UWAGA!

Zepsuta płyta główna - co robić?

 Zepsuta płyta główna - co robić?

Dowiedz się, jak rozpoznać uszkodzenie płyty głównej w komputerze, a także sprawdź, co należy zrobić w obliczu tej awarii. Czy naprawa jest możliwa, a nawet jeśli tak, to czy opłacalna? Upewnij się, że wybierasz korzystne rozwiązanie problemu.

Jak rozpoznać uszkodzenie płyty głównej?

 

Można powiedzieć, że płyta główna jest „sercem” każdego komputera, jednym z najważniejszych komponentów decydujących o jego wydajności. To do płyty głównej dołącza się inne podzespoły, jak pamięć RAM czy procesor. Jej usterki stanowią przyczynę gorszej pracy komputera, a nawet uniemożliwiają jego uruchomienie. Zanim jednak zaczniesz oglądać nowe płyty główne na sferis.pl, upewnij się, że awaria dotyczy właśnie tej części, a co więcej: konieczna jest jej wymiana.

 

Jakie są najczęstsze objawy uszkodzenia płyty głównej?

 

 • Na ekranie komputera wyświetla się „niebieski ekran”, inaczej „blue screen”, BSoD.
 • Złącza HDMI lub/i USB nie działają.
 • Na płycie głównej widać ślady przepalania.
 • Z komputera wydziela się charakterystyczny zapach spalenizny.
 • Komputera nie daje się uruchomić, zacina się lub sam się restartuje.
 • Na kondensatorach płyt głównych są widoczne wybrzuszenia.

 

Niestety, przynajmniej część powyższych objawów może świadczyć o usterkach innych podzespołów komputera. Wielu użytkowników nie ma też dostatecznej wiedzy i doświadczenia, żeby trafnie i jednoznacznie ocenić skalę awarii. Dlatego przy wystąpieniu takich objawów jak niebieski ekran, ślady spalenizny czy notoryczne restartowanie warto skontaktować się z profesjonalnym serwisem komputerowym.

 

Z czego wynikają awarie płyty głównej?

 

Istnieją różne przyczyny występowania awarii płyty głównej – od nieprawidłowej eksploatacji i konserwacji komputera, po usterki wynikające z błędów sprzętowych. Najczęściej mają one podłoże w:

 

 • złym montażu podzespołów,
 • przegrzewaniu się,
 • niskiej jakości wykonania i wadach fabrycznych,
 • uszkodzeniach mechanicznych i fizycznych – np. upadek lub zalanie komputera,
 • przepięciach w sieci elektrycznej.

 

Naprawa czy wymiana – co robić z zepsutą płytą główną?

 

Płyta główna jest niezbędna do pracy komputera, więc po wystąpieniu awarii trzeba podjąć konkretne działania. W zależności od przyczyny i skali usterki można myśleć o naprawie, ale tylko pod warunkiem, że jest to opłacalne finansowo. Pamiętaj, że naprawa takiego sprzętu może kosztować nawet kilkaset zł i wymagać zastosowania specjalistycznego sprzętu. Dlatego też w wielu przypadkach najlepiej obejrzeć nowe płyty główne na sferis.pl i zamówić egzemplarz o odpowiednich parametrach.

 

 

---artykuł promocyjny---


Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Strefa biznesu

Artykuły powiązane tematycznie