XXV Otwarte Mistrzostwa Powiatu Elbląskiego w Biegu na Orientację

Elbląg, XXV Otwarte Mistrzostwa Powiatu Elbląskiego w Biegu na Orientację

Na starcie zjawili się tradycyjnie wszyscy spragnieni entuzjaści biegu na orientację ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, całe rodziny, a także zawodnicy z innych miejscowości oraz spacerowicze. Frekwencja zaskoczyła organizatorów – uczestniczyło około 120 zawodników. Był to klasyczny bieg na orientację. Wszyscy otrzymali mapę z naniesionymi punktami, które trzeba było kolejno zaliczyć, wybierając optymalną trasę biegu.

Mistrzostwa odbyły się przy pomocy systemu SI (Sport-Ident), czyli elektronicznego pomiaru czasu. Każdy zawodnik otrzymał tzw. chip, który zakłada się na palec lub wiesza na ręce lub szyi. Na każdym punkcie kontrolnym znajdowała się stacja, która wczytywała do chipa czas przybycia zawodnika. Po osiągnięciu mety, każdy z uczestników otrzymywał gotowy wydruk z osiągniętym czasem oraz międzyczasami na poszczególnych odcinkach. Wyniki były dostępne od ręki. Każda kategoria wiekowa miała swoją trasę do pokonania, a ilość punktów oraz długość tras były zróżnicowane w zależności od wieku.

W kategorii open – kobiety zwyciężyła Natalia Dzika (Eko Gryf) przed Patrycją Kucharczyk-Lachowicz (też Eko Gryf) i Anną Liśkiewicz (ind.).

W najliczniejszej kategorii rodzinnej zwyciężyła rodzina Nazimów, drugie miejsce zajęła rodzina Szymańców, a trzecie rodzina Jakszewiczów. W sumie wystartowało 26 rodzin. Warto biegać na orientację zwłaszcza w kategorii rodzinnej i uczyć swoje pociechy, ponieważ ta konkurencja sportowa daje wymierne efekty pod każdym względem.

W kategorii szkoły podstawowe – dziewczęta klasy I-IV zwyciężyła Julia Fiedorowicz (SP 3) przed Vanessą Mierzejewską (SP 11), a trzecie miejsce zajęła Agata Borzęcka (SP 18). W kategorii szkoły podstawowe – chłopcy klasy I-IV zwyciężył Ksawery Czerkawski (SP 18) przed Stanisławem Dzido (SP 23), a trzecie miejsce zajął Witold Płoski (SP 15).

W kategorii szkoły podstawowe – chłopcy klasy V-VIII zwyciężył Mateusz Nazim (SP 11), drugi był Sebastian Miron (SP SK), a trzeci Mateusz Borzęcki (SP 14). W kategorii szkoły podstawowe – dziewczęta klasy V-VIII zwyciężyła Tosia Pesta (Szkoła Muzyczna) przed Oliwią Jakszewicz (SP 19). W kategorii szkoły ponadpodstawowe zwyciężyła Marta Gutowska (ind.) jako jedyna uczestniczka. A szkoda, bo było o co walczyć.

Bardzo zacięta była walka w najmocniejszej kategorii open – mężczyźni, gdzie zwyciężył Mariusz Krzysztopik (Eko Gryf) przed Karolem Strumiłowskim (ind.) i Sławomirem Jakszewiczem (ind.).

Zawodnicy startowali zgodnie z przepisami Polskiego Związku Orientacji Sportowej. Zwycięzcy otrzymali puchary, medale i upominki. Ponadto tradycyjnie już wylosowano nagrody rzeczowe ufundowane przez niezawodną sponsorkę Jankę Banach i jednocześnie najaktywniejszą działaczkę klubu. Protestów nie zanotowano. Panowała bardzo miła i serdeczna atmosfera. W zawodach uczestniczyli zarówno dzieci, młodzież szkolna, jak i dorośli, ponieważ bieg na orientację jest sportem dla każdego. Był to prawdziwy relaks i bardzo miłe spędzenie czasu dla wszystkich uczestników zawodów. Dziękujemy. Udział wzięło 120 osób, w tym w większości rodziny z dziećmi i młodzież szkolna. Zawody zorganizował i przeprowadził Elbląski Klub Orienteeringu Gryf przy Klubie Pułku Wsparcia Dowodzenia MND przy wydatnym wsparciu Starostwa Powiatu Elbląskiego.