UWAGA!

Sport przełamuje bariery

Elbląg, Wojciech Janik, trener IKJ „Sakura”.
Wojciech Janik, trener IKJ „Sakura”.

Po raz drugi zorganizowaliśmy turniej integracyjny judo, w którym w pokazowych pojedynkach prezentowały się dzieci z UKS Olimpia i naszego Integracyjnego Klubu Judo „Sakura” - informuje trener Wojciech Janik. - Turniej wykazał, jak osoby szczególnej troski przełamują wewnętrzne blokady i potrafią pokazać publicznie swoje umiejętności.

- Klub „Sakura” działa przy elbląskim kole Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym od dwóch lat - mówi trener. - Jesteśmy jedynym o tej specjalności sportowej klubem w kraju i przyznam, że dość kłopotliwym dla Polskiego Związku Judo. Władze PZJ nie bardzo wiedzą, co z nami zrobić, a judo jest jedną z dyscyplin paraolimpiad. Osobiście, przez prawie dwadzieścia lat, prowadziłem treningi judo osób niepełnosprawnych w Niemczech. Tam zostało już potwierdzone naukowo, że judo jako terapia daje poczucie społecznej wartości osobom niepełnosprawnym. Otwiera je do społeczeństwa, podnosi osobiste poczucie wartości, pozwala się spełniać w grupie. Dostrzegają to rodzice dziesięciorga dzieci trenujących judo w naszym klubie. Wspierają swoje dzieci, rezygnując z przyjemności w wolnym czasie, przywożą je na treningi, czekają cierpliwie do ich zakończenia. Ja bym im wszystkim przyznał taki wielki złoty medal, bo bez ich zaangażowania nie byłoby tego, co już obserwujemy na tatami. Marzy mi się wprowadzenie treningów w trzech grupach. W pierwszej byłyby dzieci, które po przeszkoleniu mogłyby próbować swoich możliwości sportowych ze zdrowymi rówieśnikami. W drugiej dzieci upośledzone przez los np. bez kończyn, a w trzeciej osoby o schorzeniach umożliwiających tylko walki w parterze. Prowadziłem takie grupy w Niemczech i wiem, że jest to bardzo dobra terapia. Jesteśmy gotowi na podjęcie takich zadań, bo w Elblągu jest na to zapotrzebowanie. Przy okazji dziękuję w imieniu naszego klubu za życzliwość dyrekcji Zespołu Szkół Mechanicznych udostępniającemu salę do treningów i za współpracę UKS Olimpia z jej prezesem Leszkiem Wilkiem.
M
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Miałem przyjemność być na sali podczas tych zawodów i powiem SZCZERZE jestem pod OGROMNYM wrażeniem jak te dzieci walczyły!!! Gratuluję pomysłu i 3mam kciuki za powodzenie tego pomysłu!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kilimo(2008-06-19)
 • fantastyczna sprawa!! :))
 • Serdeczne pozdrowienia dla Pana Wojtka!!! Jakieś 25 lat temu był moim trenerem judo. Bardzo miło wspominam ten czas. Wspaniały człowiek i trener!! Szczerze mówiąc, myślałam, że nadal mieszka w Niemczech. Po cichutku, bez rozgłosu, czowiek po prostu robi swoje. Wielkie uznanie!
Reklama