UWAGA!

Zmiana warty w elbląskim sambo

 Elbląg, Witold Rogozzostał nowym prezesem SSW Fighter Sambo Elbląg
Witold Rogozzostał nowym prezesem SSW Fighter Sambo Elbląg (fot. arch. prywatne W. Rogoza)

Witold Rogoz został nowym prezesem Stowarzyszenia Sportów Walki Fighter Sambo Elbląg. Elblążanin został też wybrany do zarządu Związku Sambo w Polsce, gdzie będzie odpowiadał za sambo combat.

„Sambo „wymyślili“ Rosjanie, którzy w latach 20 - tych XX w. szukali odpowiedniej sztuki samoobrony. „Pozbierali“ najbardziej skuteczne techniki z różnych sztuk walki, dodali coś od siebie i w ten sposób powstało sambo bojowe. Stopniowo wyodrębniła się sportowa „gałąź“ tej sztuki walki. W tym przypadku cechą charakterystyczną jest duża ilość rzutów. Dziś sambo dzieli się na sportowe, bojowe i militarne. Sama dyscyplina jest dość podobna do MMA, tylko... bardziej dynamiczna. Zawodnicy walczą na macie jedną pięciominutową rundę.

Sambo najpierw zainteresowało... elbląskich policjantów. - Poznałem Mariusza Krawczyka z elbląskiej policji i niejako za jego pośrednictwem zostałem instruktorem sztuk walki w elbląskiej policji. Potem szkoliłem policjantów w całym województwie elbląskim - wspomina Vladimir Pashits. Nowa sztuka walki zaczęła zdobywać popularność, Rosjanin zaczął prowadzić zajęcia przy Agencji Ochrony Dogmat. - Pamiętam pierwsze zaproszenie na zawody do Kaliningradu. Byliśmy wtedy młodym klubem i zaprezentowaliśmy się bardzo dobrze. Potem zaczęliśmy jeździć na zawody do Niemiec, Czech... - mówi trener.” - pisaliśmy w lutym 2022 r., kiedy odwiedziliśmy elbląskich sambistów na treningu.

Przez długie lata Vladimir Pashits był „twarzą” elbląskiego sambo, w klubie zajmował się wszystkim: był trenerem, prezesem, kierownikiem drużyny. W styczniu 2024 r. w Fighter Sambo Elbląg doszło do zmiany. Nowym prezesem został wychowanek trenera, pięciokrotny mistrz Polski Witold Rogoz.

- To dla mnie zaszczyt, że trener zdecydował się mi powierzyć prowadzenie klubu. Porozmawialiśmy, przedstawiłem swoją wizję klubu, potem członkowie klubu wybrali mnie na prezesa – mówi Witold Rogoz, nowy prezes Fightera – Od razu uspokajam, trener Pashits nigdzie się nie wybiera, zostaje w klubie. Będzie prowadził treningi dla dorosłych sambo combat.

Witold Rogoz w ostatnim czasie skupił się na prowadzeniu treningów sambo sportowego dla dzieci i młodzieży. I na tę odmianę sportu chce położyć nacisk. - Chcemy zainteresować dzieci sambo od najmłodszych lat. Oprócz sambo sportowego chcemy przeprowadzać też treningi innych sztuk walki m.in. grappingu. Marzą mi się treningi zapasów, które są doskonałym sportem ogólnorozwojowym i uzupełnieniem sambo. W krajach, gdzie sambo jest bardziej popularne, zapaśnicy są w czołówce sambistów – mówił Witold Rogoz.

Pewną ciekawostka jest fakt, że w elbląskim klubie trenuje medaliści Mistrzostw Europy w Hand to Hand (walka na krótkim dystansie dwóch nieuzbrojonych przeciwników za pomocą chwytów oraz uderzeń). W marcu 2023 r. w Mediolanie Łukasz Cieśla wywalczył złoty medal, Dawid Kamiński i Szymon Laskowski zdobyli brązowe krążki. Kilka miesięcy później Łukasz Cieśla i Szymon Laskowski walczyli na mistrzostwach świata w Kazachstanie. Skończyło się na 5. miejscu Szymona Laskowskiego. - Chcemy iść za ciosem i wprowadzić też treningi Hand to Hand – deklaruje nowy prezes.

W styczniu odbyły się też wybór do zarządu Związku Sambo w Polsce. Witold Rogoz został wybrany wiceprezesem, będzie odpowiadał za sambo combat. - Chcemy bardziej spopularyzować tę dyscyplinę w Polsce. Będę chciał zorganizować w Elblągu duże zawody rangi mistrzostw Polski lub Pucharu Polski. Może jakieś duże zawody międzynarodowe, jakaś gala... Na razie jesteśmy na etapie układania kalendarza – zdradza Witold Rogoz.

SM

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama