UWAGA!

Rafał Ryszczuk: Gmina Kisielice wiatrakami stoi

 Rafał Ryszczuk: Gmina Kisielice wiatrakami stoi

Gmina Kisielice w województwie warmińsko-mazurskim, położona 80 kilometrów na południe od Elbląga, jest prekursorem odnawialnych źródeł energii. Gdyby przepisy w kraju pozwalały na zużywanie produkowanej energii z wiatru na własne potrzeby, bylibyśmy całkowicie samowystarczalni energetycznie. Wiatraki generują aż 80 MW czystego prądu, co mogłoby zasilić w energię nawet kilka okolicznych gmin,

Pierwsze działania mające na celu wykorzystanie energii odnawialnej zostały zainicjowane przez władze Gminy już pod koniec lat 90. zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który dopuszczał lokalizacje dużych farm wiatrowych.

 

Budowę pierwszego etapu farmy wiatrowej w Kisielicach rozpoczęto w 2006, a instalację uruchomiono w 2007 roku. W ramach inwestycji wykonano też GPZ - główny punkt zasilania Kisielice 110/30 kV.

Konsekwentne i rozsądne inwestycje w energetykę odnawialną doceniła Komisja Europejska, która przyznała Gminie Kisielice nagrodę ManagEnergy 2014 za osiągnięcie niezależności energetycznej. Zyski z podatków od elektrowni wiatrowych zainwestowaliśmy w dalszy rozwój zielonej energetyki, co przełożyło się, m.in. na najniższe ceny za ciepło w Polsce. O tym jednak oraz innych dokonaniach gminy w dziedzinie odnawialnych źródeł energii opowiem Państwu w kolejnej odsłonie cyklu o zielonej i przyjaznej Gminie Kisielice.

Zapraszam do współpracy i wymiany doświadczeń.

Rafał Ryszczuk, burmistrz Kisielic

----- artykuł promocyjny ----


Najnowsze artykuły w dziale Strefa biznesu

Artykuły powiązane tematycznie