UWAGA!

Zalety i wady zastosowania automatyki w przemyśle

 Zalety i wady zastosowania automatyki w przemyśle

Współczesny przemysł powszechnie korzysta z rozwiązań automatyki przemysłowej. Pozwala ona usprawniać procesy produkcyjne, więc technologia ta uważana jest za dobrodziejstwo. Nie oznacza to jednak, że pozbawiona jest wad.

Automatyka przemysłowa jest działem inżynierii zajmującym się automatyzacją procesu produkcyjnego. Obejmuje praktycznie każdy etap produkcji, co znacznie usprawnia wytwarzanie każdego typu produktów. Z automatyki przemysłowej korzystają wszystkie większe i nowoczesne fabryki na całym świecie. Obecnie to w zasadzie standard, do którego trzeba się dostosować, aby nie odstawać od konkurencji. Dlatego różnego typu systemy automatyki i części do maszyn oraz urządzeń można znaleźć bez problemu w Internecie.

 

Większa wydajność i oszczędności

 

Główną zaletą zastosowania automatyki w fabryce jest wydajniejsza produkcja. Dlatego inwestowanie w specjalistyczne maszyny nie tylko odciąża człowieka w najtrudniejszych etapach, ale niekiedy całkowicie go zastępuje. W niektórych branżach produkt jest wytwarzany i pakowany od A do Z na zautomatyzowanej taśmie produkcyjnej. Dzięki temu produkcja może iść znacznie szybciej, a czas potrzebny do wykonania produktu jest ograniczany do minimum.

Kolejna zaleta wynika bezpośrednio z pierwszej – większe oszczędności. Dzięki podniesieniu efektywności produkcji fabryka jest w stanie zmniejszyć koszty wytwarzania elementów. Rosną zatem zyski przedsiębiorstwa. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można zainwestować w rozwój firmy i jeszcze bardziej powiększać zyski.

 

Lepsza kontrola i więcej możliwości

 

Do korzyści automatyzacji zaliczyć można też łatwiejszą kontrolę. Dzięki wykorzystaniu komputerów można monitorować przebieg produkcji. To z kolei ułatwia planowanie kolejnych etapów i realizację kolejnych zleceń. Zresztą, zainstalowanie systemów kontrolnych na liniach produkcyjnych polepsza funkcjonowanie firmy w wieloraki sposób. Na przykład zarządzanie produkcją może być znacznie łatwiejsze w momencie, kiedy niezbędne informacje otrzymujemy za pomocą jednego kliknięcia myszki.

Ponadto firma może się rozwijać szybciej i wielu kierunkach. Nowoczesna produkcja to możliwość wyjścia ze sprzedażą na rynki zagraniczne, możliwość rozbudowy fabryki, poszerzenie oferty oraz wiele innych korzyści.

 

Czy są zatem jakieś wady?

 

Niestety automatyzacja produkcji także ma swoje minusy. Przede wszystkim istnieją uzasadnione obawy o redukcję zatrudnienia, ponieważ maszyny zaczną wypierać konieczność zatrudniania ludzi przy niektórych pracach. W przypadku niektórych stanowisk czynnik ludzki może być całkowicie wyeliminowany w przeciągu następnych kilkunastu lat.

Do wad automatyzacji trzeba także zaliczyć wysoki koszt zakupu urządzeń i wdrożenia tej technologii. Choć jest to jednorazowy wydatek, to wciąż wielu firm nie stać na takie inwestycje. Zwłaszcza małe firmy mogą mieć kłopot, aby dogonić duże przedsiębiorstwa, które od dawna działają w pełni zautomatyzowany sposób. Automatyka przemysłowa pośrednio wpływa więc na zmniejszenie konkurencji na rynku. Wadą automatyzacji jest ponadto wysoki koszt eksploatacji i części zamiennych. Tak jak każdą inną maszynę, także urządzenia systemów automatyki trzeba poddawać przeglądom, serwisowania i niekiedy naprawom. Na szczęście te nakłady finansowe zwracają się w postaci zalet, o których pisaliśmy wyżej. W końcu gdyby automatyzacja nie była opłacalna, nikt by jej nie wdrażał.

 

Artykuł dostarczył sklep Akcesoria CNC oferujący wysokiej jakości serwonapędy stosowane w automatyce przemysłowej.

 

--- artykuł promocyjny ---

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Strefa biznesu

Artykuły powiązane tematycznie