UWAGA!

Sprintem przemierzali elbląską starówkę

 
Elbląg, Sprintem przemierzali elbląską starówkę
fot. MOSiR

Po raz pierwszy podczas zawodów z cyklu Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację biegacze rywalizowali na trasie wyznaczonej na Starym Mieście. W zawodach organizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu oraz EKO Gryf przy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej wystartowało 69 zawodników.

Trzecia runda tegorocznej edycji Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację przejdzie do historii. Po raz pierwszy trasa biegu nie przebiegała, jak to wcześniej bywało, przez Bażantarnię czy elbląskie parki, a zlokalizowana została na Startym Mieście, wśród zabytków i pięknych elbląskich kamieniczek. W ten sposób uczestnicy biegu nie tylko oddali się rywalizacji sportowej, ale przy okazji mogli podziwiać piękno elbląskiej starówki. I tu słowa uznania należą się pomysłodawcom i budowniczym trasy Kazimierzowi Szulżyckiemu oraz Krzysztofowi Banachowi. Podczas zawodów dopisała zarówno frekwencja jak i pogoda, dlatego po raz kolejny imprezę biegową można zaliczyć do udanych.
       - Był to typowy bieg sprinterski na orientację, a każda kategoria wiekowa miła swoją trasę do pokonania - wyjaśnia Bolesław Czechowski z EKO Gryf Elbląg. - Dodatkowo w zależności od wieku, długość trasy oraz ilość punktów kontrolnych do zaliczenia były zróżnicowane. Każdy z biegaczy miał godzinę na pokonanie trasy i odnalezienie jak największej ilości punktów. W zawodach tradycyjnie udział wzięli uczniowie elbląskich szkół oraz młodzi biegacze z Gimnazjum w Kamionku Wielkim. Tym razem wprawdzie zabrakło uczniów z Pasłęka oraz gości z Kaliningradu, ale odwiedzili nas za to biegacze z Braniewa.
       Tym razem najwięcej uczestników wystartowało w kategorii szkół gimnazjalnych chłopców, gdzie na starcie stanęło dwunastu zawodników. Po raz trzeci w tym sezonie bezkonkurencyjny okazał się Kamil Banach z elbląskiego Gimnazjum nr 8, który najszybciej pokonał trasę biegu. Dwa kolejne miejsca zajęli zawodnicy reprezentujący Gimnazjum w Kamionku Wielkim. Na drugim miejscu zawody ukończył Wojciech Markiewicz, a na trzecim Emil Kozłowski. W klasyfikacji generalnej Kamil Banach ma już 54 punkty przewagi nad drugim Wojciechem Markiewiczem i 56 punktów nad trzecim w tej klasyfikacji Kamilem Plaugo.
       Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczy także Piotr, młodszy z braci Banach, który rywalizuje w kategorii szkół podstawowych. Tym razem uczeń Szkoły Podstawowej nr 19 okazał się bezkonkurencyjny także na nowej trasie nazwanej „Elbląska Starówka”. Piotr Banach, wyprzedził na mecie ucznia Szkoły Podstawowej nr 6 Piotra Oziemkiewicza oraz trzeciego w tej kategorii Mateusza Rosiaka z SP 1 Elbląg. W punktacji generalnej tego sezonu Piotr Banach zgromadził już na swoim koncie 150 punktów i drugiego w tej klasyfikacji Piotra Oziemkiewicza wyprzedza o 54 oczka. Trzeci w tym zestawieniu jest Mateusz Rosiak, który do tej pory zgromadził 46 punktów.

 

Po raz kolejny ciekawie wyglądała walka w kategorii open mężczyzn. Tu, do udziału w biegu zgłosiło się siedmiu zawodników z których, drugi raz z rzędu, triumfował elblążanin Piotr Światkowski. Zawodnik Woliniusz.pl Team pokonał innego elblążanina Andrzeja Patrejko. Najniższe miejsce na podium przypadło dla zawodnika spoza naszego miasta. Jako trzeci linię mety przekroczył Tomasz Rekowski z Morąga, dla którego był to pierwszy start w tegorocznej edycji Grand Prix Elbląga. W punktacji generalnej stawce przewodzi Piotr Światkowski, drugi jest zawodnik z Braniewa Mirosław Sokołowski, a trzecie miejsce zajmuje inny z elblążan Józef Tyszkowski. Na brak emocji nie mogły narzekać także panie, których siedem pojawiło się na starcie. Największa niespodziankę sprawiła Anna Nadolska-Rybka, zwyciężając z niepokonaną dotychczas Janiną Banach. Trzecia na mecie zameldowała się Magdalena Orzechowska. Wśród pań, w kategorii open, prowadzi z dorobkiem 148 pkt Janina Banach, druga jest Anna Nadolska-Rybka (136 pkt), a trzecie miejsce zajmuje Magdalena Orzechowska (134 pkt).
       - W biegach sprinterskich jeden błąd kosztuje miejsce na podium, a tych jak się okazuje, nie ustrzegli się nawet faworyci - tłumaczy Bolesław Czechowski. - Z uwagi na skalę mapy oraz teren zabudowany, zawodnicy często mijali punkty kontrolne. Protestów jednak nie zanotowaliśmy. Dziękujemy dyrekcji Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych za udostępnienie pomieszczeń w szkole. Podziękowania kierujemy także na ręce Pana Mariusza Potocznego z Nadleśnictwa Elbląg za przekazanie uczestnikom upominków.
       Kolejne zawody, IV runda VII edycji Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację, rozegrane zostaną w sobotę, 9 stycznia, na mapie Zatorze, a nie jak wcześniej planowano w Parku Modrzewie. Biuro zawodów mieścić się będzie w Gimnazjum nr 7 przy ul. Lotniczej. Przyjmowanie zgłoszeń drogą mailową (kazek14521@onet.pl, bolesaw.czechowski@interia.pl) lub w dniu imprezy w biurze zawodów w godzinach 9:30-9:45. Start zaplanowano na godz. 10. Więcej informacji o zawodach, wyniki, terminarze, punktacje generalną oraz galerie zdjęć, można znaleźć na stronie internetowej MOSiR w zakładce Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację.
      

MOSiR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama