
Uczucie suchości, swędzenie, pieczenie, nadmierne łzawienie – to jedne z najczęstszych objawów zespołu suchego oka. Choroba ta dotyka miliony ludzi na całym świecie, a ze względu na intensywne korzystanie z ekranów komputerów i smartfonów, problem ten narasta. Sprawdź, czy można zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka!
Czym jest zespół suchego oka?
Zespół suchego oka jest chorobą okulistyczną, spowodowaną nieprawidłowym nawilżeniem powierzchni oka. Dolegliwości związane z tym schorzeniem obejmują m.in.:
- podrażnienie,
- zaczerwienienie oczu,
- swędzenie,
- uczucie ciała obcego w oku,
- nadmierne łzawienie,
- nadwrażliwość na światło.
Osoby chore często zgłaszają, że objawy nasilają się bezpośrednio po przebudzeniu i na koniec dnia. W niektórych przypadkach zespół suchego oka może również pogarszać widzenie i tym samym znacząco wpływać na komfort życia.
Zdarza się jednak i tak, że zespół suchego oka nie daje żadnych wyraźnych objawów, poza np. swędzeniem, które często jest kojarzone z tymczasowym podrażnieniem.
Najczęstsze przyczyny choroby
Jedną z najczęstszych przyczyn zespołu suchego oka jest dysfunkcja gruczołów Meiboma. Są to gruczoły łojowe obecne na tarczach powiek oczu. Ich dysfunkcja to stan, w którym film łzowy nadmiernie paruje, a warstwa lipidowa filmu jest zbyt cienka lub osłabiona. Gruczoły Meiboma mogą twardnieć, zatykać się, a nawet i zanikać.
Zespół suchego oka może być również spowodowany niedoborem filmu łzowego, jednak jest to zdecydowanie rzadszy scenariusz.
Dodatkowo istnieją czynniki, które mogą przyczyniać się do rozwoju zespołu suchego oka. Mowa tu m.in. o:
- chorobach tarczycy,
- alergiach,
- cukrzycy,
- niedoborze androgenów,
- zakażeniu wirusowym,
- niedoborze kwasów tłuszczowych,
- stosowaniu niektórych leków, w tym m.in. leków przeciwdepresyjnych, moczopędnych czy przeciwhistaminowych,
- terapii substytucyjnej estrogenami,
- długotrwałym stosowaniu soczewek kontaktowych,
- długotrwałym narażeniu na dym, zanieczyszczenia czy przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych.
Zespół suchego oka – czy można mu zapobiegać?
Na pojawienie się zespołu suchego oka wpływa wiele czynników. Trudno jest więc zapobiec tej chorobie, jednak możesz zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia, odpowiednio dbając o swój wzrok. Powinieneś unikać:
- spędzania dużej ilości czasu przed komputerem i telewizorem, w klimatyzowanym pomieszczeniu, a także nadmiernej ekspozycji na silne słońce, wiatr, zanieczyszczenia powietrza, pył i chłód,\
- pocierania oczu, częstego noszenia mocnego makijażu oczu, długotrwałego noszenia soczewek i okularów o niewłaściwych wartościach korekcji.
Twoje codzienne nawyki także będą miały wpływ na zdrowie Twoich oczu. Dlatego, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka, powinieneś:
- regularnie badać swój wzrok,
- przestrzegać zaleceń producenta i okulisty odnośnie noszenia soczewek i okularów korekcyjnych,
- pić odpowiednią ilość wody każdego dnia,
- dbać o swoją codzienną dietę, a w szczególności dostarczać odpowiednie dawki witamin C, E, A oraz kwasów Omega-3.
Zauważasz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy związane ze wzrokiem? Nie zwlekaj, skontaktuj się ze specjalistą.
Jak przynieść ulgę oczom, chorując na zespół suchego oka?
Podstawą leczenia zespołu suchego oka jest stała opieka lekarza okulisty. Po wykonaniu odpowiednich badań specjalista dobierze najlepszą metodę leczenia. W dużej mierze opiera się ono na łagodzeniu objawów. Jednym z najczęstszych sposobów na przyniesienie oczom ulgi, jest stosowanie nawilżających kropli do oczu. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, jednak kluczowe jest dopasowanie produktu do indywidualnej sytuacji i potrzeb pacjenta.
Przykładowym produktem są np. Thealoz Duo krople. Zawierają one m.in. takie składniki, jak trehaloza i hialuronian sodu. Trehaloza wykazuje właściwości ochronne wobec komórek nabłonka rogówki oraz wspomaga stabilizację filmu łzowego. Hialuronian sodu działa nawilżająco, zwiększając retencję wody na powierzchni oka. Krople te są stosowane w leczeniu objawów zespołu suchego oka o różnym nasileniu.
THEALOZ® DUO, wyrób medyczny, krople do ochrony, regulacji stopnia uwodnienia i nawilżenia oczu w terapii zespołu suchego oka o przebiegu umiarkowanym do ciężkiego; rzadko możliwe łagodne podrażnienia i zaczerwienienie oczu, mogą wystąpić niepokojące objawy, takie jak pieczenie, kłucie, uczucie obcego ciała w oku i niewyraźne widzenie przez krótki czas; podmiot prowadzący reklamę: Théa Polska Sp. z o.o., ul. Cicha 7, 00-353 Warszawa; producent: Laboratoires Théa
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Źródła:
https://journals.viamedica.pl/journal_of_transfusion_medicine_and_hemostasis/article/view/35061
https://podyplomie.pl/okulistyka/29688,zespol-suchego-oka
https://zespolsuchegooka.pl/zespol-suchego-oka-i-profilaktyka-zdrowotna/