UWAGA!

Przyjechała, by zarazić elblążan pasją pływania

 Elbląg, Otylia Jędrzejczak
Otylia Jędrzejczak (fot. Michał Skroboszewski)

- Elbląg ma wielu wspaniałych zawodników, ma młodzież, która chce się rozwijać, trenerów, którzy chcą się doszkalać. My dzisiaj damy im z siebie to, co możemy dać najlepszego. Reszta będzie należała do nich – powiedziała mistrzyni olimpijska Otylia Jędrzejczak podczas dzisiejszych (28 listopada) warsztatów z młodymi pływakami, które odbyły się w ramach projektu Otylia Swim Tour. Zobacz więcej zdjęć. 

Warsztaty podzielone były na część "mokrą", która odbyła się w Centrum Rekreacji Wodnej Dolinka oraz "suchą", która przeprowadzona została w Szkole Podstawowej nr 12. Pod okiem mistrzyni olimpijskiej i doświadczonych szkoleniowców 90 młodych adeptów pływania z elbląskich szkółek doskonaliło swoje techniki  podczas zajęć praktycznych w wodzie i na sali gimnastycznej. Z kolei rodzice w panelach z psychologiem sportu mieli okazję zapoznać się z wiedzą na temat odpowiedniego motywowania a także porozmawiać z dietetykiem o zasadach prawidłowego odżywiania młodych sportowców. Trenerzy zaś poznali nowoczesne metody treningu.
       - Zakończyłam już swoją karierę sportową i uznałam, że chcę moją wiedzę przekazywać – powiedziała podczas spotkania z dziennikarzami Otylia Jędrzejczak.
       To nie pierwsza wizyta mistrzyni olimpijskiej w Elblągu, ale i… nie ostatnia. Do Elbląga przyciągnął ją tym razy nowy basen, który spodobał się jej na tyle, że pływaczka już dziś zaprasza na kolejne spotkanie z nią 13 grudnia. To data nieprzypadkowa.
       – Jest tutaj bardzo dobry basen, ale też bardzo miła atmosfera – mówi. - Współpraca z władzami miasta jest doskonała. Przyjadę znów do Elbląga już 13 grudnia, w moje urodziny, kiedy to będzie organizowana Mikołajkowa Olimpiada Pływacka o puchar Otylii Jędrzejczak, taki mój urodzinowy puchar. Już dziś zapraszam na nią wszystkie dzieci z Elbląga w wieku od 8 do 13 lat. To będzie zdrowa rywalizacja, ale o najlepsze rezultaty.
       Otylia Swim Tour to cykl ogólnopolskich warsztatów skierowanych do młodych pływaków w wieku 10-14 lat oraz ich rodziców i trenerów. Elbląg jest jednym z czterech miast, w których w tym roku odbywają się warsztaty w ramach projektu Otylia Swim Tour. Inauguracja projektu odbyła się w rodzinnej miejscowości Otylii, Rudzie Śląskiej. W grudniu mistrzyni spotka się jeszcze z młodymi pływakami w Krośnie oraz Kleszczowie. W 2016 roku cykl ma być kontynuowany w 10 miastach.
       - Otylia Swim Tour to projekt, który ma przede wszystkim zmotywować dzieci, ma dodać im energii, ma pokazać i poprawić drobne elementy pływackie, pokazać, jak dzieci mogą ćwiczyć w domu – opowiada mistrzyni olimpijska. - A jakie widzę efekty? Bardzo pozytywne. Przede wszystkim jest dużo uśmiechu, pomimo zmęczenia  i większe zaangażowanie w trening. I to jest dla mnie najważniejsze.
       A zaangażowania i pływackiej pasji młodym elblążanom na pewno nie brakuje.

  Elbląg, Młodzi pływacy w CRW Dolinka
Młodzi pływacy w CRW Dolinka (fot. MS)

 - Swoją pasję rozwijam od bardzo małego dziecka, bo pływam od trzeciego roku życia – mówi Klaudia Banaś, uczestniczka dzisiejszych warsztatów. - Dziś mam jedenaście lat i trochę czasu upłynęło, a pasja do pływania pozostała. Będę się tym sportem interesować zawsze, nie ma takiej rzeczy, która by mnie od tego odciągnęła, bo w wodzie czuję się lepiej niż na lądzie. Obojętnie, jakim stylem płynę, bylebym płynęła.
       A co zrobić, by pasja w dziecku pozostała i rozwijała się przez długie lata, jak to jest w przypadku młodej Klaudii?
       - Pływanie jest przepiękną dyscypliną sportu, uczy wytrwałości i determinacji, ale bywa nudne, bo są tylko cztery ściany i dno – mówi Otylia Jędrzejczak. - I trzeba dzieciom to pływanie naprawdę urozmaicić i właśnie po to jest Otylia Swim Tour. Ważne jest to, by trenerzy potrafili zachęcić swoje dzieci do tego czasem monotonnego treningu. My pokażemy dziś fajne ćwiczenia, urozmaicenie ćwiczeń, a rodzicom poprzez spotkanie z psychologiem uświadomimy, że czasami muszą swoje dzieci pozytywnie popchnąć do przodu.
       A czy trudno znaleźć wśród młodych pływaków godnego siebie następcę?
       - Myślę, że tych następców jest sporo - dodaje Otylia Jędrzejczak. - Zawsze widzę jakieś perełki i to jest bardzo fajne. Uważam jednak, że każdy z nich ma talent, bo oni są w takim wieku, w którym jeszcze wszystko mogą rozwijać.
       Jeszcze dziś o godz. 17 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 12 odbędzie się podsumowanie projektu. Spotkanie będzie miało charakter otwarty. Zapraszamy więc na nie wszystkich chętnych elblążan.
      

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama