UWAGA!

Czy warto inwestować w nieruchomości?

 Czy warto inwestować w nieruchomości?

Ludzie od zawsze poszukiwali sposobu na bezpieczne i zyskowne ulokowanie swojego kapitału. Środki finansowe, wartościowe kruszce, rodzinne pamiątki czy wreszcie nieruchomości to przykłady dóbr, które najczęściej są brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o sposobie alokacji majątku. Przez wiele lat, najlepszym środkiem inwestycyjnym dającym relatywnie duże wzrosty wartości w czasie przy zachowaniu akceptowalnego poziomu bezpieczeństwa pozostawało złoto. Wraz z rozwojem technologii i poprawie jakości życia społecznego, co raz częściej jednak ludzie decydują się na inwestycję w różnego rodzaju nieruchomości. Czy to dobra decyzja?

 

Nieruchomości gwarantem bezpieczeństwa inwestycyjnego

 

Jeśli udamy się do banku z wnioskiem o przyznanie dużego kredytu, istnieje spora szansa, że kredytodawca będzie oczekiwał od nas przedstawienia zabezpieczenia, które uchroni interesy banku w przypadku braku spłaty zaciągniętego kredytu. O ile w przeszłości jako zabezpieczenie wierzytelności często stosowano kruszce i wartościową biżuterię, dziś jest to coraz rzadziej stosowana praktyka, wypierana przez zabezpieczenie poprzez ustanowienie hipoteki na nieruchomości. Należy przy tym zaznaczyć, że wartość rynkowa nieruchomości nie musi w całości pokrywać wysokości kredytu czy pożyczki, ale zwykle musi stanowić przynajmniej 60% wartości pożyczki. Z uwagi na fakt, że banki bardzo skrupulatnie analizują zdolność finansową swoich klientów, ustanowienie zabezpieczenia kredytu na dowolnej nieruchomości, jednoznacznie wskazuje na fakt, że mieszkania, domy, działki i inne obiekty stanowią silne zabezpieczenie inwestycyjne. Tym bardziej, że kredyty hipoteczne przyznawane są na długie lata, w czasie których rynek ulega nieustannym zmianom i naciskom.

 

W jakie nieruchomości najlepiej inwestować?

Skoro już wiemy, że nieruchomości stanowią solidne zabezpieczenie inwestycyjne, warto zadać sobie pytanie na których z nich zarobimy najwięcej. O ile trudno, jest jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie, o tyle możemy posiłkować się opinią wspomnianych wcześniej banków. Podstawą większości kredytów hipotecznych, jest zabezpieczenie na wierzytelności na mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Są to obiekty bardzo pożądane na rynku, które stosunkowo łatwo i szybko można sprzedać, upłynniając zainwestowane wcześniej pieniądze. Z tego powodu banki bardzo chętnie udzielają kredytów pod zastaw tego typu nieruchomości.
       Dobrą inwestycją jest również zakup działki rolnej i przekształcenie jej na działkę budowlaną lub inwestycyjną. Po takim zabiegu zwanym "odrolnieniem" wartość nieruchomości wzrasta nawet kilkukrotnie. Jest przy tym jednak pewien haczyk - nie wszystkie działki można przekształcić, gdyż taka zmiana musi być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Ponadto trzeba mieć też na uwadze, że proces ten jest dość czasochłonny i może potrwać od kilku tygodni do nawet kilku lat. Wszystko zależy od lokalizacji i sytuacji prawnej konkretnej działki.


       Jeśli nie chcesz tracić czasu na przekształcanie działki, a chciałbyś szybko powiększyć wartość majątku, warto rozejrzeć się za działką w pobliżu której planowana jest budowa drogi ekspresowej lub autostrady. Taka informacja potwierdzona przez urząd miasta lub gminy, momentalnie zwiększa wartość działki nawet 10-krotnie. Nie trzeba nawet czekać aż taka droga faktycznie powstanie - urzędowe potwierdzenie realizacji takiej inwestycji, z reguły wystarcza by znalazło się sporo chętnych do ulokowania kapitału w taki obiekt.

 

Inwestycje alternatywne

Poza mieszkaniami, domami i działkami, warto rozejrzeć się też za nieruchomościami komercyjnymi, takimi jak lokale użytkowe, fabryki i zakłady produkcyjne czy obiekty historyczne takie jak średniowieczne zamki czy renesansowe dworki i pałace. Każdy z tych obiektów może okazać się zyskowną inwestycją nie tylko w przypadku ich wynajmu, ale również jako długoterminowa lokata kapitału, która po kilku lub kilkunastu latach od nabycia może być warta znacznie więcej niż dziś. Źródłem ciekawych ofert inwestycyjnych jest portal houser.pl, gdzie ludzie dodają darmowe ogłoszenia nieruchomości w aż 9 różnych kategoriach. Znaleźć tam można nie tylko mieszkania, domy czy działki, ale również wspomniane wcześniej obiekty zabytkowe i historyczne, które po przeprowadzeniu niedużych remontów, mogą w znacznym sposób zyskać na wartości i odzyskać dawną świetność.

 

--- artykuł sponsorowany ---

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Strefa biznesu

Artykuły powiązane tematycznie