XXIII Mistrzostwa Powiatu w Biegu na Orientację

Elbląg, XXIII Mistrzostwa Powiatu w Biegu na Orientację

Zawody odbyły się przy zmiennej majowej, wiosennej pogodzie. Na starcie zjawili się tradycyjnie wszyscy spragnieni entuzjaści biegu na orientację ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, całe rodziny a także zawodnicy z innych miejscowości. Był to sprinterski bieg na orientację.

Zawody odbyły się przy pomocy systemu SI /SPORT-IDENT/ czyli elektronicznego pomiaru czasu. Każdy zawodnik otrzymał tzw. chip, który zakłada się na palec lub wiesza się na ręce lub szyi. Natomiast na każdym punkcie kontrolnym jest stacja, która wczytuje do chipa czas przybycia zawodnika. Po osiągnięciu mety, każdy z uczestników otrzymuje gotowy wydruk z osiągniętym czasem oraz międzyczasami na poszczególnych odcinkach. Wyniki są gotowe od ręki. Każda kategoria wiekowa miała swoją trasę do pokonania i w zależności od wieku ilość punktów oraz długości tras były zróżnicowane.

W kategorii kobiet powyżej 35 lat zwyciężyła Monika Typańska (Elbląg) i Anną Liśkiewicz (Braniewo). Natomiast w kategorii poniżej 35 lat zwyciężyła Julia Typańska (Elbląg).

W najliczniejszej kategorii rodzinnej zwyciężyła rodzina Wójcików, drugie miejsce zajęła rodzina Witkowskich, trzecie miejsce zajęła rodzina Nazimów, wszyscy z Elbląga. Dlatego warto biegać na orientację zwłaszcza kategorii rodzinnej i uczyć swoje pociechy, bo ta konkurencja sportowa daje wymierne efekty pod każdym względem.

W kategorii szkoły podstawowe – dziewczęta klasy I-IV zwyciężyła Julia Czerniak (SP-25) przed Oliwią Jakszewicz (SP-19), trzecie miejsce zajęła Jagoda Wysocka (SP-11). W kategorii szkoły podstawowe – chłopcy klasy I-IV zwyciężył Mateusz Borzęcki (SP-14) przed Kacprem Grzesikiewiczem (SP-12), trzecie miejsce zajął Franciszek Jasiulewicz (SP19).

W kategorii szkoły podstawowe – chłopcy klasy V-VIII zwyciężył Oskar Sokołowski (SP-11) przed Mateuszem Nazimem (SP-11), trzecie miejsce zajął Kacper Pawłoski (Ukp 1).

W kategorii szkoły ponadpodstawowe – chłopcy zwyciężył Jakub Nazim (TMech). Drugi był Piotr Banach (I LO).

Bardzo zacięta była walka w najliczniejszej i najmocniejszej kategorii mężczyźni powyżej 35 lat (weterani) gdzie zwyciężył Sławomir Jakszewicz (Elbląg) przed Jarosławem Mazurem (Elbląg) i Krzysztofem Kraśniewskim (Orkan Ostróda). Natomiast w kategorii poniżej 35 lat zwyciężył Mateusz Spadik (Radostowo koło Tczewa).

Zawodnicy startowali zgodnie z przepisami Polskiego Związku Orientacji Sportowej. Zwycięzcy otrzymali puchary, medale, dyplomy i upominki rzeczowe. Ponadto tradycyjnie już wylosowano nagrody rzeczowe ufundowane przez Jankę Banach i jednocześnie najaktywniejszą działaczkę klubu. Protestów nie zanotowano. Panowała bardzo miła i serdeczna atmosfera. W zawodach uczestniczyli zarówno dzieci, młodzież szkolna jak i dorośli, gdyż bieg na orientację jest sportem dla każdego.