 13 kolejkach obecnego sezonu Olimpia Elbląg jest w strefie barażowej II ligi. I niektórzy kibice zadają sobie pytanie: Co dalej?

Można oczywiście pisać banały, że jednym z ważniejszych aspektów klubu jest zbudowana wokół niego społeczność. W Elblągu potencjał jest, czego najlepszym dowodem jest 1412 głosów zebranych w Budżecie Obywatelskim na budowę sanitariatu na terenie stadionu miejskiego, modernizację kas biletowych, rewitalizacja nawierzchni od ul. Agrykola oraz budowę parkingu.

Te ponad 1400 głosów, to więcej niż przychodzi kibiców na domowe mecze Olimpii. I tutaj pojawia się pierwsze pytanie: co robi klub, żeby na mecze przychodziło więcej osób? Zwłaszcza, że sytuacja sprzyja, a wyniki podopiecznych Tomasza Grzegorczyka zachęcają. Tymczasem mamy zamkniętą Prostą (z wyjątkiem kawałka na końcu), zamknięty Łuk. Sektor gości też straszy pustkami.

O konieczności modernizacji stadionu mówi się od lat. Prezydent chwali się nowym budynkiem klubowym. Ale proces modernizacji A8 musi być inwestycją wieloletnią i nie może być sfinansowany wyłącznie poprzez Budżet Obywatelski. Brutalna prawda jest taka, że jeżeli inwestycji nie ma w Wieloletniej Prognozie Finansowej – to wszelkie obietnice są palcem na wodzie pisane. Akurat zbliża się termin przedstawienia budżetu Elbląga na przyszły rok. Wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak na sesji Rady Miejskiej 29 grudnia 2020 r. zapowiedział opracowanie szczegółowego harmonogramu działań dot. zainstalowania podgrzewanej murawy dopiero w 2022 r., po przyjęciu budżetu na ten rok.

Można odnieść wrażenie, że temat modernizacji stadionu nie jest priorytetem obecnych władz. Klub też robi wszystko, aby modernizacja stadionu pozostała wewnętrzną sprawą na linii ratusz – Olimpia. I z drugiej strony przy A8 nie szukają specjalnie sojuszników, żeby ruszyć z posad. A trudno wymagać od prezydenta, żeby robił to za klub. Wiadomo co wybierze gospodarz miasta postawiony przed wyborem: modernizacja stadionu czy modernizacja ulic, komunikacji miejskiej etc.

I właśnie dlatego potrzebna jest społeczność zbudowana wokół klubu. Co robi klub, żeby zbudować lojalną społeczność? Odpowiedź daje polityka informacyjna związana z walkowerem w meczu Pucharu Polski z Pogonią Siedlce. Nie będziemy w tym miejscu prowadzić analiz: kto był winien i czy musiało do tego dojść. Ale, moim zdaniem, pijarowo żółto-biało-niebiescy ponieśli klęskę. Znów, to tylko moje zdanie, należało na bieżąco informować o kolejnych etapach sporu: tego i tego dnia przyszło pismo z PZPN o walkowerze z powodu takiego i takiego. Naszym zdaniem jest to zła interpretacja, ponieważ to i to, w tej sprawie konsultowaliśmy się z tym i tym, tego i tego dnia wysłaliśmy odwołanie do Najwyższej Komisji Odwoławczej, tego i tego dnia dostaliśmy odpowiedź odmowną. Tego i tego dnia otrzymaliśmy uzasadnienie tej decyzji z powodu takiego i takiego. Tymczasem media społecznościowe kipiały od teorii i zarzutów.

Dobrą politykę informacyjną poznaje się w momencie kryzysu. Tymczasem część osób ma wrażenie, że grupa działaczy przy A8 bawi się w Football Managera w swoim gronie. Oczywiście, że klub nie może wszystkiego ujawniać, co chcieliby wiedzieć kibice, ale walkower wymagał wyjaśnienia. W tej chwili mleko się rozlało i to Pogoń Siedlce przygotowuje się do meczu drugiej rundy z Motorem Lublin. W Elblągu można tylko gdybać, czy Olimpia w tym składzie personalnym przeszłaby do trzeciej rundy. I w ten sposób pozytywny wizerunek zbudowany na zbieraniu głosów w Budżecie Obywatelskim został (mam nadzieję tylko trochę) zniweczony.

Kolejna zmarnowana szansa na budowę społeczności to brak jakichkolwiek obchodów 75 lecia klubu. Przy A8 nie znaleziono żadnego sposobu w jaki można by w sytuacji pandemii koronawirusa uczcić tę rocznicę. Wchodząc do siedziby klubu nie ma się wrażenia, że Olimpia jest związana z Elblągiem przez osiem dekad, od kiedy tylko miasto wróciło w granice Polski w 1945 r. Najprostszym i jednym z najtańszych sposobów byłoby wywieszenie na ścianach klubowych pamiątek – replik plakatów zapraszających na mecz w latach 40 [są w Archiwum Państwowym w Malborku], koszulek z dawnych czasów, opisów i zdjęć najważniejszych meczów w historii klubu, biografii osób, które odegrały szczególna rolę w historii klubu. Nie wiem, czy ktoś w klubie zastanawiał się nad nadaniem stadionowi przy A8 imienia – i kto powinien być patronem. 75 – rocznica zdarza się raz i w elbląskim przypadku została przegapiona.

