UWAGA!

Egzaminy zawodowe w cieniu pandemii

 Elbląg, Egzaminy zawodowe w cieniu pandemii
Fot. Michał Skroboszewski (arch. portEl.pl)

11 stycznia w szkołach rozpoczynają się egzaminy: zawodowe, potwierdzające kwalifikacje w zawodzie i ósmoklasisty dla dorosłych. - To dziwne, że organizuje się takie egzaminy, kiedy ma w nich brać udział łacznie ponad 100 tys. osób, a robi się teraz wszystko, by unikać spotkań, zgromadzeń – twierdzi jeden z naszych Czytelników. Jak będą wyglądały kolejne ogólnopolskie egzaminy w cieniu pandemii?

- Zmieniano termin ferii, wszystkich trzyma się w domach na nauce zdalnej, jednak egzaminy się odbędą – komentuje Czytelnik.

Przypomnijmy, że do 17 stycznia w kraju obowiązują mocniejsze "koronawirusowe" obostrzenia, ograniczające choćby działalność galerii handlowych czy hoteli. Mimo tych restrykcji, rządzący zdecydowali o przeprowadzeniu egzaminów. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób mają być one przygotowane.

- Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie, egzamin zawodowy oraz egzamin ósmoklasisty przeprowadzany w szkołach podstawowych dla dorosłych, zostaną przeprowadzone zgodnie z sierpniowym harmonogramem – informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. - Wydane przepisy rozporządzenia Rady Ministrów o ograniczeniach, nakazach, zakazach z 21 grudnia umożliwiają ich przeprowadzenie z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego.

Jak konkretnie ma wyglądać ów reżim? Uczestników egzaminu nie obowiązuje ograniczenie dotyczące zgromadzeń, należy jednak przeprowadzać egzaminy "w większej liczbie sal", by możliwie ograniczyć kontakty między osobami.

Przy pracy z arkuszem lub podczas wykonywania zadań praktycznych zdający nie muszą zasłaniać ust i nosa "pod warunkiem że w trakcie egzaminu odległość pomiędzy poszczególnymi osobami wynosi co najmniej 1,5 m". Podobnie twarzy nie muszą zakrywać osoby uczestniczące w przeprowadzaniu egzaminów. Nie muszą, ale – jak i sami zdający – mogą, "jeśli czują się bezpieczniej".

"Osoby, których udział w egzaminie (np. zdający, egzaminatorzy) wymaga podróży i noclegu w miejscu przeprowadzania egzaminu, będą mogły z takiego noclegu skorzystać po uzgodnieniu z OKE" – informuje MEN. Żeby mieć taką możliwość, konieczne jest jednak okazanie odpowiedniego zaświadczenia.

Dodajmy jeszcze, że jeśli ktoś na egzamin wróci z zagranicy, nie zostanie objęty 10-dniową kwarantanną, tu również nie obędzie się jednak bez dodatkowego papieru: "osoby, które będą przyjeżdżały do Polski z zagranicy, aby wziąć udział w egzaminie, będą zobowiązane okazać funkcjonariuszowi straży granicznej podpisane przez dyrektora szkoły lub placówki zaświadczenie".

Specjalne wytyczne na egzaminy to dokument, który ma 23 strony. Nie będziemy streszczać całości.

Jak wyglądają przygotowania do egzaminów w elbląskich szkołach?

- Wytyczne realizujemy podobnie jak przy egzaminie zawodowym, który był w czerwcu, są praktycznie takie same – mówi Dorota Bajor, dyrektor Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług. - Na egzamin wchodzą osoby bez objawów chorobowych, nie może na niego przyjść nikt z zewnątrz, nie bierze się też na egzamin zbędnych rzeczy, a każdy korzysta z własnych przyborów.

