UWAGA!

Polecą po rekord Polski

 Elbląg, Polecą po rekord Polski
fot. Michał Skroboszewski

Skoczek Piotr Walasek, który wraz z pilotem Bartłomiejem Ledwonem wykonał nad Elblągiem wspólny lot wingsuit i samolotu wynoszącego, podejmie teraz próbę ustanowienia rekordu Polski w formacji lecącej wspólnie z samolotem. Weźmie w niej udział dziewięciu najlepszych skoczków z naszego kraju. 

Wingsuiting to sport ekstremalny, w którym skoczek ubrany w specjalny kombinezon skacze z dużej wysokości: z samolotu, szczytu urwiska, wysokiej budowli a następnie szybuje. Lot kończy się otwarciem spadochronu i lądowaniem. Kombinezon wingsuit zmniejszając prędkość opadania i zwiększając prędkość w poziomie pozwala na znacznie dłuższe przebywanie w powietrzu. Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiego Stowarzyszenia Spadochronowego, aby wykonać pierwszy skok wingsuit, należy mieć wykonane co najmniej 200 zwykłych skoków spadochronowych w ciągu ostatnich 18 miesięcy.

Przypomnijmy, że skoczek Piotr Walasek oraz pilot Bartłomiej Ledwon wykonali nad Elblągiem wspólny lot wingsuit i samolotu wynoszącego (Technoavia SMG-92T Turbo Finist). - Takie przedsięwzięcia zorganizowano do tej pory w czterech miejscach na świecie. Podobne loty, ale w większej obsadzie, były organizowane w Portugalii z Pilatusa PC6 i w USA z Wilgi Draco - mówi Piotr Walasek.

Teraz Piotr Walasek chce ustanowić rekord Polski w formacji lecącej wspólnie z samolotem.

- Próba ustanowienia rekordu odbędzie się podczas imprezy spadochronowej Baltic Wingsuit Meet, która odbędzie się w Elblągu 21-22 sierpnia tego roku. Uczestniczyło w niej będzie dziewięciu najlepszych skoczków z Polski. Zaprosiłem również skoczka norweskiego, który jest bardzo doświadczony w lotach wingsuit. Mówiąc najprościej: plan jest taki, aby te dziewięć osób poleciało w kluczu z samolotem. Będzie to niezwykle widowiskowa sytuacja. Jeśli próba się powiedzie, to następnym krokiem będzie podejście do rekordu świata: czyli samolot i szesnaście osób lecących z nim w kluczu - mówi Piotr Walasek. 

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Wszędzie niech robią sobie te zawody, ale nie w Elblągu i powiecie elbląskim !!!! My już mamy dość tego warkotu i tych atrakcji !!! Dajcie nam już święty spokój !!!!
 • Sport znany mi z Norwegii. Gdzie mozna ogladac to widowisko?
 • o chętnie przyjdę a o ktorej godzinie się zacznie pokaz ?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  1
  renatka(2020-08-13)
 • Bardzo dobra uwaga, jesli proba sie powiedzie, nastepny skok odbedzie sie. .. a co bedzie jak proba sie nie powiedzie, czy az trzeba ryzykowac zyciem, zeby znudzony tlum westchnal I powiedzial. ."popatrz prawie mu sie udalo zabraklo doslownie centymetrow.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  21
  Wolenatoniepatrzec..(2020-08-13)
 • mega! jestem dumny! :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  3
  obywatel(2020-08-13)
 • Do @Wolenatpniepatrzec. Myślę że wtedy się próbą nie uda. Kiedy trzeba będzie szybciej niż zakładano otworzyć spadochrony.
 • Ale super zazdroszczę odwagi :)a osoby mieszkające blisko lotniska. .. Wczoraj go przecież nie wybudowali
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  8
  Maruda zawsze druga(2020-08-13)
 • Coś się zaczyna dziać w tym Elblągu, a czy się uda czy nie i tak będzie o tym głośno.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  4
  Struś(2020-08-13)
 • "ale nie w Elblągu i powiecie elbląskim"- to się kurcze, wyprowadź. Ja bardzo lubię ten samolot. Cieszę się, ze jest ktoś, kto nim lata. Cieszę się, ze w nudnym Elblągu, jest przynajmniej aeroklub. A Ty już nie marudź. Jak sie nie podoba, zamów przeprowadzki i jazda z tąd. Amen!
 • Zapewne niektórzy woleliby występ Zenka czy zespołu Frajer Ból, albo pokazy akrobatów cyrkowych, ale są też milosnicy innych atrakcji. Ostatnio był występ kaskaderów, teraz ma być pokaz sportów spadochronowych. Więc te płacze o jakimś warkocie samolotu to raczej nie walka z hałasem, a po prostu fobia. I pomyśleć, że jeszcze w latach 50 - tych elblążanom nie przeszkadzała stacjonująca u nas jednostka lotnicza, a później kiedy lotnisko przejął aeroklub, latający nad miastem pociak, bardziej znany pod nazwą kukuruźnik, był stałym elementem i nikt nie protestował. A wtedy często organizowano różne pokazy lotnicze i były na nich tłumy. Dobrze, że jeszcze są entuzjaści sportów lotniczych i należy im się zielone światło, a nie postawa buuu.
 • Jak się komuś nie podoba to wypier. .. .. do lasu !!! Ale i tam będziecie narzekać na ptaki i szum z drzew. Banda marudzących zapyziałych emerytów !!!!
 • A Zenek będzie? :)
Reklama