UWAGA!

Jak uszyć maseczkę ochronną

 Jak uszyć maseczkę ochronną

Maseczki ochronne w dobie pandemii są jednym z niezbędnych środków ochrony osobistej, których używanie ogranicza przenoszenie się koronawirusa drogą kropelkową. Zarówno podczas rozmowy, kaszlu czy kichania, jak i dotykania twarzy wirus ten może rozprzestrzeniać się z łatwością – zadaniem maseczki jest stworzenie bariery ochronnej i wyhamowanie przekazywania patogenu innym osobom w otoczeniu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów maseczek – zarówno jednorazowych, jak i wielokrotnego użytku. Wiele osób decyduje się jednak na własnoręczne uszycie maski, co jest bardzo prostym zadaniem, pozwalającym spersonalizować taki produkt i dodatkowo zaoszczędzić pieniądze. Pozostaje jedynie pytanie, jak uszyć maseczkę?

Jak sprawnie i szybko uszyć maseczkę?

 

Osoby, które miały już w swoim życiu styczność z maszyną do szycia i wiedzą, na czym szycie polega, bez problemu poradzą sobie z tym prostym zadaniem. Najpierw należy się jednak zastanowić, z czego uszyć maseczkę – powinien być to materiał naturalny i dobrze przepuszczający powietrze. Najlepszą opcją jest bawełna, którą można zakupić w każdym sklepie z tkaninami bądź wykorzystać stare, nieużywane już pościele lub ubrania, które zalegają gdzieś w szafach. Potrzebne będą też bawełniane tasiemki szerokości ok. 1 cm i długości 4 × 30 cm. Następnym krokiem jest odpowiednie wykrojenie potrzebnego kawałka materiału – o wymiarach 20 × 40 cm. Teraz najważniejsza kwestia – jak uszyć maseczkę bawełnianą? Zaczynamy od wykończenia krótszego boku tkaniny przez utworzenie malutkiej zakładki (ok. 5 mm) i złożenie jej raz jeszcze, dzięki czemu materiał nie będzie się strzępił. Przeszywamy go prostym ściegiem. Tę samą czynność powtarzamy z każdej strony prostokąta. Następnie kładziemy go na płaskiej powierzchni ładniejszą stroną do dołu i zaginamy – od góry ok. 3 cm, a od dołu ok. 15 cm, tak aby krótsze boki materiału spotkały się ze sobą. W każdy róg wsuwamy bawełniany troczek i przeszywamy krótsze brzegi złożonej maseczki. Ostatnią czynnością jest zrobienie trzech zakładek po bokach maski, każdej ok. 2 cm szerokości, i jeszcze raz prostym ściegiem zszycie brzegów. Maseczka gotowa!

 

Codzienne użytkowanie maseczki

 

Skoro wiemy już, jak uszyć maseczkę z kieszonką na filtr, pozostaje tylko taki filtr w niej umieścić – może być to np. odpowiednio złożona chusteczka higieniczna – i używać jej zgodnie z przeznaczeniem. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich zasad higieny. Należy prać maseczkę w minimum 60 stopniach Celsjusza, a po wyschnięciu prasować żelazkiem nastawionym na maksymalną temperaturę. Podczas noszenia maseczki trzeba zmieniać ją w momencie, gdy robi się wilgotna od wydychanego przez nas powietrza, czyli po ok. 20-30 minutach. Zdejmujemy ją, dotykając jedynie troczków, i od razu wkładamy do szczelnie zamkniętego woreczka foliowego – powinna być w nim przechowywana do momentu prania. Dopiero wtedy wyrzucamy filtr ze środka, a maskę pierzemy. Jeżeli brak Ci zdolności manualnych, lub potrzebnego do tej pracy sprzętu - odwiedź Ceneo, gdzie w szybki, a przede wszystkim bezpieczny sposób zamówisz maseczki z filtrem.

 

Zakup maseczki online

 

Choć uszycie maseczki ochronnej jest dość prostym zadaniem, to jednak nie każdy posiada maszynę do szycia i zdolności manualne, które pozwolą na wykonanie maseczki. Jeśli nadal maseczki bawełniane to za skomplikowana do własnoręcznego wykonania, to warto pomyśleć o zakupie gotowego produktu. Najbezpieczniejszym wariantem w obecnym czasie są zakupy online. Na stronach wielu sklepów internetowych można znaleźć rozmaite modele maseczek wielorazowych, zróżnicowane pod względem kolorystyki, wytrzymałości, jakości wykonania czy ceny. Wszystkie te oferty znajdziecie na porównywarce Ceneo.pl, na której można łatwo i szybko dokonać zakupu bez opuszczania domu. Zapoznanie się z zaufanymi opiniami o sklepie i produkcie ułatwi dokonanie właściwego wyboru, a porównywarka ofert wskaże najtańsze, najpopularniejsze lub najbardziej rekomendowane produkty w kilka sekund. Następnie wystarczy wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję, i przejść do sklepu – bądź szybko dokonać zakupu za pośrednictwem opcji Kup teraz.

 

--- materiał promocyjny ---

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Strefa biznesu

Artykuły powiązane tematycznie