Aspekty sportowe? W tym sezonie idzie jak na razie dobrze. Trenerowi Tomaszowi Grzegorczykowi udało się od podstaw zbudować pakę, którą stać na... A z drugiej strony, gdzieś z tyłu głowy kibiców stoi historia z Adamem Noconiem, który też zbudował niezłą ekipę.

Sebastian Malicki

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • będzie bez zmian, będzie to samo grubemu chodzi tylko o siano
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  70
  4
  siesta777(2021-10-18)
 • Ten budżet obywatelski działa jak fundusz sprawiedliwości. Też tylko 1/3 spożytkowana uczciwie a reszta to układy i zyski dla swoich
 • Pomorski Marsz Wolności ! 23.10.2022,Gdańsk Fontanna Neptuna, godz. 12:00.Zjednoczeni Jesteśmy Silniejsi !
 • zaorać, komu to potrzebne.
 • Tak właśnie kończy się efekt celowego przespania budowy stadionu, który mógł powstać jako zaplecze przed EURO 2012.Elbląg nie skorzystał z dofinansowania, więc zrobiła to Ostróda. Ważniejszy był asfalt do Krasnego lasu itd. Może warto dzisiaj pogrzebać i odświeżyć wszystkim pamięć, jak to Elbląg przespał niepowtarzalną szansę na stadion przez duże "S". No i poznać kulisy tego faktu, kto odpowiadał wówczas za inwestycje w mieście. Dzisiaj powiem krótko. Stadion konkretnej modernizacji się nie doczeka. Nie ma na to kasy.
 • Przykry ale w swoich wnioskach prawdziwy ten artykuł. Ten klubIstnieje sam dla siebie, bez zainteresowania władz i sponsorów, z sezonu na sezon i bez planów na przyszłość. Dopóki ludzie którzy w naszym imieniu zarządzaja tym miastem, a robią to z siłą rażenia Urzędu gminy Wilkowyje, będzie jak jest. Odfajkowanie dofinansowania, działaności i tak co rok. W naszym mieście żle się dzieje ze sportem i kulturą. Zaścianek, układy i pospolite dziadostwo. Czas aby to zacząć zmieniać. Pretensje też do tych wielkich - browaru i mebli. Firmy rozwijaja się, miasto pomaga, a wy co ?
 • no i jednej osobie jest to na rękę - niech taki układ trwa latami. Nie może być pierwszej ligi bo wówczas nie dało by się tylko skupić na dojeniu klubu(czytaj piłkarzy, rodziców dzieci uczęszczających do akademii i kogo tam jeszcze). Tak jest bezpiecznie i wygodnie -a to, że to nawet całkiem nieźle ogólnie na ten moment wygląda z drugą ligą to tylko kwestia przypadku i kolejnego roku farta grubego. Trzymanie łapy na finansach zatem trwa w najlepsze.
 • Pisać można tony. Tu potrzebne jest otwarte spotkanie, dyskusja - zebranie ludzi o różnych kompetencjach i oddolne działanie
 • Ten kurnik z grzędami zwany stadionem, to wstyd na całą Polskę. Małe miasteczka czy też duże wsie dysponują niekiedy pięknym kameralnym obiektem na kilka tysięcy osób, bo znaleźli sobie właściwego sponsora i klimat wśród władz którego u nas nie ma. Elbląg - miasto gnijące w gangrenie marazmu i tumiwisizmu lokalnej władzy, której jest z tym dobrze. U nas się nic nie opłaca, kultowy basen zarasta, komunikacja chyba najgorsza w Polsce, o stadionie już wspomniałem. Uciekać z tego miasta jak najdalej. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  49
  4
  roster(2021-10-18)
 • O czym Ty do nas mówisz ? Z kulturą chyba całkiem nieźle w tym naszym mieście. Pompuje się energię i pieniądze w dofinansowanie remontu centrum Światowid, Teatru. Korzysta się ze środków UE. Nikomu jednak nie chce się powalczyć o to samo, napisana sensownego projektu dla nowego stadionu, rozbudowy trybun na bazie gruntu przy A8.Poziom II ligi wszystkim jest na rękę, III to już zaścianek, I za wysokie progi inwestycyjne podgrzewana murawa sobie poczeka skoro nie awansują. Miasto pokazało środkowy palec OE dedykując ochłap dla klubu i dofinansowanie rzędu 200tys zł. Przyrównując tą kwotę gdzieś obok nie szukając daleko piłka ręczna EKS dostaje przelew na 560tys i buduje co, wystawia w 90% drużynę juniorską, która wyniku nigdy nie zrobi. Klub piłkarski jest częścią tego miasta ale ktoś genialny w mieście rzuca dużymi wirtualnymi sumami za użytkowanie A8,Moniuszki i Skrzydlatej. Wmawiając nam wszystkim, że OE sama spłaca swoje obowiązki mając odliczone użytkowanie od budżetu miejskiego. Naprawdę nie jesteśmy aż taką dziurą, żeby nie dało się tu zbudować drużyny na zaplecze ekstraklasy.
 • w sumie i tak mają lepiej jak ja za młodu bo kopałem w piłę na podwórku z dziurami koło śmietników a poziom podobny więc niech zamkną japy i se kopią dalej w swoim bagnie klubowym. Jakie wyniki taki klub szkoda pieniędzy na takich cwaniaków, w Elblągu poza piłką są jeszcze możliwości uprawiania innych dyscyplin sportowych, które mają o niebo lepsze wyniki bez pompowanej kasy
 • depopulacja, srandemia, drożyzna, ekował i tak już niedługo zaorają Elbląg i nie tylko zobaczycie niedowiarki i wtedy otworzą się wam oczka na prawde
Reklama