UWAGA!

Olimpia i Concordia połączą siły?

 Elbląg, Olimpia i Concordia połączą siły?
fot. Michał Skroboszewski

Od 1 lipca jeden z elbląskich zespołów wycofa drużynę seniorską z rozgrywek PZPN i skupi się na pracy z dziećmi i młodzieżą. Szkolenie młodych piłkarzy będzie prowadziła zarówno Olimpia jak i Concordia.  Oba kluby mają pracować na to, by jak najwięcej wychowanków grało w seniorskich drużynach elbląskiego klubu. O tym dzisiaj prezydent Elbląga i przedstawiciele obu klubów opowiadali na konferencji prasowej. Zobacz zdjęcia. 

„W jednym klubie będą drużyny seniorskie od 1 VII 2021r.” - czytamy w porozumieniu o współpracy pomiędzy elbląskimi klubami Olimpią i Concordią. Dokument zaprezentowano dziennikarzom na konferencji prasowej w siedzibie Olimpii Elbląg.

I nie ma się co oszukiwać – taki plan oznacza de facto likwidację seniorskiego zespołu Concordii. Pomysł nie jest nowy: w maju 2015 r. prezes Olimpii Paweł Guminiak wystąpił do prezesa Concordii Mirosława Pelca z propozycją fuzji. Wówczas nic z tego nie wyszło. Teraz w fuzję zaangażowało się miasto.

- Sponsorzy odchodzą, kluby oczekują zwiększone wsparcia i dlatego nasze rozmowy toczą się w kierunku wzmacniania tego, co mamy. Nie stać Elbląga na utrzymanie dwóch klubów piłkarskich – mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - Jak państwo pamiętacie, w ubiegłym roku zmniejszono dochody samorządu o około 100 mln zł. Z trudem złożyliśmy budżet. Pod koniec lutego decyzja rządu zmniejszyła nam subwencję oświatową, w przypadku Elbląga jest to 1,5 mln zł.

Przypomnijmy: w ubiegłym roku na seniorów Olimpii miasto w konkursie sportowym przeznaczyło 320 tys. zł. Z tego samego konkursu seniorzy Concordii otrzymali... 95 tys. zł. Czy teraz te pieniądze zasila kasę żółto-biało-niebieskich? Nie wiadomo.

Przypominamy: pomnik Józefa Piłsudskiego kosztuje miasto 150 tys. zł. Na grupy młodzieżowe w ubiegłym roku Olimpia dostała 140 tys., Concordia – 70 tys. zł. Prezydent deklaruje pozostawienie kwoty wsparcia na sport na poziomie ubiegłorocznym. Ale już wiadomo, że to będzie za mało. Miasto wciąż nie rozstrzygnęło tegorocznych konkursów sportowych. - Otrzymaliśmy bardzo dużą liczbę ofert. Procedura jest w trakcie, wkrótce ogłosimy wyniki – poinformował Arkadiusz Kolpert, dyrektor Departamentu Sportu w elbląskim ratuszu. Od redakcji dodajmy: dochodzi do takich sytuacji, że siatkarki Truso muszą zbierać pieniądze na wyjazd na turniej ćwierćfinałowy na platformie crowdfundingowej. 

Jak ma wyglądać de facto fuzja elbląskiej piłki nożnej? - W jednym klubie będą drużyny seniorskie od 1 lipca. Szkolenie młodzieży pozostaje w klubach do momentu, kiedy w całości kluby się nie połączą. Wtedy będzie wybrany z tych dwóch klubów zarząd, który będzie sterował jednym, wspólnym klubem – zdradził Paweł Guminiak, prezes Olimpii Elbląg.

Szczegóły na razie nie są znane. Nie wiadomo, ile drużyn seniorskich i na jakich szczeblach będzie reprezentowało Elbląg w przyszłym sezonie. Co z piłkarzami pierwszego zespołu Concordii? - Na ten moment trudno coś powiedzieć. Najpierw musimy dokładnie ustalić, jak ma to wszystko wyglądać. Jak to będzie wyglądało personalnie, to będziemy mogli powiedzieć bliżej kwietnia lub maja – powiedział Daniel Pelc, dyrektor sportowy Concordii.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w Concordii nie ma entuzjazmu, żeby wycofać drużynę z III ligi, a docelowo zlikwidować klub. Fuzja obu zespołów rodzi pytanie: po co? Oba zespoły w rundzie jesiennej walczą o utrzymanie. Wydaje się, że jednym z bardziej istotnych zmian, jakie muszą nastąpić, jest profesjonalizacja nowego klubu i przekształcenie go w sportową spółkę akcyjną. - Jeżeli znajdą się inwestorzy, którzy włożą swoje pieniądze w kwestie bycia właścicielem, to jest to temat otwarty. I być może jedna z koncepcji, która będzie łączyła w przyszłości dwa kluby w jeden. Ale do tego potrzebni są zewnętrzni inwestorzy, którzy włożą środki i będą pozwalać na rozwój klubu – mówił Paweł Guminiak.

