UWAGA!

Zlot Pamięci w Nadbrzeżu

Elbląg, Składanie wieńców pod pomnikiem w Nadbrzeżu.
Składanie wieńców pod pomnikiem w Nadbrzeżu.

Kwiecień jest miesiącem pamięci narodowej. Z tej okazji organizowane są imprezy, których celem jest utrwalanie kolejnym pokoleniom pamięci o ofiarach hitleryzmu i stalinizmu. W zorganizowanym przez Oddział PTTK Ziemi Elbląskiej, 32. Ogólnopolskim Zlocie Pamięci Narodowej w Nadbrzeżu, uczestniczyło ok. 400 osób z Elbląga, Tolkmicka, Nowego Dworu Gdańskiego i okolic.

Organizatorzy przygotowali uczestnikom cztery trasy piesze ze startem z Rubna Wielkiego, Próchnika, Suchacza, a także trasy rowerowe i autobusowe z Elbląga. Pod pomnikiem w Nabrzeżu, upamiętniającym podobóz więźniów Stutthofu, którzy pracowali w trudnych do opisania warunkach w dwóch pobliskich cegielniach, kapelan wojskowy odprawił mszę polową, a uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów i zapalili symboliczne znicze. Przewodnicy PTTK przybliżyli tragiczne losy więźniów podobozu w Nabrzeżu.
     Po uroczystościach, uczestnicy przeszli do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim, a tu czekała na nich gastronomiczna niespodzianka. Panie ze Stowarzyszenia na rzecz wsi Kamionek Wielki „Wielki Kamień” witały uczestników zlotu kromką chleba ze swojskim smalcem i ogórkiem oraz rewelacyjną grochówką przyrządzoną według receptur najstarszej mieszkanki gościnnej wsi. Apetyty dopisywały, bo 420 litrów smakowitej zupy zniknęło błyskawicznie.
     Były też konkursy z nagrodami przygotowane przez organizatorów, dotyczące II wojny światowej i martyrologii narodu polskiego, a także krajoznawczy i na piosenkę w wykonaniu drużyny.
     Tradycji stało się zadość, a w pamięci uczestników zlotu pozostanie wiedza o miejscu hitlerowskiej zbrodni, a także o wielkiej gościnności mieszkańców Kamionka Wielkiego.
Andrzej Minkiewicz - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama