UWAGA!

Sambo nie dla Rambo?

 Elbląg, Sambo nie dla Rambo?
(fot. rp)

W sobotę (21 lutego) w hali Atletikonu przy ul. Agrykola odbyły się ogólnopolskie - z udziałem zawodników z Krakowa, Gdańska i Elbląga - zawody w sambo, tzw. walki pierwszego kroku w sambo bojowym. Zobacz fotoreportaż .

Co to jest sambo, zapytaliśmy mistrza tej dyscypliny Oleksandra Gorbatiuka, który przyjechał do Elbląga ze swoimi podopiecznymi z Krakowa. Oto, co powiedział:
     „Sambo to system walki opracowany w byłym Związku Radzieckim. Pełna nazwa to „SAMozashchita Bez Oruzhia”, czyli „Samoobrona bez broni” (ang. „Self-defense without weapons”). Styl ten jest popularny zarówno jako sportowe współzawodnictwo, jak i militarny oraz uliczny system walki. Wiele państw Europy wschodniej wybrało ten system do szkolenia swoich jednostek wojskowych, które nie raz wykorzystywały go skutecznie podczas działań wojennych. Do repertuaru sambo wchodzą techniki powiązane z uderzeniami, kopnięciami, rzutami, sprowadzeniami do parteru, dźwigniami i różnego rodzaju duszeniami. Dlaczego ludzie zaczynają ćwiczyć sambo? Dla kondycji, rozwoju fizycznego, umiejętności obrony siebie i bliskich.”
     - W elbląskim klubie sztuk walki „Fighter” jest kilka sekcji, które zajmują się różnymi odmianami dość nietypowych sztuk walki, m.in. sambo - mówi Mariusz Krawczyk. - Cieszą się one dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. W naszych sekcjach ćwiczy około 90 adeptów, z czego 80 proc. to juniorzy, nad którymi dopiero ciężko pracujemy. W kwietniu planowana jest w Elblągu duża, międzynarodowa impreza w sambo bojowym.
rp

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • W Dogmacie kicha to za pseudo sport trzeba sie brac!
 • Ten "pac" to od pacana? a to wszystko jasne. he he
 • To jakiś system walki w dresach (jak na zdjęciu)?; ) Ciekawe w jakich wojnach państwa Europy wschodniej wykorzystywały te techniki walki?; ) Może chodzi o wojny uliczne z demonstrującą opozycją?; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Pacyfista(2009-02-24)
 • Pozdrowienia dla Fotografa, który robił zdjęcia. haahaa Żeby oglądającym dziewczynom solowe zdjęcia robić xd -->fotoogalerie heh xd
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AluSka(2009-02-24)
 • Na ubiur zawaodnika składa się specjalna kurtka dla sambo (można ją zobaczyć na zdjęciach - mają ja zawodnicy z krakowa) lub kurtka od dżudogi, owszem krótkie spodenki i ochraniacze. Sambo Bojowe bylo sprawdzone podczas wojeny w Afganistanie (1979-1989) oraz podczas obydwu kampanii czeczeńskich (1995-96,2000-2001 odpowiednio, a także wszedzie tam gdzie działałay jednostki specjalne bloku wschodniego tzn. Angola, Nikaragua itd. A te "panny" ćwiczą Sambo, niestety niemaja narazie możliwości wzięcia udziału w zawodach jako, że w polsce niestety jest za mało kobiet ćwiczących ten sport.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Instruktor(2009-02-26)
Reklama