Czy miasto podejmie jakieś działania pozwalające przekształcić Olimpię w profesjonalny klub? - To nie jest pytanie do mnie. Miasto zgodnie z ustawą jest zobligowane wspierać sport młodzieżowy, a nie sport seniorski. Sport seniorski nie jest zadaniem samorządu. Jeżeli do prezesa klubu dochodzą informacje o wycofywaniu się sponsorów, to powstaje pytanie co dalej? Miasto nie zastąpi inwestora – wyjaśniał prezydent Elbląga. - Trzeba stworzyć jeden klub, on mniej kosztuje i jest większa szansa, że klub seniorski przy wsparciu miasta będzie dalej mógł dobrze funkcjonować.

Co z podgrzewaną murawą? - Na dziś nie rozmawiamy o podgrzewanej murawie – odpowiedział prezydent. - Dziś trzeba zabezpieczyć kluby, żeby nie upadły.

Tymczasem na konferencji odmalowano obraz, w którym można się zastanawiać nie nad rozwojem piłki w Elblągu, tylko nad utrzymaniem status quo. - Dziś jest tak, że sponsorzy się wycofują, mamy czekać na upadłość? – pytał Witold Wróblewski. - Robimy jeden klub i jedną drużynę seniorską i staramy się, żeby ta piłka nożna się w naszym mieście rozwijała. Ja z budżetu miasta nie mam szans zastąpić sponsora, który się wycofał.

Jeżeli założymy, że prezydent się nie przejęzyczył, to jego wypowiedź oznacza likwidację aż dwóch drużyn seniorskich: pierwszego zespołu Concordii i rezerw Olimpii.

Pozostaje sprawa infrastruktury. Czy w mieście, w którym ogranicza się piłkę nożną potrzebne są aż cztery kompleksy piłkarskie (Agrykola, Krakusa, Skrzydlata, Moniuszki)? Co z tymi stadionami się stanie? Czy stadion przy ul. Krakusa może być przeznaczony na potrzeby lekkoatletów? - W tej chwili robimy analizę jeżeli chodzi o cały sport w Elblągu i o to jak ma on wyglądać. Jak będzie gotowa, to ją przedstawimy – wyjaśniał prezydent.

Przypomnijmy, że w czerwcu 2013 r. doszło już do fuzji dwóch piłkarskich klubów: Olimpii i Olimpii 2004. Wtedy też mówiono dużo o awansach, budowie jednego silnego zespołu. I... po ośmiu latach żółto-biało-niebiescy dalej są w tym samym miejscu.

 

Publikujemy też tekst porozumienia.

 

Porozumienie współpracy

 

Preambuła

 

Współczesny sport odgrywa niezwykle istotną rolę w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym. Piłka nożna jest uznawana za najbardziej rozpowszechnioną formę kultury fizycznej, a także ważny komponent kultury masowej. Służy nie tylko wszechstronnemu rozwojowi człowieka, ale również zachowaniu zdrowia, sprawności oraz wartościowemu zagospodarowaniu czasu wolnego. Dlatego też, mając na względzie konieczność zaspokajania potrzeb lokalnej społeczności w dziedzinie kultury fizycznej i sportu, w tych trudnych czasach pandemicznych ZKS OLIMPIA ELBLAG i MMKS CONCORDIA ELBLĄG uznają, żre niezbędne jest podjęcie wspólnych działań w zakresie realizacji zadań upowszechniania kultury fizycznej w Mieście Elbląg, poprzez udział w zawodach sportowych i organizację zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców naszego Miasta w ramach struktur jednego stowarzyszenia sportowego. Jednocześnie kluby deklarują współpracę w tym zakresie, każda ze stron szanuje tradycje i dorobek obydwu Klubów, co znajdzie swoje odzwierciedlenie w działalności publicznej jednej organizacji.