Dorota Bajor podkreśla, że w sytuacji, kiedy ktoś pisze dwa egzaminy jednego dnia, powinien opuścić szkołę lub oczekiwać na drugi egzamin w specjalnie przewidzianym do tego celu miejscu, w którym można m. in. zjeść przyniesiony posiłek. Inne zasady towarzyszące egzaminom to m. in. dezynfekcja pomieszczeń.

- Realizację wytycznych związanych z egzaminami przerabialiśmy już w czerwcu, wtedy bardziej się tego obawialiśmy, jednak dzięki wcześniejszemu doświadczeniu obecne przygotowania są łatwiejsze – zaznacza Dorota Bajor.

Podobnie przygotowania do nadchodzących egzaminów opisuje Maria Dobosz, dyrektor Zespołu Szkół Gospodarczych.

- Nie będę narzekać na wytyczne, przerabialiśmy to już wcześniej i radzimy sobie z nimi – mówi dyrektor. - Nasza szkoła jest dość duża, nie mamy problemu z zachowaniem odpowiednich odległości, także dzięki sali gimnastycznej i auli.

Maria Dobosz podkreśla, że uczniom przyszło zdawać egzaminy w wyjątkowych realiach.

- Na pewno wiąże się to dla nich z ogromnym stresem. Jednak uczniowie od 30 listopada mogli przychodzić do szkoły na kształcenie zawodowe, co umożliwiły przepisy. Część uczniów z tego korzystała i przychodziła na zajęcia w pracowniach, część pozostawała w domach i tam się przygotowywała – zaznacza Maria Dobosz. - Efekty pracy jednych i drugich poznamy 31 marca. Życzę uczniom powodzenia, trzymam za nich kciuki. Staramy się tworzyć teraz taką atmosferę, by nie zwiększać tego stresu, bo on nie sprzyja właściwej pracy – dodaje dyrektor ZSG.

Wszystkim rozpoczynającym dziś egzaminy pozostaje życzyć sukcesów. Ich naukowe zmagania potrwają najpóźniej do 24 stycznia (nie licząc terminów dodatkowych).

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Ja bym zakazał tych zgromadzeń w sklepach, a resztę wszystko pootwierali. Rachunek ekonomiczny by się zgadzal i by bylo mniej zakażeń. A tak człowiek na człowieku w sklepie, dotykają palcami wszystkie produkty, zero odstępów a tu szopka szkoły zamknięte, baseny, na dworze w maseczkach. Gdzie tu logika i sens? Zrobić 2 osoby na sklepiea reszta niech wdycha świeże powietrze stojąc w kolejce, przynajmniej się uodpornią
 • Powodzenia. Miejmy nadzieję, że ta paranoja niedługo się skończy, obudzimy się z tego koszmarnego snu i wyjdziemy z tego więzienia. Pozdro i niech moc będzie z Wami.
 • Ciekawe czy portel tak bacznie będzie sie przyglądał tegorocznej edycjI WOŚP gdzie mimo pandemii dzieci będą zbierały do puszek czy już nie chcemy tego zauważyć udajemy że nie widzimy szanowni redaktorzy i żaden artykuł na ten temat nie powstanie bo JUREK JEST BOGIEM tak samo szkoła podstawowa nr 11 coś tam organizuje z WOŚP mimo pandemii pisało o tym w internecie wiem zaraz usuniecie moj komentarz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  11
  AntyWosp(2021-01-11)
 • RobertKoliński Osiągnięcia rządu w sprawiedliwej organizacji szczepień są doprawdy imponujące. Czy w Polsce ostał się jeszcze jakikolwiek niezaszczepiony milioner albo prezes korpo? Hashtagi: #RasaPanow, #jelity, #POPiS, #rak, #AtoPolskaWlasnie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  RobertKoliński(2021-01-11)
 • Nie w cieniu tylko w blasku pandemii.
 • na PWSZ też wprowadzili egzaminy i zaliczenia stacjonarne w tej sesji i kto mi zapewni, ze ktoś chory nie przyjdzie, nie wszystko da się tylko zweryfikować temperaturą
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  studentka(2021-01-11)
Reklama