UWAGA!

Literatura popularnonaukowa: 7 książek, które warto przeczytać

 Literatura popularnonaukowa: 7 książek, które warto przeczytać

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś nauczyć się czegoś nowego, poczytać o ciekawym dla ciebie zjawisku lub zwyczajnie poszerzyć swoją wiedzę, ale natknąłeś się na napisane w nieprzystępnym dla ciebie, lakonicznym, języku książki, literatura popularnonaukowa może być dla ciebie strzałem w dziesiątkę.  Jej zadaniem jest bowiem przedstawianie różnorodnych zagadnień naukowych, z szerokiego obszaru badawczego w taki sposób, aby zrozumiał je każdy czytelnik.  Zajrzyj na tę stronę, aby pobrać książki, o których mowa poniżej.

1. “Dlaczego śpimy” Jacek Konieczny, Matthew Walker

Wiele słyszymy dziś o znaczącej roli snu w naszym życiu. To często bagatelizowane przez nas zjawisko nadal stanowi szereg niewiadomych i domysłów dla naukowców. Jednakże zbiór dotychczasowych badań na temat snu oraz jego roli dla ludzi znajdziecie w książce dr Walkera “Dlaczego śpimy”.

 

Wykorzystując swoją wieloletnią działalność w tym obszarze, badacz przybliży wam jak ciekawym zjawiskiem jest sen i jak wielowymiarowo wpływa na człowieka.

 

2. “Krótka historia czasu” Stephen Hawking

Zdaniem czytelników “Krótka historia czasu” to prawdziwa klasyka gatunku. Autor prezentuje najnowsze badania na temat powstania wszechświata oraz naszej obecnej sytuacji w przestrzeni kosmicznej. Po tej lekturze teoria względności już nie będzie dla was niewiadomą.

 

Fascynująca wyprawa do świata materii i antymaterii w przekładzie Piotra Amsterdamskiego.

 

3. “Mózg rządzi” Kaja Nordengen

Twój najlepszy przyjaciel i odwieczny wróg w jednym? Mowa oczywiście o naszym mózgu.

 

Dr Kaja Nordengen, z Uniwersytetu w Oslo, od wielu lat prowadzi badania nad ludzkim mózgiem. W jej książce możecie przyjrzeć się z bliska temu, jak nasz najbardziej skomplikowany narząd nadaje nam osobowość, wpędza w uzależnienia, dodaje pewności siebie lub bezpodstawnie karci.

 

Badaczka w humorystyczny sposób przedstawia odkryte przez nią w setkach badaniach tajemnice mózgu.

 

4. ”Sekrety Biblii - Historyczna wiarygodność Starego Testamentu” Alfred J. Palla

 

Dzięki obszernej znajomości historii, archeologii oraz solidnemu przygotowaniu pod względem wiedzy biblijnej, autor zaprezentował szereg zdumiewających odkryć i badań potwierdzających autentyczność Biblii.

 

Książka Alfreda J. Palla zawiera również popularne zarzuty sceptyków, podważających wiarygodność Starego Testamentu oraz stosowne komentarze i badania tłumaczące ich omylność.

 

5. “Siła podświadomości” Adam Alter

Decyzje podejmowane przez naszą podświadomość wydają się być niezauważalne w codziennym życiu. Nie zdajemy sobie jednak sprawy jak bardzo znaczącą rolę ma ona w naszych działaniach i zachowaniu.

 

Odkrywcze spostrzeżenia autora i najnowsze eksperymenty dotyczące środowiska człowieka tworzą niezwykle ciekawy zbiór dowodów na to, że należycie wykorzystana podświadomość może być kluczem do nowych doznań i sukcesów.

 

6. “Operacja Eagle - Niemcy 1945. Polscy spadochroniarze w służbie amerykańskiego wywiadu” Jakub Tyszkiewicz, Agata Tyszkiewicz

Ciekawie sfabularyzowana i opowiedziana historia polskich spadochroniarzy zrzuconych w ‘45 roku nad III Rzeszą. Agenci mieli za zadanie dostarczać istotne informacje dla amerykańskiego wywiadu. Ich odwaga i poświęcenie zostały przedstawione w szerszym kontekście polityki działań wojennych owego czasu.

 

Całość opowiedziana niemal jak książka przygodowa o fabule osadzonej w czasach wojny.

 

7. “Skąd przyszedł pies?” Dorota Sumińska

Książka przedstawia drogę, jaką przeszedł dzisiejszy najlepszy przyjaciel człowieka przez wieki i pokolenia. Wyprawa wilka do momentu, kiedy w asyście człowieka stał się psem.

 

Pasjonująca opowieść oparta na prawdziwych wydarzeniach, przedstawiona w postaci historii, która przypadnie do gustu także najmłodszym czytelnikom.  

 

 

--- materiał partnera ---

 

 

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Strefa biznesu

Artykuły powiązane tematycznie