 

Artykuł I

Ze względu na poprawę jakości sportowej piłki nożnej seniorskiej oraz szkolenia grup dziecięco – młodzieżowych, rozszerzenie oferty zajęć, pozyskanie dzieci i młodzieży dla realizacji działań szkoleniowo – sportowych Strony poprzez podpisanie niniejszego Porozumienia deklarują podjęcie kroków organizacyjnych w celu stworzenia struktur jednego piłkarskiego klubu sportowego w naszym Mieście.

 

Artykuł 2

Strony przyjmują następujący plan na najbliższy czas:

- W jednym Klubie będą drużyny seniorskie od 1 VII 2021r.

- Szkolenie dzieci i młodzieży będzie odbywać się jak do tej pory w 2 klubach bez zmiany organizacyjnej i personalnej do momentu pełnego połączenia się Klubów wraz z wyborem nowych władz jednego Klubu.

- Przepływ młodzieży między Klubami będzie odbywał się bezpłatnie.

- Celem szkolenia młodzieży obu Klubów jest doprowadzenie do sytuacji, w której jak największa grupa młodych zawodników przejdzie do piłki seniorskiej i zasili elbląski Klub w pierwszej kolejności.

- W starszych rocznikach młodzieżowych tworzone będą silne zespoły reprezentujące nasze Miasto na szczeblu centralnym w jednym lub drugim Klubie.

 

Artykuł 3

1. Wszelkie zmiany treści niniejszego Porozumienia wymagają zgody stron i zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.

2. Niniejsze Porozumienie sporządzono w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

3. Postanowienia niniejszego Porozumienia wchodzą w życie w dniu jego podpisania przez obie strony.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nie ma Comcordi w Elblągu nie ma Condoni
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  34
  Kolega jarka(2021-03-02)
 • Kasy brak, nawet radny / dolosowany / z KWWWW nie daje rady, czy to znaczy że etat dyrektora w Concordii straci? Niezadługo to i MOS oraz SSP nr 3 zostanie rozwiązane? Bo miasto Elbląg przecież "mecenasem sportu"jest?
 • A no i dobrze! Ale odawac kasę!
 • Współpraca to świetne rozwiązanie
 • Oby tylko nie wyszło na to, że to skok na kasę Wróbla, aby zaoszczędzić na dotacji dla klubów sportowych. .. Bo jak nie za faktem połaczenia sił skumulowania dotacji to Wróbel będzie miał pociśnięte.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  31
  1
  JednoMiastoJedenKlub(2021-03-02)
 • Socjalizm każdemu równo nosa utrze. Bogatych zdusi jutro, a biednych pojutrze. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  4
  Aleksander Fredro(2021-03-02)
 • Nie wierzę że w końcu ktoś pomyślał żeby przestać się klucić i zrobić coś pozytywnego dla miasta i kibiców kopanej skóry Tak więc czekamy na odejście księdza i młodych chłopaków z okolicy w drużynie Jeszcze żeby politycy zrozumieli
 • Niech tylko nie zapomną zmienić nazwy na Klub Sportowy "Tęcza", pan prezydent to dobry i kandydat na jego prezesa
 • @JednoMiastoJedenKlub - Wróbel się nie przejmuje jak mu ktoś ciśnie, taki typ komunisty co wszystko po nim spływa
 • Nochale na wierzchu oczywiście
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  5
  zirytowany23(2021-03-02)
 • Brawo prezydent Wróblewski. Panie prezydencie wiodącym klubem z wieloletnią tradycją to Olimpia Elbląg. Proszę inwestować w obiekt przy Agrykola 8.Potrzebna jest podgrzewana murawa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  32
  Jurek z Fałata(2021-03-02)
 • Prezydent znalazł sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. To skok na kasę z dotacji!!! Nie wierzę w to, że Olimpia dostanie dotację, którą otrzymywała do tej pory Concordia. Cięcie kosztów nawet na jedynej możliwej obecnie promocji miasta poprzez sport, to jest kolejny cios dla Elbląga. Kolejny krok w kierunku zrobienia u nas miasta emerytów i rencistów. Za 2,5 roku wybory i mam nadzieję, że ten człowiek znany ze swego braku zamiłowania do sportu, nie dostanie nawet szansy na ponowny wybór!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30
  3
  Tylko_ZKS(2021-03-02)
Reklama