UWAGA!

Sen o podgrzewanej murawie

 Elbląg, Sen o podgrzewanej murawie
fot. Anna Dembińska

W grudniu ubiegłego roku prezydent Elbląga zapowiedział, że na początku 2023 roku rozpocznie się proces inwestycyjny mający na celu montaż podgrzewanej murawy na Stadionie Miejskim. Sprawdzamy co w tej sprawie zostało zrobione.

15 grudnia 2022 roku na stronie internetowej Urzędu Miejskiego pojawiła się komunikat, którego fragment cytujemy: „Prezydent Witold Wróblewski zapowiedział rozpoczęcie na początku 2023 roku procesu inwestycyjnego, dotyczącego budowy ogrzewania murawy boiska piłkarskiego na stadionie przy ul. Agrykola. Szczegóły tej inwestycji będą uzgadniane podczas kolejnych spotkań zespołu roboczego.“.

Informacja ta ucieszyła środowisko związane z Olimpią Elbląg. Dzięki temu realnym staje się walka drugoligowców o awans na zaplecze Ekstraklasy. Jedyną niewiadomą jest fakt, że... inwestycja nie jest wprowadzona do budżetu i Wieloletniej Prognozy Finansowej. W grudniu próbowaliśmy się dowiedzieć o planowane koszty, ale bez rezultatu.

Styczeń minął bardzo szybko i stwierdziliśmy, że 31 dni spełnia definicję „początku roku“ i można się spodziewać, że w urzędzie podjęto jakieś kroki by, jak napisano w grudniowym komunikacie, rozpocząć proces inwestycyjny dotyczącego budowy ogrzewania murawy boiska piłkarskiego na stadionie przy ul. Agrykola.

1 lutego do biura prasowego elbląskiego ratusza wysłaliśmy następujące pytania:

1) Jakie podjęto działania związane z rozpoczęciem procesu inwestycyjnego, dotyczącego budowy ogrzewania murawy boiska piłkarskiego na stadionie przy ul. Agrykola?
       2) Czy toczą się prace /zakończyły się prace nad uchwałą, która „włoży“ inwestycję do budżetu Elbląga i Wieloletniej Prognozy Finansowej? Kiedy planowane jest przedstawienie jej projektu na sesji Rady Miejskiej?
       3) Jaka kwota będzie przeznaczona na te inwestycję? Skąd będą pochodzić środki? Czy i z jakich źródeł planujecie Państwo ubiegać się o środki zewnętrzne?
       4) W przypadku środków z budżetu Elbląga skąd zostaną zabrane środki finansowe (z jakiego rozdziału budżetu zostaną zmniejszone, a w jakim zwiększone). Kiedy taka uchwała będzie rozpatrywana na sesji?
       5) Jaki jest planowany zakres inwestycji? Jeżeli jeszcze nie jest znany, to kiedy będzie?
       6) Kiedy planujecie Państwo rozpocząć inwestycję, kiedy ma się zakończyć?

Odpowiedź otrzymaliśmy dziś (9 lutego). „W odpowiedzi na pytania informujemy, że odpowiedzi na temat inwestycji na stadionie przy ul. Agrykola zostały Panu przekazane drogą mailową w dniu 3 stycznia br. Od tego czasu nie zapadły nowe decyzje w tym temacie. Trwają analizy dot. finansowania oraz technologii wykonania tego zadania.“ - informuje Łukasz Mierzejewski z elbląskiego ratusza.

