UWAGA!

Zdrowia, Pani Lusiu!

 Elbląg, Helena Pilejczyk dzisiaj świętuje 85. urodziny
Helena Pilejczyk dzisiaj świętuje 85. urodziny (fot. archiwum portEl.pl)

Helena Pilejczyk, najsłynniejsza elbląska panczenistka, brązowa medalistka igrzysk olimpijskich sprzed ponad pół wieku, dzisiaj obchodzi 85. urodziny. Redakcja portEl.pl przyłącza się do życzeń, płynących z całego kraju.

- Dziękuję bardzo, jestem wzruszona – powiedziała Helena Pilejczyk, gdy zadzwoniliśmy dzisiaj do niej z życzeniami. - Jakoś się trzymam, choć niedawno zmarł mój mąż. Moi przyjaciele bardzo mnie wspomagają.
       Helena Pilejczyk jest legendą elbląskiego łyżwiarstwa szybkiego. Zdobyła brązowy medal podczas igrzysk olimpijskich w Squaw Valley w 1960 roku. Jest srebrną medalistą mistrzostw świata, wielokrotną mistrzynią i rekordzistą Polski. Po zakończeniu kariery, nawet w wieku 75 lat, startowała w mistrzostwach świata weteranów, bijąc kolejne rekordy. W 2002 roku Rada Miejska przyznała jej tytuł Honorowego Obywatela Elbląga, a w 2011 roku na jej cześć kryte lodowisko przy ul. Karowej otrzymało nazwę Helena. Uchwałę w tej sprawie przyjęli radni, ale pomysłodawczynią była elbląska dziennikarka Mira Stankiewicz.
       - Pani Lusia Pilejczyk jak nikt inny w ostatnim półwieczu historii Elbląga jest kojarzona w miastem – wyjaśniała wówczas. - Bez skandali, w glorii niewątpliwego sukcesu i z pięknym życiorysem od młodości do dziś. Jest to także hołd złożony wielu pokoleniom sportowców z lat 50., 60. i późniejszych, ludziom Kazimierza Kalbarczyka i ich naśladowcom. Do dzisiaj pani Helena działa w elbląskim sporcie, jest wiceprezesem klubu Orzeł i Elbląskiego Klubu Nestora.
       Z okazji urodzin życzymy Pani Helenie, popularnej Lusi, jak najwięcej zdrowia!
      
      
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • heheh prima aprilis !!
 • Niech żyje nam Pani Helena, jestem dumny, że mamy taką Elblążankę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  2
  hohoho(2016-04-01)
 • Bez komentarza!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  kpiny!(2016-04-01)
 • Sto Lat !!!
 • Panie Elżbieta Duńska Krzesińska czy Elwira Seroczyńska były zdecydowanie większymi sportowcami i o tych wspaniałych Paniach nic się nie pisze, a to wielki błąd i brak szacunku. Lodowisko powinno nosić imię Pani Elwiry czy się to komuś podoba czy nie. Lecz w naszym kraju wszystko stoi na głowie dlatego mamy jak mamy. ;
 • Równiez wszystkiego naj.. pamiętam jak w sp12 uczyla Pani wf a dyr był Pan Ryszard Bialkowski fajni ludzie i czasy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  2
  -Grzegorz_sp12(2016-04-01)
 • wypowiedź o tym, czyje imię powinno nosić elbląskie lodowisko jest przykładem taktu i kultury w naszym małomiasteczkowym wydaniu. Jakie pobuki kierują człowiekiem, który opluwa Jubilatkę w dniu Jej świeta. Pani Helena większość życia związała zElblągiem, pozostałe, wymienione Panie dorosłe życie spędziły w stolicy. Jubilatce, życzę długich lat w zdrowiu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  2
  babunia(2016-04-01)
 • A propos nadania imienia Helena lodowisku. Ktos napisał. że powinno sie nazywac Elwira. Przykro czytac, że ktos wypisuje takie głupopty Pani Helena całe swoje zycie i zawodowe i sportowe zwiazała z Elblagiem. Po zakończeniu kariery sportowej była trenerką łyżwiarstwa szybkiego i nauczycielka wychowania fizycznego i wychowała (w dosłownym tego słowa znaczeniu) mnóstwo młodych ludzi. Ci którzy trenowali pod jej skrzydłami mówia, że ona i jej mąż pan Lutek byli dla nich jak rodzice. Takiego autorytetu i szacunku jaki ma pani Helena wśród ludzi nie zdobywa sie tylko samym faktem posiadania medalu olimpijskiego.
 • STO LAT dla PANI. Może wreszcie politycy zrewanżują się i pomyślą o prezencie w postaci toru do jazdy szybkiej na lodzie.
 • 200 Lat w zdrowiu. ..
 • co ty godosz
Reklama