UWAGA!

Szybki wyścig kolarskiej elity

 Elbląg, Adam Stachowiak
Adam Stachowiak (fot. AD)

Kolarską niedzielę w Elblągu zakończył wyścig elity po ulicach miasta. W kryterium ulicznym o puchar prezydenta Elbląga wzięło udział 22 zawodników z profesjonalnych polskich grup kolarskich. Wcześniej na trasę wyruszyły dzieci, młodzież i kobiety. Puchar prezydenta Elbląga wywalczył Adam Stachowiak. Zobacz fotoreportaż.

Przypadkowych kibiców kolarstwa na pewno zdziwi fakt, że w kryterium ulicznym nie musi wygrać zawodnik, który pierwszy przekroczy linię mety.
       – Jest to wyścig punktowany. Dwa punkty zdobywa się za pierwszą i jeden punkt za drugą pozycję podczas kończenia poszczególnych pętli. Co piąte okrążenie punktowane jest systemem 5, 3, 2,1 – wyjaśniał Adam Wadecki, główny organizator I Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego o Puchar prezydenta Elbląga.
       Krótkie pętle elbląskiego kryterium (1,2 km) zapowiadały, że wyścig będzie bardzo szybki. I rzeczywiście niemal po kilku pierwszych okrążeniach pojawiła się pierwsza trzyosobowa ucieczka w składzie Adam Stachowiak, Mateusz Komar i Jarosław Rębiewski. I to ci kolarze dzieli między sobą punkty za ukończenie kolejnych pętli. Jeżdżący w jednej grupie Adam Stachowiak i Mateusz Komar ściśle ze sobą współpracowali i Jarosław Rębiewski musiał się bardzo napracować, żeby zdobyć punkty do klasyfikacji generalnej.
       Zawodnicy mieli do pokonania 34 pętle po 1,2 km. Podobnie jak rano amatorzy ściągający się w Enduromanie jeździli ulicami Hetmańską, Tysiąclecia, Rycerską i Giermków. W porównaniu z porannym ściganiem jeździli „w drugą stronę”.
       Po kilku pierwszych okrążeniach najwolniejsi zawodnicy (którzy zostali zdublowani) musieli zakończyć udział w wyścigu. A prowadząca trójka powiększała przewagę nad grupą pościgową. Na 15. okrążeniu pecha miał Adam Stachowiak, którego rower uległ niegroźnej awarii. Regulamin jednak pozwalał takiemu zawodnikowi kontynuować walkę o punkty i ambitny zawodnik nie wypadł z walki o końcowe miejsca.
       Ostatnie pętle to przebiegły pod znakiem dominacji czołowej trójki. Na metę pierwszy wpadł Adam Stachowiak (55 min 39 sek.), za nim walkę o drugą pozycję i punkty w klasyfikacji stoczyli Mateusz Komar i Jarosław Rębiewski.
       Werdykt sędziów nie zaskoczył nikogo. 57 punktów zgromadził Adam Stachowiak i to on zabrał puchar prezydenta i rower będący nagrodą główną. Na kolejnych stopniach podium uplasowali się Mateusz Komar i Jarosław Rębiewski.
       – Bardzo się cieszymy. Ja wygrałem, Mateusz Komar był drugi, kolega z zespołu był czwarty. Plan wykonany w 100 procentach. Plan na wyścig był taki, żeby od razu odjechać jak największą liczbą kolarzy z naszej grupy. W pierwszej trójce było dwóch zawodników z naszego zespołu, kontrolowaliśmy przebieg wyścigu i udało się wygrać – mówił Adam Stachowiak, zwycięzca elbląskiego wyścigu.
       – To było naprawdę dobre ściganie. Spodziewałem się, trochę więcej zawodników z elity, ale część z nich wybrała memoriał im. Stanisława Szozdy, który też się dziś rozgrywał. Myślę, że impreza była udana i będziemy czynić starania, żeby stała się wydarzeniem cyklicznym – dodał Adam Wadecki.
      
       Wyniki I Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego o Puchar prezydenta Elbląga
       Elita: 1) Adam Stachowiak (UCI Continental Team Voster Uniwh) 57 pkt, 2) Mateusz Komar (UCI Continental Team Voster Uniwh) 46 pkt, 3) Jarosław Rębiewski (UCI Continental Team Domin Sport). 31 pkt.
      
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Widzów frekwencja. .. 10 osób, klienci baru " Słoneczny". Zero info w mediach lokalnych, Dupartament Promocji miasta zaspał.
 • @PoElbląsku - Znaczy połowa miasta była!
 • 10 serwisów informacyjnych, a o imprezach człowiek zawsze dowie się po fakcie, albo jak już będą się kończyć.
 • Ludzie. W lokalnych mediach "latało" info na ten temat. Na FB również. Może trzeba wam podać do domku informację i łaskawie poprosić czy "przyjeliście do łba".
 • @PoElbląsku - Elblążanie nie lubią kolarstwa, wolą kopaną lub nawalanki w klatce. Tak nawiasem, nawet gdyby była nasilona kampania informacyjna o tym wyścigu to i tak byłoby jak zaistniało dzisiaj. Znów będą opinie, że w mieście nic się nie dzieje, a ten wyścig określą, że to chała bo nie było znanych nazwisk, mimo że jechał w nim Adrian Kurek aktualny Mistrz Polski.
 • Kto wpadł na taki genialny pomysł by zablokować przelotowe ulice miasta, niby centrum, więcej kibiców? -a tu kicha. zero zainteresowania, tłumy były na starówce i tam trzeba było poszaleć na tych bicyklach, urokliwymi uliczkami starego miasta, dopingu by nie zabrakło od klientów, restauracji i kafejek, siedzących pod parasolami.
 • No jak odpalasz jakąś gazetę raz na miesiąc, czytasz tytuł i czasami lid to pewnie tak jest
 • @zyzol - Człowieku co ty mówisz, jak nie lubisz kolarstwa to idź do baru na piwo. To, że w Elblągu nie lubią sportowych imprez masowych to nie oznacza, że nie należy ich organizować nawet tym nielicznym, którzy się tym interesują. Podam ci przykład, że w latach 60-tych na skoki narciarskie w Zakopanem przychodzili głównie będący tam na wczasach. Nie wiem czy zauważyłeś, że polscy kolarze odnoszą więcej sukcesów niż inni, szczególnie, że zawodowo uprawia kolarstwo w Polsce aktualnie około 100 zawodników. We Włoszech przykładowo zarejestrowanych jest blisko 5500 kolarzy z licencją profesjonalistów.
 • Hetmanska to nie Marszałkowska ruch mały. .nikomu nic nie przaszkodziło nawet mieszkańcom, którzy mieli na co popatrzeć w tym mieście.
 • Hetmanska to nie Marszałkowska ruch mały. .nikomu nic nie przaszkodziło nawet mieszkańcom, którzy mieli na co popatrzeć w tym mieście.
 • gdyby nie szwindle straszne to Marecky byłby pierwszy a Darecki drugi , oni jeszczą najszybciej i nie hamujo wcale
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  5
  Gregoslaw(2017-09-10)
 • @zyzol - Kolarką po starówce? :D I jakie tam ulice przelotowe, w niedzielę, na tym odludziu?
Reklama