UWAGA!

Sand Cup, czyli atak na piasku

 
Elbląg, Sand Cup, czyli atak na piasku
(fot. Michał Skorupa)

Sport to nie tylko świetna zabawa, dla niektórych może być on również doskonałą formą rehabilitacji. W tym właśnie celu powstają coraz to nowe odmiany sportu skierowane do osób niepełnosprawnych. Jedną z nich jest siatkówka plażowa na siedząco, która za sprawą IKS ATAK Elbląg zagościła ponownie w Piastowie, podczas XIV edycji Sand Cup. Zobacz fotorelację.

Wykorzystywanie sportu, jako elementu rehabilitacji znane jest już od poprzedniego wieku. Sport stosowany podczas rehabilitacji osób niepełnosprawnych ma wiele atutów. Trening wpływa pozytywnie nie tylko na układ ruchu zawodników, lecz również na ich psychikę, dając poczucie samorealizacji oraz zadowolenia z osiąganych celów. W procesie usprawniania niezwykle ważnym aspektem jest rehabilitacja społeczna. W tym przypadku sport odgrywa olbrzymią rolę, ponieważ boisko jest najlepszym miejscem do wspólnej integracji ludzi zdrowych z niepełnosprawnymi. Właśnie dlatego sport osób niepełnosprawnych zyskuje coraz większą popularność, a co za tym idzie coraz więcej dyscyplin posiada swoje odmiany dla inwalidów. Jedną z nich jest właśnie siatkówka plażowa na siedząco. Zasady rozgrywania meczów są niemal identyczne z klasyczną odmianą tego sportu. Różni się natomiast plac gry oraz sposób poruszania zawodników. Każda z drużyn liczy trzy osoby. Siatkarze podczas gry siedzą na specjalnej macie ułożonej na piasku, która ułatwia przemieszczanie do piłki.
       W ośrodku sportowym IKS ATAK Elbląg rozegrana została w sobotę (23 czerwca) XIV edycja Sand Cup, czyli Otwartych Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej Osób Niepełnosprawnych. Zawodnicy rywalizowali w dwóch kategoriach, na stojąco i siedząco.
       - W Piastowie zaprezentowało się 9 drużyn w siatkówce na siedząco oraz 5 w siatkówce na stojąco. Wymiar międzynarodowy imprezy nadali goście ze Słowacji, którzy przyjechali do Piastowa reprezentować swój kraj w siatkówce na stojąco. Oprócz tego polskie ekipy zostały sklasyfikowane w oficjalnych Mistrzostwach Polski kobiet i mężczyzn - mówi Tomasz Woźny, organizator zawodów.
       Po zaciętym trzysetowym finale mistrzem Polski w siatkówce plażowej na siedząco zostali zawodnicy IKS Atak Elbląg. Ich wymaganiom nie sprostali siatkarze KS INDRA Kaźmierz, którym ostatecznie przypadł tytuł wicemistrzów kraju. Brązowe medale zdobyła druga drużyna gospodarzy. W turnieju Mistrzostw Polski kobiet wszystkimi miejscami na podium podzieliły się zawodniczki IKS Atak Elbląg.
       - Obawiałem się, że w tym roku poziom sportowy może być nieco niższy, niż zwykle. Reprezentacja Polski w siatkówce na siedząco, przygotowuje się obecnie do halowych Mistrzostw Świata, przez co wiele czołowych drużyn nie mogła do nas przyjechać. Jednak uważam, że mimo wszystko poziom zawodów był naprawdę niezły i wyjątkowo wyrównany. Można śmiało powiedzieć, że nasze krajowe ekipy zaczynają prezentować prawdziwy europejski poziom - dodaje Tomasz Woźny.
       W otwartym turnieju siatkówki na stojąco zwyciężyli siatkarze ze Słowacji. Drugą lokatę otwartych zawodów oraz oficjalny tytuł mistrzów Polski siatkówce plażowej niepełnosprawnych na stojąco zdobyła drużyna z Zielonej Góry. Na drugim stopniu podium mistrzostw stanęli gracze IKS ATAK. W finale pocieszenia o brązowy medal, drugi zespół Zielonej Góry pokonał siatkarzy z Łodzi.
       Organizacja plażowych turniejów dla osób niepełnosprawnych to domena IKS ATAK Elbląg. Obecnie tego typu zawody w Polsce można oglądać jedynie w Piastowskim ośrodku. Prezes ATAKu nie kryje, że cały czas trwają rozmowy o organizacji w tym miejscu Mistrzostw Świata.
      
Michał Skorupa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama