UWAGA!

Zmarła Erwina Ryś-Ferens

 Elbląg, Erwina Ryś - Ferens
Erwina Ryś - Ferens (fot. PZŁS)

W wieku 67 lat, po długiej chorobie, zmarła Erwina Ryś-Ferens. Łyżwiarka szybka Olimpii Elbląg i Marymontu Warszawa w karierze zdobyła ponad 80 tytułów mistrzyni Polski, reprezentowała nasz kraj na czterech igrzyskach olimpijskich.

„W mistrzostwach Polski juniorów rozegranych na torze przy ulicy Agrykola, klasą dla siebie była piętnastoletnia Erwina (Liliana) Ryś, wygrywając wielobój” - napisał Andrzej Minkiewicz w swojej „książce „Sport w Elblągu 1945-2012” opisując 1970 rok w elbląskim łyżwiarstwie szybkim.

Tak się zaczęła kariera jednej z najlepszych polskich panczenistek. W swojej karierze sportowej reprezentowała Polskę na igrzyskach olimpijskich w Innsbrucku (1976 r.), Lake Placid (1980 r.), Sarajewie (1984 r.), Calgary (1988 r.). Zdobyła trzy brązowe medale na mistrzostwach świata w łyżwiarstwie szybkim (Lake Placid 1978 r., Heerenveen 1985 r. i Skien 1988 r. ).

Jej kariera sportowa zaczęła się w Elblągu pod okiem Kazimierza Kalbarczyka i Heleny Pilejczyk w barwach Olimpii Elbląg. Jako zawodniczka Olimpii zadebiutowała na mistrzostwach świata (Oslo 1973 r.; dwa razy 22. na 500 m oraz 16. i 17. na 1000 metrów, co przełożyło się na 18. miejsce w wieloboju) oraz mistrzostwach Europy (Brandbu 1973 r., 12. na 500 metrów i 15. w wieloboju). Siedem razy stawała na podium Pucharu Świata „Zapowiadała się fantastycznie. Dwa lata przed IO w Innsbrucku (1974) w słynnym alpejskim kurorcie Cortina d'Ampezzo stała się główną bohaterką mistrzostw świata juniorek. Wygrała biegi na 1000 i 3000 metrów, zdobyła srebrny medal na 1500 i zdecydowanie triumfowała w wieloboju! Był to największy sukces w historii polskiego łyżwiarstwa szybkiego. Kiedy rok później (1975) na mistrzostwach świata juniorów znów zdobyła dwa złote medale (1500 i 3000 m) i wywalczyła 2 miejsce na 1500 m wśród seniorek - wszyscy widzieli już ją na olimpijskim podium w Austrii (1976).” - możemy przeczytać na portalu olimpijski.pl.

W swojej karierze sportowej reprezentowała barwy Olimpii Elbląg i Marymontu Warszawa. W ostatnich latach zmagała się z chorobą nowotworową.

- To niepowetowana strata dla naszej dyscypliny. Erwina Ryś-Ferens była symbolem polskiego łyżwiarstwa szybkiego i przez wiele lat rozsławiała Polskę. Jesteśmy pogrążeni w żałobie. Rodzinie naszej wybitnej panczenistki składamy wielkie wyrazy współczucia - powiedział cytowany w komunikacie prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Rafał Tataruch.

Szczegóły uroczystości pogrzebowych podamy wkrótce.

SM

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama