Szachowe zmagania

Elbląg, Szachowe zmagania

350 szachistów z całej Polski rywalizowało w weekend w turnieju z cyklu Pucharu Polski w szachach. Po dwóch dniach zmagań zwyciężył arcymistrz Szymon Gumularz z Polonii Wrocław. Zobacz zdjęcia.

Szachowy weekend w Elblągu zaczął się już w piątek. W Hali Sportowo – Widowiskowej wystartowali szachiści z najmłodszych klas szkól podstawowych w Elblągu. II Elbląski Turniej Finałowy 2022 projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole” był podsumowaniem programu „Szachy w szkole”.

W sobotę rozpoczął się pierwszy turniej Pucharu Polski w Szachach. Do Elbląga przyjechało 350 szachistów. Pierwszego dnia odbył się turniej kwalifikacyjny w formule szachów szybkich.

- Chcieliśmy zrobić duży turniej w naszym województwie. Organizacja Pucharu Polski to duże wyróżnienie. Bardzo cieszę się z frekwencji, bo w turnieju wzięło udział 350 zawodników. Udało nam się ściągnąć kilkunastu arcymistrzów. Cieszy też duża ilość młodzieży, zarówno tej, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z szachami, jak i tej bardziej zaawansowanej – mówił Kamil Zapałowski, prezes Warmińsko – Mazurskiego Związku Szachowego.

Walka o finał była bardzo zacięta. Już na starcie można liczyć, że szansę na awans do finałowej rozgrywki ma grupa 50 zawodników. Ostatecznie awans wywalczyli: Szymon Gumularz, Łukasz Licznerski, Bartosz Soćko, Marcin Tazbir, Jan Klimkowski, Mirosław Lewicki, Paweł Czarnota, Piotr Brodowski, Miłosz Szpar, Jan Kokoszczyński, Julia Antolak, Kacper Polok, Jakub Seemann, Michał Mirski, Radosław Psyk i Oliwia Kiołbasa. Finałowa szesnastka o końcowy triumf rywalizowała już w systemie pucharowym. Triumfatorem turnieju w Elblągu został arcymistrz Szymon Gumularz z Polonii Wrocław, który w finale (po dogrywce) pokonał arcymistrza Bartosza Soćko z Hetmana Katowice. Triumfator elbląskiego turnieju jest najmłodszym obecnie arcymistrzem w Polsce. - Byłem w dobrej formie, więc mam wrażenie, że wygrałem w pewnym stylu. Oczywiście, zdarzyły się trudniejsze partie. Kluczem do sukcesu była gra bez stresu, bez presji na wynik – mówił Szymon Gumularz. - W planach mam rozegrać jak najwięcej turniejów z tego cyklu i liczyć się w końcowej klasyfikacji.

Trzecie miejsce na podium przypadło Piotrowi Brodowskiemu z Białego Króla Wisznia Mała. Z elblążan najlepiej wypadli Igor Janik oraz Lidia Czarnecka, którzy jednak nie zakwalifikowali się do czołowej 16 – stki. Igor Janik zajął trzecie miejsce w turnieju „blitza” rozgrywanym w niedzielę. W tych rozgrywkach brali udział ci szachiści, którzy nie awansowali do finałowej szesnastki.