UWAGA!

Sportowa elbląska młodzież

 Elbląg, Zawodnicy elbląskiego Orła zdobyli najwięcej punktów w systemie sportu młodziezowego
Zawodnicy elbląskiego Orła zdobyli najwięcej punktów w systemie sportu młodziezowego (fot. nadesłana)

Orzeł, Silvant i Truso – te trzy zespoły zdobyły w ubiegłym roku najwięcej punktów w Elblągu w systemie sportu młodzieżowego. Specjalnością naszego miasta jest łyżwiarstwo szybkie na torze krótkim i kajakarstwo klasyczne.

Elbląg zajmuje 35 miejsce (na 919 gmin) w Państwowym Systemie Sportu Młodzieżowego. W klasyfikacji za 2020 r. ujęto 22 elbląskie kluby, które wystawiły zawodników w 23 dyscyplinach. Nasi zawodnicy zdobyli 639,69 punktów.

System Sportu Młodzieżowego obejmuje wyniki na najważniejszych zawodach sportowych w kategorii wiekowej mlodzieżowca, juniora, juniora młodszego i młodzika.

Z elbląskich klubów najlepiej wypadł Orzeł Elbląg. Zawodnicy tego klubu zdobyli 174,59 punkta w łyżwiarstwie szybkim na torze krótkim i pięcioboju nowoczesnym. Elbląski Orzeł jest trzecią siłą (po Juvenii Białystok i AZS Politechniki Opolskiej) w Polsce w sporcie młodzieżowym jeżeli chodzi o łyżwiarstwo na torze krótkim. Do najważniejszych sukcesów Orłów należą: trzecie miejsce sztafety mieszanej (Karolina Borowiecka, Marcin Mański, Michael Popov, Kamila Stankiewicz) na mistrzostwach Polski (młodzieżowcy), brąz sztafety kobiet (Ada Jażdżyńska, Magdalena Oziemkiewicz, Katarzyna Reidl) na mistrzostwach Polski (młodzik) trzecie miejsce Jędrzeja Borowieckiego na 1000 metrów na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży (junior młodszy).

Drugim zespołem w naszym mieście pod względem szkolenia młodzieży jest Silvant Kajak. Jego zawodnicy w ubiegłym roku zdobyli 128 punktów. Kajakarze z przystani przy ul. Radomskiej są ósmą siłą w Polsce, jeżeli chodzi o kajakarstwo młodzieżowe. Sukcesów kajakarze w ubiegłym roku mieli bez liku. Dość napisać, że jżeli wziąć pod uwagę tylko mistrzostwa Polski wśród juniorów to elbląski klub jest na trzecim miejscu w Polsce z dorobkiem 110 pkt. Przed nimi są tylko Zawisza Bydgoszcz i AZS AWF Poznań.

Na trzecim miejscu spośród elbląskich zespołów plasuje się Truso. Klub z ul. Kościuszki punkty zdobywał w lekkiej atletyce, siatkówce kobiet, judo mężczyzn i kobiet, koszykówce kobiet oraz piłce ręcznej kobiet i mężczyzn. Największe sukcesy padły łupem lekkoatletów: Kacper Lewalski (jeszcze jako junior młodszy) był trzeci na mistrzostwach Polski w przełajach, trzeci na Ogólnpolskiej Olimpaidzie Młodzieży na 400 m. Warto też wspomnieć o mistrzostwie województwa młodziczek w piłce ręcznej kobiet.

W klasyfikacji sportu młodzieżowego punkty zdobywali także zawodnicy następujących klubów: Viking (łyżwiarstwo szybkie na torze długim), Meyer (podnoszenie ciężarów), Olimpia (piłka nożna, zapasy klasyczne), Skoczek (szachy), Tomita (judo mężczyzn i kobiet), Tygrys (boks), Atak (siatkówka kobiet i mężczyzn, siatkówka plażowa mężczyzn), Flota (strzelectwo sportowe), Elbląski Klub karate (kickboxing), Korona (kajakarstwo klasyczne), Andrex (karate WKF), Jedynka (pływanie), Concordia (piłka nożna mężczyzn), Meble – Wójcik (piłka ręczna kobiet i mężczyzn), Szóstka (łyżwiarstwo figurowe), Orlik (pięciobój nowoczesny), Wadecki Bike Academy (kolarstwo). Zawodnicy Kosai Judo i Olimpii Judo zostali ujęci w klasyfikacji sportu młodzieżowego, ale nie zdobywali punktów.

Roku 2019 Elbląg był na 29 miejscu z dorobkiem 873,97 pkt na 874 sklasyfikowane gminy.

SM

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama