UWAGA!

Przyszłość kryptowalut w branży gier online

 (pixabay.com)
(pixabay.com)

Popularność kryptowalut rośnie z każdym dniem. Coraz więcej kasyn online decyduje się na włączanie ich jako jednej z metod płatności. Kryptowaluta ma ogromny potencjał, ale niesie ze sobą też niemałe pułapki. W poniższym artykule omówimy, jak wygląda sytuacja kryptowalut w branży hazardowej, jakie są ich zalety i wady oraz jak wpływają na nie regulacje rynku hazardowego.

 

Główny problem korzystania z kryptowalut

Szybki wzrost popularności kryptowalut w kasynach online blokuje liczne starania agencji rządowych zmierzające do uregulowania działalności hazardowych. Innymi słowy, pojawienie się kasyn online, w których używane są wyłącznie kryptowaluty, od kilkunastu lat stale uniemożliwia agencjom rządowym regulację działalności hazardowych online.

Kwestia regulacji działalności hazardowej od zawsze była niezwykle kompleksowa. Jeszcze przed erą internetu kasyna borykały się z podobnym problemem: trudno było im kontrolować, ile pieniędzy faktycznie wygrano, a ile wydano. W wielu krajach problem ten został rozwiązany poprzez wprowadzenie drogiej licencji hazardowej, która obejmowała także koszt każdego stołu do gry i automatu.

Wraz z nadejściem ery internetu problem ten znacznie się pogłębił. Nowe podmioty działające w internecie nie muszą zdobywać drogiej licencji hazardowej ani kupować/wynajmować lokali i sprzętu hazardowego. Ponadto, takie osoby nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za swoje działania, więc mogą pracować tak, jak chcą. Aktualnie nie istnieją przepisy regulujące działalności hazardowe w internecie.

Jednak w miarę rozwoju branży hazardu internetowego wiele krajów podjęło działania w celu uregulowania tego obszaru działalności.

 

Oto główne cele regulacji branży hazardowej:

- Osiągnięcie przejrzystości działań operatorów,

- Możliwość wglądu do funduszy graczy,

- Ograniczenie strat na rzecz operatorów zagranicznych,

- Stworzenie koncepcji odpowiedzialnej gry zarówno dla operatorów jak i graczy,

Proces wprowadzenia zmian zajął sporo czasu, ale w ciągu ostatnich dwóch lat odnotowano znaczące osiągnięcia w tej dziedzinie prawnej. Niemniej jednak stosowanie kryptowalut w kasynach internetowych spowodowało szereg nowych komplikacji związanych z kwestiami regulacyjnymi.

 

Wymagania dla operatorów

Dobrze regulowana działalność hazardowa nie może sobie pozwolić na utratę okazji do zarobienia dodatkowych środków, dlatego przyjmowanie depozytów w kryptowalutach jest normą. W związku z tym wdrażane są pewne środki mające na celu, aby stosowanie kryptowalut w branży hazardowej było akceptowalne dla organów regulacyjnych.

Aktualne podstawowe wymagania dla operatorów:

- Operatorzy muszą spełnić wymagania trzeciej dyrektywy Unii Europejskiej w kwestii przeciwdziałania praniu pieniędzy, a także przestrzegać wszelkich innych przepisów prawnych, które zastąpią obecne przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy.

- Operatorzy muszą poprawnie wykonać procedurę KYC (Poznaj swojego klienta).

Korzystając z kryptowalut, operatorzy muszą przyjąć dodatkowe procedury i wymagania dotyczące dokumentacji AML, aby dokładnie określić pochodzenie funduszy graczy i poprawnie je zidentyfikować.

- Wpłaty od graczy korzystających z kryptowalut muszą być przetwarzane bezpośrednio przez operatorów lub firmy, które posiadają odpowiednią licencję finansową na danym terytorium.

 

Jakie są prognozy na przyszłość?

Po spełnieniu wyżej wymienionych wymagań takie zalety kryptowalut, jak anonimowość i niezależność, zostają całkowicie utracone. Dlatego też przyszłość kryptowalut w licencjonowanych kasynach można opisać następująco:

- Gracze, którzy są w stanie wykazać skąd pochodzą ich fundusze i określić ich tożsamość, będą mogli grać w kasynach regulowanych prawnie. Jednak odsetek takich graczy z pewnością nie będzie wysoki, ponieważ główne zalety dokonywania depozytów w kryptowalutach zostaną utracone. Kryptowaluty będą kolejnym dodatkowym narzędziem do uzupełniania kont w kasynach online.

- Pozostali gracze, którzy nie chcą ujawniać skąd pochodzą ich fundusze i określić ich tożsamości, mogą preferować grę na nieuregulowanych stronach internetowych w niestabilnych walutach. Takie rozwiązanie będzie możliwe tylko dopóki władze państwowe nie dostosują się do obecnej sytuacji na rynku pod względem wykorzystania kryptowalut.

- W ciągu dwóch, trzech lat regulacja kryptowalut może osiągnąć wystarczająco wysoki poziom, aby uczynić pracę nieuregulowanych operatorów niezwykle trudną. Finalnie dochód w kryptowalutach stanie się bardziej przejrzysty.

Reasumując, prognoza na najbliższe lata jest następująca: po krótkim restarcie, nieuregulowane kasyna online oparte na kryptowalutach albo stopniowo znikną, albo zostaną zalegalizowane. W rezultacie wszyscy gracze przejdą do popularnych regulowanych stron internetowych. Oczywiście w krajach, których gospodarki pozostają daleko w tyle za europejskimi, proces legalizacji potrwa znacznie dłużej. Im gorzej zintegrowane są procesy regulacji niektórych sfer gospodarki, tym słabsza jest gospodarka. W związku z tym anonimowość funduszy i tożsamości graczy na tych rynkach może trwać wiele lat, co pozwoli na dalsze szerokie wykorzystanie kryptowalut.

 

--- artykuł promocyjny ----


Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Strefa biznesu

Artykuły powiązane tematycznie