UWAGA!

Rejsy i czarter jachtów w Chorwacji z GlobeSailor

 Rejsy i czarter jachtów w Chorwacji z GlobeSailor

Rejsy po Morzu Adriatyckim i wynajem jachtu w Chorwacji? Tak, to jeden z lepszych pomysłów na urlop od kwietnia do października. Pogoda w tym regionie Europy jest bardzo łaskawa dla turystów, a sama Chorwacja ma bardzo dużo do zaoferowania.

Dlaczego Chorwacja?

To pytanie, na które trudno odpowiedzieć, bo… jest zbyt oczywiste! Każdy, kto był choć raz w Chorwacji, z pewnością odpowie, że chce tam wrócić. Trudno oprzeć się malowniczym krajobrazom, gościnnym tubylcom, atmosferze wiecznych wakacji, zabytkowej architekturze (także antycznej i średniowiecznej), a przede wszystkim samemu Morzu Adriatyckiemu i jego bardzo bogatej linii brzegowej. Zatoki, zatoczki, laguny, jaskinie – to wszystko woła wielkim głosem i zaprasza żeglarzy z całego świata.

 

A przy tym nie da się nie pamiętać, że to o Chorwacji mówi się, że pogoda w tym kraju jest gwarantowana. Innymi słowy – od wiosny do jesieni jest ciepło i słonecznie. Dokładnie tak, jak można to sobie wymarzyć, planując urlop.

 

Kiedy warto wyczarterować jach w Chorwacji?

Sezon na czarter jachtów w Chorwacji jest bardzo długi. Zaczyna się pod koniec kwietnia i trwa do końca października. Najbardziej oblegane są oczywiście miesiące wakacyjne, kiedy to w Chorwacji jest najwięcej turystów. Przekłada się to nie tylko na wyższe ceny, ale i tłok w najbardziej popularnych marinach.

 

Jeśli termin urlopu nie jest determinowany przez rytm roku szkolnego, warto rozważyć wyjazd na rejsy do Chorwacji w czerwcu lub we wrześniu. Warunki termiczne i pogodowe są bardzo dobre (na pewno jest cieplej niż w Polsce), a turystów jest znacznie mniej. Można zaplanować spokojne żeglowanie od mariny do mariny, zwiedzać przybrzeżne miasta i miejscowości, stołować się w nadmorskich tawernach i chłonąć Chorwację wszystkimi zmysłami.

 

Wynajem łodzi ze skiperem. Czy warto dopłacić?

Żeglowanie ma swój niezaprzeczalny urok tylko pod warunkiem, że naprawdę umiemy to robić i znamy (choćby tylko teoretycznie) wody, po których chcemy pływać. Jeśli komuś marzy się czarter jachtów w Chorwacji, ale wcześniej zwiedzał ją jedynie z poziomu lądu, a z samym żeglowaniem ma niewiele wspólnego, lepszym wyjściem będzie wynajem łodzi ze skiperem.

 

Skiper na łodzi jest jak szofer w limuzynie. Świetnie zna się na żeglowaniu, wie, którędy płynąć, żeby było bezpiecznie i malowniczo, rozwiązuje wszystkie bieżące problemy – jednym słowem jest przewodnikiem, opiekunem i dobrym duchem wyprawy. Wynajem łodzi ze skiperem w Chorwacji jest nieco droższy, ale nie ma zbyt wygórowanej ceny za naprawdę udane wakacje na łodzi.

 

Wynajem łodzi ze skiperem może w niektórych wypadkach okazać się koniecznością. Brak patentu sternika i chęć najmu łodzi dłuższej niż 9 metrów na pewno nie idą ze sobą w parze. W niektórych marinach może też paść pytanie o dokument potwierdzający umiejętność obsługi radia.

 

 

Jak dostać się do Chorwacji?

Są dwie drogi z Polski do Chorwacji: lądowa i lotnicza. Przy czym lądowa ma kilka wersji, można jechać samochodem przez Czechy, Austrię i Słowenię, przez Słowację i Węgry lub połączyć obie te trasy, skręcając z Austrii na Węgry i omijając Słowację.

 

Która wersja jest lepsza? Samolotem dotrzemy na miejsce szybciej, do auta możemy zabrać więcej bagażu. Każdy musi sam określić, na czym mu bardziej zależy.

Materiał 132946

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Strefa biznesu

Artykuły powiązane tematycznie