Urzędnicy przysłali też odpowiedź z 3 stycznia: „15 grudnia 2022 r. w Urzędzie Miejskim w Elblągu Prezydent Elbląga Witold Wróblewski spotkał się z Zarządem ZKS Olimpia Elbląg. Podczas spotkania Prezydent poinformował, że w budżecie Miasta Elbląg zabezpieczono kwotę 65 tys. zł na wykonanie koncepcji przebudowy stadionu miejskiego przy ul. Agrykola, na którym zespół Olimpii rozgrywa mecze o mistrzostwo II ligi. Przedstawiciele elbląskiego klubu wskazali, że najpilniejszą inwestycją do wykonania na stadionie jest zainstalowanie systemu podgrzewania murawy, by zespół mógł rywalizować o I ligę (to jeden z warunków otrzymania licencji Polskiego Związku Piłki Nożnej na występy w I lidze).
       Prezydent Wróblewski zapewnił, że zrobi wszystko, by pomóc klubowi w rozwiązaniu tego problemu przy wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań dotyczących podgrzewania murawy. Szczegóły dotyczące inwestycji będą uzgadniane podczas kolejnych spotkań z udziałem Prezydenta Elbląga, przedstawicieli ZKS Olimpia, Departamentu Inwestycji, Departamentu Sportu i Rekreacji oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a także podczas konsultacji z Polskim Związkiem Piłki Nożnej.
       Samorząd Elbląga w pierwszej kolejności realizuje inwestycje ze wsparciem zewnętrznym. Obecnie trwa analiza możliwości pozyskania wsparcia na budowę podgrzewanej murawy na stadionie miejskim przy ul. Agrykola.“

Środowisku związanemu z Olimpią Elbląg pozostaje czekać...

SM

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Będą przeciągać do wyborów samorządowych, jak kiedyś Senator, wszystkich Senatorów, ziemi elbląskiej a urodzony pod Toruniem, wykształcony poza Elblągiem przekopywał z panią od laczek SŁAWNĄ MIERZEJĘ WISLANĄ : )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  32
  7
  Jurek motorówka .(2023-02-09)
 • Śpijmy i śnijmy dalej... Ciiiiichooooo.... Hrrrrr, hrrrrr. Nawet pochrapywać można.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  2
  Może być?(2023-02-09)
 • Jeżeli padły słowa z ust prezydenta o modernizacji przy A8 zwłaszcza podgrzewanej płycie. To jestem przekonany, ze prezydent Wroblewski słowa dotrzyma. Zwłaszcza że jest to obiekt miejski.
 • Ale kiwają mieszkańców. Smutne.
 • A kto to będzie utrzymywał??? Dla garstki 100 kibiców taki koszt utrzymania???? To jakiś żart, lodowiska obok nie mrożą dla mieszkańców Elbląga a i dzieci nie mogą bo koszt a ty nagle 2 razy w miesiącu dla 100 ludzi prąd marnować!!!!! Gdzie tu sens a mieszkańców którzy ślizgali się z dziećmi i sami, a jest więcej niż tych co idą na mecze kibiców 100
 • Obecne władze Elbląga robią tak jak im Wcisła zagra. No Elbląg jest normalnie pod dyktando dyktatora Wcisły
 • Ja myślę że można by zapytać jakie zdanie ma na ten temat Kidawa B. Spodziewam się trafnej i błyskotliwej odpowiedzi.
 • Nie będzie niczego jak mawiał klasyk-:) nie mam pańskiego plaszcza i co pan nam zrobi-; )))
 • Prędzej nastąpi kolejny remont Światowida czy Muzeum niż podgrzewana murawa na A8,groźba referendum już minela
 • Co zapamiętamy z lat tej władzy???
 • Dajcie juz spokój tym zmęczonym dziadkom i babciom! Zmęczyli się i zmęczyli nas i czas juz przestać męczyć dalej! Smutny koniec bo nikt za nimi nawet glowy nie odwróci.... na tyle zapracowali....
 • Leci z wami w..... na maksa... przed referendum obiecywał żeby go nie POgonić... teraz musicie POczekać. Tak tu będzie cały czas dokąd bedą rządzić wasi wybrańcy. Tu ne będzie nic basenu portu stadionu nic żadnych inwestycji... Elbląg ma się zwijać a ''stolica z bagien''rozwijać. No ale możecie być z siebie dumni i zadowoleni z własnego wyboru. Jest wiocha a będzie jeszcze większa wiocha. Były ferie tor łyżwiarski zamknięty bo PO co?Dzieciom zaproponowali gry planszowe... ręce opadają.
Reklama