UWAGA!

Jak działa e-recepta?

 Jak działa e-recepta?

E-recepta to cyfrowa wersja tradycyjnej papierowej dokumentacji, którą można wystawić bezpośrednio w systemie elektronicznym. Stanowi ogromne ułatwienie dla pacjentów, lekarzy oraz farmaceutów, zmniejszając ryzyko pomyłek i nieporozumień. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak uzyskać e-receptę bez wychodzenia z domu.

Recepty elektroniczne wystawiane są zarówno w czasie standardowych wizyt lekarskich w placówkach medycznych, jak i w ramach konsultacji zdalnych. Doskonałą alternatywą może okazać się także e-recepta w Halomed, którą otrzymasz po umówieniu teleporady lub po wypełnieniu odpowiedniego kwestionariusza. Już dziś dowiedz się, dlaczego warto skorzystać z e-recepty!

 

Jak działa e-recepta?

W 2020 roku na lekarzy został nałożony obowiązek wystawiania recept w formie cyfrowej. E-recepty zapewniają wysoką jakość usług medycznych. Wśród największych zalet tego rozwiązania można wymienić czytelność. Pacjenci i farmaceuci zyskują pewność, że poprawnie odczytają sposób przyjmowania lekarstw oraz ich dawkowanie. Recepty elektroniczne zmniejszają przy tym ryzyko popełnienia błędu przez lekarza, które w przeszłości skutkowały koniecznością ponownej wizyty w przychodni.

 

E-recepta ma formę 4-cyfrowego kodu, który dostaniesz w formie wydruku w czasie konsultacji lekarskiej. Jeśli zdecydowałeś się na teleporadę, medyk poda Ci kod podczas rozmowy. Jego potwierdzenie otrzymasz również w wiadomości SMS-owej lub mailowej. Czy zgubiony kod do e-recepty można odzyskać? Warto pamiętać o tym, że receptę możemy sprawdzić w każdej chwili w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).

 

Jak uzyskać e-receptę bez wychodzenia z domu?

E-recepta wystawiana jest podczas konsultacji medycznej, którą możesz odbyć zarówno w formie stacjonarnej, jak i zdalnej. Teleporady to świetna alternatywa dla osób o ograniczonych możliwościach ruchowych oraz seniorów. Rozwiązanie to spisze się jednocześnie w przypadku osób aktywnych zawodowo oraz mieszkańców mniejszych miejscowości. W czasie e-wizyty przedstawisz niepokojące Cię objawy oraz wyniki badań. Wywiad pozwoli na natychmiastowe rozpoczęcie leczenia.

 

E-receptę możesz uzyskać również w sposób elektroniczny. W tym celu konieczne będzie wypełnienie formularza na stronie, w którym podasz nazwę potrzebnego leku, dawkę oraz ilość tabletek. Pamiętaj przy tym o dołączeniu dokumentacji medycznej. Jest to najlepszy wybór dla osób przewlekle chorych, które wymagają kontynuacji leczenia. Samo wystawienie recepty zajmie jedynie kilka minut.

 

Jak zrealizować e-receptę?

E-recepty bez problemu zrealizujesz w każdej aptece na terenie kraju. W czasie rozmowy z farmaceutą należy podać 4-cyfrowy kod oraz numer PESEL. Możesz przedstawić także wydrukowaną wersję recepty, na które znajduje się kod QR do zeskanowania.

 

Pamiętaj jednocześnie o tym, że jeśli na recepcie masz przepisanych kilka opakowań jednego leku, to wszystkie opakowania musisz wykupić w jednej placówce. Różne leki możesz natomiast kupić w różnych punktach, w zależności od preferencji i dostępność środków farmakologicznych.

 

---artykuł sponsorowany---


Najnowsze artykuły w dziale Strefa biznesu

Artykuły powiązane tematycznie