UWAGA!

Rezonans magnetyczny kolana - na czym polega?

 Zdjęcie: istockphoto.com
Zdjęcie: istockphoto.com

Rezonans magnetyczny to badanie obrazowe, które pozwala na dokładną ocenę stanu stawu kolanowego. Do tego celu wykorzystuje się fale radiowe i pole magnetyczne. Badanie jest w pełni bezpieczne, dlatego prywatnie można je wykonać bez skierowania.

 

Rezonans magnetyczny kolana – kiedy wykonać takie badanie

Urazy stawu kolanowego należą do jednych z częściej występujących. Dorównują mu tylko urazy stawu skokowego. Budowa stawu kolanowego jest dość skomplikowana, dlatego trudno jednoznacznie ustalić przyczynę urazu za pomocą badania RTG lub USG. Bardzo często rezonans magnetyczny (RM) jako jedyny jest w stanie pomóc postawić jednoznaczną diagnozę.

 

Wskazaniem do takiego badania są między innymi:

 

- przewlekłe bóle kolana o nieustalonym podłożu,

- podejrzenie choroby nowotworowej,

- możliwość, że pacjent ma uszkodzoną rzepkę, łękotkę,

- przewlekłe choroby zwyrodnieniowe,

- długotrwały i nawracający obrzęk kolana.

 

Lekarz może zalecić zrobienie rezonansu kolana także przed operacją chirurgiczną. Dzięki uzyskanemu obrazowi łatwiej jest zawęzić obszar objęty interwencją chirurgiczną, a sam zabieg może być skuteczniejszy.

 

Informacje na temat przygotowania do badania kolana rezonansem magnetycznym zawarte są w artykule: https://badania.znanylekarz.pl/blog/rezonans-magnetyczny-stawu-kolanowego-jak-przebiega-jak-sie-przygotowac/.

 

Jak przebiega rezonans magnetyczny kolana

Badanie kolana rezonansem magnetycznym wygląda podobnie jak każdy inny rezonans magnetyczny. Pacjent proszony jest o położenie się na wysuwanym stole, który następnie jest wsuwany do wnętrza urządzenia. W środku jest dość ciepło i raczej ciasno oraz głośno, bo w czasie całego badania emitowane są wysokie, wręcz piskliwe dźwięki. Wskazane jest zabranie ze sobą zatyczek do uszu i założenie lekkiego ubrania bez metalowych wykończeń – suwaków, zatrzasków, napów, nitów itp. W innym wypadku przed badaniem pacjent zostanie poproszony o zdjęcie ubrań z metalowymi elementami.

 

Badanie trwa od kwadransa do godziny. Przez cały czas pacjent nie może się poruszyć. Z lekarzem komunikuje się głosowo za pomocą interkomu.

 

Badanie jest bezbolesne.

 

W niektórych placówkach można zrobić tzw. rezonans otwarty, bardziej komfortowy dla pacjenta. Nie musi on leżeć w ciasnej tulei, nie słyszy piskliwych dźwięków. Jedynie kolano jest włożone w specjalnych uchwyt i dodatkowo unieruchomione.

 

RM kolana – przeciwwskazania

Rezonans magnetyczny jest bezpiecznym badaniem i właściwie można je przeprowadzić u każdego. Istnieje wąska grupa pacjentów, którym się takiego badania nie robi. To osoby, które mają w ciele metalowe elementy. Mogą to być pozostałości po wypadkach komunikacyjnych, implanty, protezy, ale też np. rozrusznik serca, neurostymulator, stały aparat ortodontyczny, u kobiet wkładka domaciczna. Także osoby, które mają tatuaże, powinny o tym poinformować lekarza. Istnieje ryzyko, że tatuaż został zrobiony pigmentem zawierającym drobinki metali. W takim wypadku wykonanie rezonansu będzie niemożliwe.

 

Rezonansu magnetycznego nie przeprowadza się u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży.

 

Zalecenia bo badaniu

Rezonans magnetyczny nie jest badaniem inwazyjnym, nie ma też żadnych skutków ubocznych, dlatego bezpośrednio po nim można powrócić do swoich codziennych obowiązków. Nie ma przeciwwskazań do prowadzenia samochodu. Także obecność osoby trzeciej nie jest wymagana, choć można kogoś poprosić o pomoc, jeśli jest taka potrzeba – np. przy problemach z poruszaniem się, przewlekłym bólem kolana itp.

 

Jedynie pacjenci, którym w czasie badania podany jest kontrast, muszą pozostać w placówce medycznej na dwugodzinną obserwację. To niezbędne w celu wykluczenia ewentualnej reakcji alergicznej.

 

--- artykuł sponsorowany ---


Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Strefa biznesu

Artykuły powiązane tematycznie