UWAGA!

Zmarł Zdzisław Rogacewicz

 Elbląg, Zmarł Zdzisław Rogacewicz
Fot. Anna Dembińska (arch. portEl)

Dziś (19 listopada) zmarł znany lekarz sportowy Zdzisław Rogacewicz. Miał 90 lat.

Urodził się w 27 września 1933 r. Wołkowysku. Po wojnie wraz z rodziną przeprowadził się najpierw do Kwidzyna, a następnie do Elbląga. W naszym mieście ukończył liceum. W tym czasie trenował lekką atletykę pod okiem trenera Witolda Truszkowskiego. Po maturze postanowił zostać lekarzem. Studiował na Akademii Medycznej w Gdańsku, ale nie zapomniał o sporcie. Był zawodnikiem gdańskiej Lechii. Po odbyciu lekarskich stażów wrócił do Elbląga. I znów los związał go ze sportem. Przez długie lata był lekarzem sportowym.

- Gdy w 1960 roku wróciłem do Elbląga po studiach medycznych, rozpocząłem pracę w szpitalu wojskowym jako chirurg. Wówczas poważnie zachorował pan Brzozowski, ówczesny lekarz sportowy i jego żona – farmaceutka – poprosiła mnie, bym go zastąpił w przychodni. I tak już zostało na lata - mówił Zdzisław Rogacewicz w rozmowie z portElem w 2016 r.

Jako lekarz sportowy pracował do 2016 r. Stawiał na nogi elbląskich sportowców, widział ich triumfy i porażki. I najlepiej wiedział, ile zdrowia ich to kosztowało. Dane mu było przeżyć wiele znakomitych wydarzeń sportowych nie tylko w piłce nożnej, ale także łyżwiarstwie, piłce ręcznej, zapasach, boksie i podnoszeniu ciężarów z udziałem sportowców z Elbląga. Równocześnie przez wiele lat pracował jako chirurg w pogotowiu.

Był członkiem Komisji Lekarskiej Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz zasiadał w komisji Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego. W ramach obowiązków uczestniczył w zgrupowaniach kadr narodowych w kraju i za granicą.

Był członkiem Elbląskiego Sportowego Klubu Nestora. W 2002 został wyróżniony Nagrodą Prezydenta Elbląga a w 2013 roku otrzymał Złotą Odznakę Za Zasługi dla Sportu nadaną przez Ministra Sportu i Turystyki a Rada Miasta Elbląga uhonorowała go Medalem Za Zasługi dla Elbląga.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek (23 listopada)

godz. 10.30 - wystawienie trumny w katedrze pw. św. Mikołaja w Elblągu

godz. 11 - msza św.

ok. godz. 12 - pogrzeb na cmentarzu Dolna Dębica (wyprowadzenie trumny z tzw, "nowej kaplicy")

SM

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama