UWAGA!

Czego może się spodziewać student z zagranicy

 Elbląg, Zofia Szupieniowa jest studentką Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu (dawna PWSZ)
Zofia Szupieniowa jest studentką Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu (dawna PWSZ)

Wyjazd na studia za granicę to ważny i odpowiedzialny krok, zdecydować się na który może być trudno. Przygotowując się do nowego życia w innym kraju, większość studentów doświadcza zmartwień i obaw. Nie jest to zaskakujące, ponieważ trudno wszystko przewidzieć i upewnić się z góry, że własny wybór jest słuszny. Chcę na przykładzie swojego doświadczenia powiedzieć, czego student może oczekiwać w nowym kraju i do czego należy przygotować się – pisze Zofia Szupieniowa, która przyjechała na studia do Elbląga z Białorusi.

Jak przygotować się do studiowania w innym kraju

Wyjeżdżając do innego kraju w celu zdobycia doświadczenia i wykształcenia, młodzi ludzie powinni przede wszystkim zacząć od planowania studiów. Zanim zacząć studia za granicą, trzeba dobrze postarać się.

Jeśli przyszły student planuje studiować w innym kraju, warto o tym wcześniej pomyśleć. Najpierw musi zdecydować, w jakim kraju chce studiować. Wybierając odpowiedni kraj do studiowania za granicą, należy wziąć pod uwagę kilka głównych czynników (klimat, tradycje, kultura, stereotypy, religię, kuchnię) oraz wziąć pod uwagę własne preferencje. W ten sposób można naprawdę uzyskać najbardziej pozytywne emocje z lat studenckich spędzonych za granicą.

Drugą rzeczą do przemyślenia jest wybór kierunku. Zależy to również od preferencji i zainteresowań studenta. Każda osoba ma własne zainteresowania. Im bardziej zawód jest związany z osobistymi hobby, tym większy sukces można w nim osiągnąć.

Ponadto jednym z głównych kryteriów przyjęcia na studia za granicę jest język. Oczywiście język nauczania trzeba znać na wysokim poziomie. Żeby z tym nie powstało problemów, warto zawczasu pomyśleć o tym, jak można tego nauczyć się. Jest kilka opcji, na przykład: można ukończyć kursy językowe, uczyć się indywidualnie z nauczycielem lub w grupie, a także komunikować się z ludźmi, którzy dobrze posługują się językiem. To znacznie ułatwi naukę i komunikację w nowym miejscu.

 

Jak przystosować się do nowego środowiska

Studia za granicą otwierają nowe możliwości i pozwalają zdobyć niesamowite wrażenia. Jednak życie od znanego środowiska, rodziny, przyjaciół i znajomych wymaga czasu na adaptację w obcym kraju. Nie jest łatwo włączyć się w życie studenckie, przyzwyczaić się do nowych zasad i wymagań, zwłaszcza gdy jesteś w obcym kraju. Wychodząc ze swojego doświadczenia, chciałbym udzielić kilku wskazówek, które pomogą przyszłym studentom zagranicznym szybciej przyzwyczaić się do nowych warunków.

Najważniejszą rzeczą do zrobienia jest komunikowanie się z ludźmi. Często studenci zagraniczni tworzą grupy i trzymają się razem oddzielnie od innych, ale takie podejście pogarsza sytuację. Student powinien nawiązywać przyjaźnie z kraju, w którym się znajduje i regularnie się z nimi komunikować. Nowi znajomi będą mogli zapoznać przyszłego studenta z lokalnymi tradycjami i obyczajami, wesprzeć w nauce języka i pomóc przezwyciężyć wstyd.

Również, nie warto zapominać o własnych zainteresowaniach i proces adaptacji będzie znacznie łatwiejszy. Można odwiedzić lokalne koncerty, kina, zoo, muzea i wystawy. Nie bój się wyjść ze swojej „strefy komfortu” i rób to, co kochasz!

Bardzo ważne jest również podróżowanie po kraju, w którym dana osoba się znajduje. Wielu studentów z zagranicy nie wyjeżdża poza miasto, w którym studiują, co jest błędem. Podróżowanie pomoże zakochać się w kraju, poznać jego kulturę i tradycje oraz jeszcze szybciej przystosować się do życia w nowym miejscu.

Nie warto zapominać o komunikacji z rodziną i przyjaciółmi. Niektórzy stydenci czują się samotni, ponieważ są oddzieleni od przyjaciół i rodziny. Ważne jest, aby w tym okresie w pobliżu był ktoś, komu można zaufać. Częściej warto komunikować się z bliskimi za pomocą komunikatorów internetowych.

A co najważniejsze, nie warto tęsknić! Na początku może wystąpić tęsknota za domem. To normalna reakcja na nowe warunki życia. Większość studentów, którzy przyjechali na studia za granicę, przeżyła moment, w którym się poddali, chcieli rzucić wszystko i wrócić. Należy prosto poczekać i zrozumieć, że po chwili to uczucie minie. Głównie, żeby nie wstydzić się proszenia o pomoc, nawiązywania nowych znajomości i pamiętania, że wszelkie trudności są tymczasowe.

 

Jakie trudności można napotkać i jak z nimi radzić.

W nowym kraju zdarzy się codziennie zderzać się z trudnościami: bytowymi, finansowymi, psychologicznymi.

Pierwsze, co można zauważyć po przeprowadzce - samotność i zmiana kręgu społecznego. Nawiązywanie przyjaźni i znajomości w nowym miejscu wymaga czasu. Aby poradzić sobie z samotnością i szybciej nawiązać nowe znajomości, warto poszukać ciekawych społeczności w nowym mieście. Sekcje sportowe, kluby za interesami, a także studenckie zjednoczenia to świetne miejsca do poznawania nowych ludzi.

Szybkie zmęczenie to także jeden z problemów, z jakimi boryka się student podczas przeprowadzki do nowego miejsca. W pierwszych etapach adaptacji mózg codziennie przetwarza ogromną ilość informacji. Student ponownie uczy się codziennych czynności: jak korzystać z transportu, jak otworzyć konto bankowe i tak dalej. Nawet pójście do sklepu zamienia się w stresującą sytuację z powodu czasami niejasnych nazw produktów i nietypowych wyborów. Aby uniknąć niepotrzebnego zmęczenia, należy oczywiście zadbać o siebie. Aktywność fizyczna, dobry sen i regularny odpoczynek są wiernymi pomocnikami. Warto zachować dobry nastrój i nie martwić się, gdy coś pójdzie nie tak.

Problemy, z którymi borykają się studenci, mają również charakter biurokratyczny. Różne dokumenty, rejestracje, ubezpieczenia, opłaty, zezwolenia prześladują studentów niemal przez cały czas ich pobytu w obcym kraju. Ale i w tym wypadku nie warto mocno przeżywać. Niemal na każdej uczelni pracują ludzie, którzy pomagają studentom zagranicznym w radzeniu sobie z dokumentami i rozwiązywaniu tych problemów.

Wszystkie problemy można całkowicie rozwiązać, lecz należy najpierw rozumieć, w jakim celu się podejmuje się takie wyzwania. To, dla czego wszystko się zaczęło, powinno być ważniejsze niż trudności.

Zofia Szupieniowa

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama