UWAGA!

Pożyczki na raty – pozyskaj środki i spłać je ratalnie

 Pożyczki na raty - pozyskaj środki i spłać je ratalnie

Instytucje oferujące zaciąganie zobowiązań finansowych bez udziału tradycyjnego banku cieszą się dużą popularnością wśród pożyczkobiorców. Głównym powodem wciąż rosnącego poszanowania jest możliwość uzyskania pożyczki na raty przez praktycznie każdego człowieka. Instytucje te udzielają pożyczek także osobom bezrobotnym, zadłużonym czy widniejącym w wykazie KRD, BIG oraz BIK. Jak pozyskać środki z takiego rodzaju finansowania?

Jak ubiegać się o pożyczkę na raty?

Aby móc starać się o udzielenie pożyczki, musimy spełnić trzy warunki: mieć ukończone 18 lat, być obywatelem Polski oraz posiadać ważny dowód osobisty. Dodatkową zaletą jest fakt, że pożyczkę możemy otrzymać bez wychodzenia z domu. Wystarczy zalogować się na odpowiednią stronę pożyczkodawcy i złożyć wniosek przez internet. Pożyczki na raty są najczęściej wybieranym rozwiązaniem w sytuacji, gdy potrzebujemy dużej sumy pieniędzy od ręki i której nie będziemy w stanie spłacić w krótkim terminie lub w jednej racie. Niektóre instytucje pozabankowe udzielają pożyczek nawet do 150 tysięcy złotych. Maksymalny czas spłaty wynosi najczęściej nie więcej niż 5 lat. Raty pożyczki mogą być ustalane miesięcznie lub nawet tygodniowo. Jest to zależne od polityki danej instytucji oraz kwoty pożyczki.

 

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze pożyczki na raty?

Pożyczkodawcy oferują wiele możliwości spłaty pożyczki. Często na stronach internetowych poszczególnych firm znajdują się odpowiednie rubryki do wpisania kwoty, którą chcemy pożyczyć, ilości preferowanych rat czy ich wysokości. Na tej podstawie wyliczane jest RRSO pożyczki oraz wszystkie opłaty okołopożyczkowe. Pozwala nam to natychmiast otrzymać niezbędne dla nas informacje, które umożliwią nam podjęcie decyzji o skorzystaniu bądź nie z usług danego pożyczkodawcy, a także ocenić który wariant pożyczkowy jest dla nas najbardziej opłacalny.

 

Jak dobrze wybrać pożyczkę na raty?

Najważniejszym krokiem w podejmowaniu decyzji o zaciągnięciu pożyczki na raty jest prawidłowa ocena naszych zdolności finansowych. Instytucje pozabankowe oferują wiele możliwości spłaty, różne wysokości rat oraz ich częstotliwość. Dlatego też na początku sami powinniśmy ocenić na jakie raty i w jakiej kwocie będzie nas stać, aby rzetelnie wywiązać się z warunków podpisanej umowy. Błędna ocena naszych możliwości może skończyć się wysokimi opłatami dodatkowymi tj. wysokimi odsetkami czy należnościami za ponaglenia, co łatwo może doprowadzić do znacznego wzrostu kosztów naszej pożyczki. Należy pamiętać, że do pożyczonej kwoty środków doliczane są także inne opłaty: wskaźnik RRSO, oprocentowanie, koszty prowizji, a także wspomniane wcześniej opłaty za wydłużenie wyznaczonego czasu spłaty czy dodatkowe koszty za brak terminowości. Aby skutecznie porównać oferty instytucji pozabankowych, zaleca się korzystanie z porównywarek internetowych, które w dokładny sposób wyliczą nam wszystkie dodatkowe koszty pożyczki ze względu na wyznaczone przez nas wymagania. Warto także sprawdzić, czy dany pożyczkodawca znajduje się na liście Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych. Dzięki temu upewnimy się, że nikt nie próbuje nas oszukać, a instytucja funkcjonuje legalnie.

 

Kiedy skorzystać z pożyczki na raty?

W wielu sytuacjach życiowych decyzja o skorzystaniu z pożyczki na raty jest nieunikniona. Należy jednak skalkulować jaka kwota będzie nam niezbędna. Pożyczanie „na zapas” nie jest dobrym rozwiązaniem, bowiem zwiększa ryzyko niewywiązania się z warunków umowy. Dlatego warto dokładnie przemyśleć jakiej kwoty potrzebujemy. Przecież większa pożyczka to większa rata lub dłuższy czas spłaty oraz wyższe koszty okołopożyczkowe.

 

Bezpieczeństwo pożyczek na raty

Aby uniknąć dodatkowych, jeszcze większych kłopotów finansowych, sami powinniśmy kierować się pewnymi zasadami. Należą do nich przede wszystkim odpowiedzialność i racjonalizm. Na pożyczkę powinniśmy decydować się w uzasadnionych sytuacjach np. zepsuty samochód czy konieczny, nieplanowany remont. Dodatkowo powinniśmy skrupulatnie zapoznać się z zapisami i warunkami umowy. Jeżeli coś nie jest do końca zrozumiałe powinniśmy dopytać o to pożyczkodawcę poprzez konsultację z przedstawicielem instytucji. Odradza się podpisywania umowy jeżeli nie mamy całkowitej pewności co do zapisów w niej zawartych. Ustalając terminy spłat poszczególnych rat, należy skalkulować, czy w danym dniu będzie nas stać na uregulowanie zaległości. Pożyczki na raty charakteryzują się dużymi kosztami dodatkowymi za brak terminowości spłaty. Tak więc nie tylko wybór pożyczkodawcy ale również nasze nastawienie wpływa na bezpieczeństwo pożyczki.

-- artykuł sponsorowany --


Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Strefa biznesu

Artykuły powiązane tematycznie