UWAGA!

„Dobra wola, chęć działania i serce na dłoni”. Inauguracja w UTWiON

 Elbląg, „Dobra wola, chęć działania i serce na dłoni”. Inauguracja w UTWiON
Fot. Anna Dembińska

Kolejny rok akademicki rozpoczął Uniwersytet III Wieku i Osób Niepełnosprawnych. Uroczystość odbyła się dziś (4 października) w Bibliotece Elbląskiej. Zobacz zdjęcia.

- Być może nie ma tog, nie ma sobolich futer, ale jest dobra wola, chęć działania i serce na dłoni – mówiła o inauguracji Iwona Orężak, prezes UTWiON. - Rozpoczynamy nowy rok akademicki. Cieszymy się, że po dłuższej przerwie znów możemy spotkać się w bezpośrednich kontaktach z państwem – odniosła się do trudności, jakie przyniosła pandemia koronawirusa. Kolejny rok pracy na tę chwilę będzie w UTWiON przebiegał jak dawniej, w trybie stacjonarnych spotkań. - Życzę radości ze wspólnych spotkań i ze studiowania w tak zwanym trzecim, dojrzałym wymiarze – podkreśliła prezes.

- Bardzo cieszę się, że ta idea się rozwija - mówił o uniwersytecie Witold Wróblewski. - Życzę, byśmy ten rok, który rozpoczynamy, również kończyli w normalnym systemie, nie online – podkreślił. - Uniwersytet III Wieku jest bardzo aktywny i brał udział w wielu przedsięwzięciach wspólnie z miastem, realizując różne spotkania – dodał prezydent Elbląga.

- Realizacji swoich marzeń, pasji – tego życzył słuchaczom Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej. - Spotykać się, rozmawiać, wymieniać poglądy, ale również wspólnie tworzyć, być kreatywnymi, to zadania, które stawiacie sobie na cały rok akademicki – dodał.

- Życzę, aby ten rok (...) był rokiem zdrowia, a przy tym zdrowiu jeszcze ogromnego optymizmu, abyście mogli państwo swoje plany związane z uniwersytetem realizować spotykając się ze sobą, będąc blisko. Taki przecież między innymi jest cel tego uniwersytetu - mówiła Grażyna Kluge, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego. - Dużo zdrowia, dużo pomyślności, bo energii i entuzjazmu wiem, że państwu nie zabraknie - dodała.

Jeśli mowa o rozpoczęciu roku akademickiego, to nie mogło zabraknąć śpiewu "Gaudeamus igitur". Część oficjalną zamknął występ taneczny formacji Fantastic, która działa w ramach uniwersytetu, a także wykład inauguracyjny, który poprowadziła Barbara Bukowska. Ten ostatni dotyczył gotowania, a konkretnie przygotowania zup. Prowadząca wyjaśniała m. in., w jaki sposób wartość odżywcza, smak i aromat zup uzależnione są od rodzaju składników czy odpowiedniego sposobu przygotowania.

- Jesień to sezon, który obfituje w te warzywa, w te składniki, które mają najwyższą wartość odżywczą – mówiła prelegentka. - Warzywa po zbiorze mają największą wartość witaminową i odżywczą – podkreślała.

W ramach Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych działa formacja kabaretowa Ale Babki, która obchodzi właśnie 10-lecie swojego istnienia. Stąd nieoficjalna część inauguracji poświęcona została przede wszystkim temu jubileuszowi. Były wspomnienia z działalności kabaretu i trochę śpiewu.

- Wszystkie zajęcia są prowadzone przez profesjonalną kadrę nauczycieli, lekarzy, terapeutów i instruktorów. Dzięki otwartemu charakterowi Uniwersytet III Wieku pozwala uczestniczyć w programach edukacyjnych wszystkim grupom wiekowym – czytamy o uniwersytecie na jego stronie. - Głównym celem UIIIW jest włączenie osób starszych i niepełnosprawnych do kształcenia ustawicznego, aktywizacji intelektualnej, psychicznej i fizycznej słuchaczy, jak również opracowanie metod edukacji i wdrażania profilaktyki gerontologicznej. Wszystko to ma prowadzić do poprawy jakości życia seniorów. Przez swoje formy działań Uniwersytet III Wieku przełamuje izolacje społeczną, buduje możliwość edukacji obywatelskiej, zdrowotnej i kulturalnej osób starszych Słuchaczami UIIIW są osoby starsze, bezrobotne i niepełnosprawne w wieku 40 - 80 lat.

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • A ta Grażyna od Janusza co tam robi, sama niech się zapisze na ten uniwersytet bo to i wiek i czas
  • Jakoś nie mam dobrego zdania o tej organizacji, bo chyba funkcjonuje raczej nie dla przełamania izolacji społecznej, edukacji obywatelskiej, zdrowotnej i kulturalnej osób starszych Uważam, jako emeryt, że zarówno dla tej organizacji, jak i dla ETK powinny powstać nowe konkurencyjne stowarzyszenia, które pozwoliłyby wyciągnąć z domów tysiące elblążan 60 + dla których oferta ETK i III Wielu nie jest adresowana. Obecne pokolenie 60 + wymaga nowoczesniejszego podejścia niż 40 lat temu.
  • Pierwszy rząd do ukarania ! Panie dyrektorze sanepidu, policjo do dzieła. Dowody coronazbrodni są widoczne jak na dłoni. Nie po to koncerny zapłaciły masę siana żeby teraz władze bez ich pozwolenia wzmacniały odpływ zagrożenia zbrodniczym coronawirusem. No chyba że 50 % wyszczepialności im wystarczy. Sorry, nie wiem jaki sobie założyli target.
  • Ten uniwersytet tylko trwa. O rozwoju nie ma mowy. Stale te same tematy wykładów i stale Ci sami wykładowcy. Bardzo niski poziom wykładaów. Dyrektorką powinna być osoba dużo młodsza, z innym spojrzeniem na świat (w każdej dziedzinie). Ten uniwersytet to wylęgarnia plotek i układów. Znam uniwersytet warszawski i olsztyński. mam porównanie.
  • @Słuchaczka - Pewnie chcialas byc dyrektorem ale cos nie poszlo cooo 🤣
  • jedni w maseczkach a drudzy uważają ze ich przepisy nie obowiązują. UKARAC a zdjęcia dowodem. Chyba że prawo dla wybranych.
  • Słuchaczami są też osoby z podstawowym i zawodowym wykształceniem. Dla Nich poziom wykładów może być jest za wysoki.
Reklama